علی‌نژاد: یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق‌مان بگذریم و از آن نگذشتیم/ آماده بودیم پای جرایم و محرومیت‌ها بایستیم

مهدی علی‌نژاد، سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان هفته رو به اتمام را یک هفته طوفانی و کم‌نظیر برای ورزش ایران دانست.

به گزارش گروه ورزش ایمان نیوز،

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مهدی علی‌نژاد، سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در برنامه ورزش و مردم اظهار داشت: این هفته یک هفته طوفانی و کم‌نظیر برای ورزش ایران بود. از جمعه که شروع شد تا اینکه به دیشب گذشت. روز جمعه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه‌ای برای ما ارسال شد مبنی بر اینکه کمیته مسابقات مصوب کرده برای مسابقات پلی‌آف و گروهی حق میزبانی ندارید. از جمله بهانه‌ها لغو پرواز ایرلاین‌ها، تظاهرات در ایران و... عنوان شده بود. با این حال مسئولان ورزش، فدراسیون فوتبال و دستگاه‌ها ورود کردند و تأکید کردیم که خارج از ایران بازی نمی‌کنیم. با اتخاذ این موضع ما لابی‌ها را هم شروع کردیم.

وی افزود: آنها اعلام کرده بودند که باید تمام مسابقات میزبانی ما، خارج از ایران برگزار شود. روز دوشنبه نامه دیگری دریافت کردیم که اعلام شد کمیته مسابقات آن تصمیم را گرفته بود و کمیته اجرایی نیز این تصمیم را تأیید کرده است. دو پروپوزال دادند که پروپوزال آن حرکت خطرناکی بود که می‌توانست ما را دچار گمراهی کند. اعلام کردند روی این پیشنهادهای ما نظر بدهید تا در هیئت اجرایی مطرح کنیم. به این شکل که دیدارهای پلی‌آف ما خارج از ایران برگزار شوند و بازی‌های مرحله گروهی میزبانی ما به هفته‌های چهارم، پنجم و ششم موکول شوند که در ماه مارس (فروردین 99) دوباره شرایط ما را بررسی کنند. دقیقاً همان کاری که پنج سال پیش در موضوع عربستان برای ما رقم زدند و گفته بودند پس از بررسی شرایط امنیتی در مورد میزبانی شما تصمیم می‌گیریم. قصد داشتند این بار هم همان کار را انجام دهند و طبیعی بود که این مسئله را نپذیریم.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: پس از این تصمیمات برخی شیطنت‌ها در داخل راه افتاد و برای هواداران ما تردید ایجاد کردند. مثلاً به هواداران پرسپولیس و سپاهان گفتند شما نباید پاسوز استقلال و شهر خودرو شوید یا اینکه به هواداران استقلال و شهر خودرو گفتند اگر شما کناره‌گیری کنید آنها برای پرسپولیس و سپاهان به توافق می‌رسند و بازی خواهند کرد. AFC خیلی هوشمندانه روی هواداران ما کار کرد، اما ما بازهم اعلام کردیم هر تصمیمی گرفته شود، هر چهار باشگاه با هم می‌گیرند.

علی‌نژاد گفت: پس از نامه روز دوشنبه بازهم روی موضع خودمان ایستادیم که ما فقط در داخل بازی می‌کنیم. باید از مجلس و وزارت امور خارجه نیز تشکر کنم که در این گفت‌وگوها به ما کمک کردند. در نهایت و به دنبال این گفت‌وگوها جمع‌بندی به اینجا رسید که گفت‌وگوی حضوری داشته باشیم و راهی AFC شویم. ما درخواست گفت‌وگو کردیم که چهارشنبه شب راهی مالزی شدیم و روز پنجشنبه در جلسه شرکت کردیم که دو ساعت زمان برد.

وی ادامه داد: ما در جلسه اعلام کردیم ایران امن است و شواهدی که شما می‌گویید، درست نیست. ما با پرواز آمده‌ایم و با کشتی نیامده‌ایم و این نشان می‌دهد که پرواز به ایران انجام می‌شود. ایران هم کاملاً امنیت دارد و خواهان این شدیم که شرایط با ایران به قبل بازگردد و قبل از این هم ما همکاری خوبی با AFC داشتیم. طرف مذاکره ما آقای ویندسور جان، دبیرکل AFC بود که به ما اعلام کرد ما هم روابط خوبی با ایران داشتیم و اگر این‌طور نبود شما پیش از این عدم حضورتان در مسابقات را به ما اعلام کردید. اگر روابط‌مان خوب نبود همان عدم حضور شما را می‌پذیرفتیم، اما اکنون در حال مذاکره هستیم. از طرفی جرایم متعددی شامل حال ما می‌شد.

سفر چند هزار دلاری نمایندگان ایران به مقر AFC برای خدشه‌دار شدن «عزت ملی»/ عملیات فریب با وعده‌های پوچ
علی‌نژاد: باید از کاری که در AFC انجام شد به‌عنوان یک روش موفق یاد شود/ برای اولین بار از تصمیمات‌شان عدول کردند

وی در ادامه افزود: مدیران AFC گفتند دو بازی پلی‌آف را بیرون از خانه بازی کنید و پس از آن میزبانی شما را ارزیابی می‌کنیم که ما نپذیرفتیم، چون یک بار این کار را برای عربستان انجام داده بودند. گفتیم اگر تیم‌های ایرانی در دور گروهی در خانه خود میزبان باشند، به برگزاری پلی‌آف در زمین بی‌طرف فکر می‌کنیم. ویندزور جان گفت نمی‌توانم به تنهایی تصمیم بگیرم و با افراد کلیدی AFC صحبت کرد.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از کسانی که گفته بودند ویندزور جان در AFC سمت مهمی ندارد، گفت: او دبیرکل AFC است و مسئولیت‌های اجرایی را بر عهده دارد. جان پس از تماس‌های متعدد گفت بدون پیش‌شرط می‌پذیریم بازی‌های تیم‌های ایرانی در خانه خودشان برگزار شود. این توافق خیلی مهم بود. ما یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق‌مان بگذریم و از آن نگذشتیم. این مهمترین دستاورد ماست. حرف ما تغییری نکرده است و گفتیم برای کسب میزبانی تضمین می‌خواهیم که آن را گرفتیم.

«ما میزبانی دو بازی پلی‌آف را دادیم و میزبانی 10 تا 12 دیدار را گرفتیم.»، علی‌نژاد ضمن بیان این جمله خاطرنشان کرد: ما با این توافق، میزبانی تیم ملی را هم تضمین کردیم، چون سلب میزبانی تیم ملی، قدم بعدی بود که در مذاکرات گفته شد و تحلیل ما درست بود. جرایم و محرومیت‌ها برای دو سال قطعی است که با امسال می‌شد سه سال. ما آماده بودیم که اگر حق میزبانی ما را بگیرند، پای جرایم و محرومیت‌ها بایستیم. اساس کار، میزبانی بود که آن را برگرداندند. مذاکره کردن با بیانیه دادن متفاوت است و دو طرف باید کمی کوتاه بیایند.

ادامه دارد...

افزودن نظر