تعویض باتری گوشی‌های جدید آیفون محدود شد

تعویض باتری گوشی‌های جدید آیفون محدود شد
اپل اخیرا برای تعویض باتری آیفون های جدید محدودیت ایجاد کرده است؛ به گونه ای که تعویض باتری در مراکزی که مورد تأیید این شرکت نباشند، به نمایش اخطاری دائمی منجر خواهد شد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، اگر گوشی آیفون جدید شما احتمالا از اینکه خودتان یا دیگر تعمیرکاران آن را تعویض کنند منصرف خواهید شد؛ چراکه در اینصورت، به دلیل تغییرات اعمال شده از جانب اپل، یک پیام هشدار دائمی برایتان نمایش داده خواهد.

به گزارش iFixit، به دنبال تعویض باتری گوشی های آیفون ایکس آر، ایکس اس و ایکس اس مکس پیامی با این عنوان نمایش داده می شود: باتری اصل اپل تشخیص داده نشد .

به علاوه، گوشی دیگر اطلاعات سلامت باتری را نمایش نخواهد داد.

مقاله های مرتبط:

  • آیفون های ویژه اپل، زیر ذره بین پژوهشگران حوزه امنیت
  • ثبت شکایات متعدد از اپل به دلیل کاهش عمدی توان پردازشی آیفون های قدیمی

این تغییر به دلیل وجود تراشه ای در باتری ایجاد شده است.

در مدل های جدید آیفون، این تراشه، علاوه بر نمایش اطلاعاتی درباره چرخه و دمای باتری، قابلیت تعیین اعتبار برای جفت سازی با گوشی مختص خود را دارا است.

به گفته ی iFixit، حتی درصورت استفاده از باتری اصل و معتبر، مشکل نمایش پیغام هشدار به قوت خود باقی خواهد ماند. تنها راه رهایی یافتن از این پیغام هشدار، ارجاع گوشی به نمایندگی اپل و سایر مراکز مورد تأیید کوپرتینویی ها خواهد بود تا تغییرات نرم افزاری لازم صورت گیرد.

حق تعمیر

iFixit اقدام اخیر کوپرتینویی ها را برای نگه داشتن کاربران در اکوسیستم اپل گزینه ای ضدکاربر قلمداد کرده است؛ این اقدام تنها اقدام صورت گرفته در این زمینه به شمار نمی رود. اپل قبلا نیز برای جلوگیری از تعمیرات خانگی و ثالث گوشی های آیفون، اقدامات مشابهی انجام داده بود؛ از ارور ۵۳ که موجب بریک شدن گوشی های تعمیری آیفون ۶ و آیفون ۶ اس می شد تا مشکلاتی که با تعویض صفحه نمایش آیفون ۸ و آیفون ۱۰ رخ می داد.

آیفون Xs Max اپل / Apple iPhone Xs Max

اما کوپرتینویی ها در این زمینه تنها نیستند؛ چراکه محصولاتی دیگر، از گوشی های تلفن همراه گرفته تا تراکتور، برای تعمیر به دخالت مستقیم شرکت سازنده نیاز دارند. چنین محدودیت هایی باهدف ادعای قانون کپی رایت، چه روی سخت افزار اعمال شوند یا روی نرم افزار، نتیجه ی مشابهی خواهد داشت: خریداران هزینه های بیشتری می پردازند و گزینه های کمتری خواهند داشت.

پویش حق تعمیر از قوانین و مقرراتی حمایت می کند که شرکت سازنده را ملزم می دارد کتابچه تعمیر، ابزارهای تشخیصی و قطعات لازم را برای خریداران و سایر مراکز تعمیر در دسترس قرار دهند.

مجلس نمایندگان آمریکا، به عنوان بخشی از تحقیقات درحال انجام درمورد مسائل رقابتی و ضدتراست، حق تعمیر را بررسی می کند. درحال حاضر قانون حق تعمیر در سطوح دولتی و فدرال به رسمیت شناخته نشده است.

اپل در مخالف با حق تعمیر ید طولایی دارد؛ اما کوپرتینویی ها این اقدام خود را به جای افزایش درآمد، به اطمینان خاطر کاربران نسبت می دهند:

قصد داریم مطمئن شویم مشتریان ما همیشه این اطمینان را خواهند داشت که محصولشان به طور ایمن و دقیق تعمیر می شود؛ به طوری که به بازیافت نیز کمک شود.

افزودن نظر