ARM روابط تجاری با هواوی را برای تولید تراشه‌ تعلیق کرد

ARM روابط تجاری با هواوی را برای تولید تراشه‌ تعلیق کرد
ARM، معماری اکثر تراشه های گوشی های هوشمند موجود، تحت تأثیر فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا روابط خود را با هواوی قطع کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ARM امروز اعلام کرد روابط تجاری خود با هواوی را به حالت تعلیق درآورده است. هواوی که تراشه های کرین خود را برپایه ی معماری ARM تولید می کند، درصورت تحریم ARM، با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهد شد. کارمندان ARM بنا به دستور ترامپ موظف شده اند قراردادهای فعلی و حقوق پشتیبانی و شراکت های آتی با هواوی را متوقف کنند.

رئیس جمهور بدون هماهنگی با دولت این کشور فرمان قطع روابط تجاری با شرکت های چینی را صادر کرد و به تبع آن، شرکت های زیادی از جمله گوگل، روابط خود را با هواوی محدود کردند؛ اما نکته ی درخورتأمل این است که ARM درواقع شرکتی انگلیسی است که تحت مالکیت گروه ژاپنی SoftBank فعالیت می کند.

مقاله های مرتبط:

  • گوگل به همکاری تجاری خود با هواوی پایان می دهد
  • هواوی با انتشار بیانیه به قطع همکاری گوگل واکنش نشان داد

براساس یادداشت ARM، فناوری به کاررفته در معماری تراشه های این شرکت اصلیتی آمریکایی دارند و آن ها نگران این بوده اند که هدف تحریم آمریکا قرار بگیرند. ARM طراحی برخی از پردازنده های خود را در آستین، مرکز ایالت تگزاس آمریکا و سن خوزه ی کالیفرنیا انجام می دهد؛ از این رو، می توانست مشمول تحریم آمریکا شود.

هواوی برای تولید تراشه های کرین خود به ARM وابسته است و به این شرکت حق مالکیت پرداخت می کند. بدون مجوزهای لازم شرکت چینی نمی تواند در کارخانه ی HiSilicon تراشه های مبتنی بر معماری ARM خود را تولید کند.

ARM Cortex

یکی از نمایندگان ARM در بیانیه ای به ورج گفته است آن ها کاملا از دستورالعمل های اخیر آمریکا تبعیت می کنند و از هرگونه اظهارنظر بیشتر در این زمینه خودداری کرده است. شرکت چینی نیز تاکنون به این اقدام ARM واکنشی نشان نداده است.

مشخص نیست تعلیق روابط ARM و هواوی اقدامی محتاطانه در واکنش به دستور تجاری آمریکا بوده یا به طورمستقیم از این شرکت خواسته شده با هواوی قطع رابطه کند. چنانچه گمان دوم صحت داشته باشد، باید شاهد قطع روابط سایر شرکت های تأمین نیمه هادی ها با هواوی باشیم.

کرین 980 / Kirin 980

براساس گزارش ها، هواوی قطعات آمریکایی زیادی انبار کرده و می تواند با استفاده از آن ها، سه ماه تا یک سال تولید خود را ادامه دهد؛ اما این انبار دیر یا زود خالی خواهد شد و شرکت چینی در تأمین قطعاتی به مشکل خواهد خورد که دچار محدودیت شدید خط تولید هستند. مایکرون و Skyworks و Qorvo ازجمله شرکت های آمریکایی هستند که هواوی به آن ها وابستگی دارد. گفتنی است Qorvo نام شرکتی است که تأمین حافظه و آنتن چند مدل از گوشی های هواوی را برعهده داشته است.

این غول فناوری چینی شاید بدون دسترسی به برخی قطعات، تنها با مشکلی کوچک مواجه شود؛ اما قطعا بدون استفاده از معماری و مجوزها و دستورالعمل های ARM با مشکل اساسی روبه رو خواهد بود؛ چراکه در حال حاضر، ساخت گوشی هوشمند بدون استفاده از هرگونه فناوری آمریکایی تقریبا غیرممکن است.

افزودن نظر