فروش ۸ میلیارد دلاری سلاح آمریکا به عربستان و امارات

فروش ۸ میلیارد دلاری سلاح آمریکا به عربستان و امارات
رئیس جمهور آمریکا با رد مخالفت‌های کنگره قصد دارد فروش هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نهایی کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اعلام وضعیت فوق العاده ملی به خاطر تنش ها با ایران و رد مخالفت های کنگره، قصد دارد فروش هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان و امارات را نهایی کند.
دولت ترامپ به کمیته های کنگره اطلاع داده است که ۲۲ قرارداد نظامی با عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی را اجرا خواهد کرد. این اقدام ترامپ موجب خشم و ناراحتی نمایندگان کنگره آمریکا شده است.
نمایندگان کنگره پیش از این فروش تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات را به خاطر کشتار غیرنظامیان بیگناه یمنی مسدود کرده بودند. قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول نیز دلیل دیگر مخالفت نمایندگان با فروش تجهیزات نظامی به رژیم آل سعود بوده است.
نمایندگان کنگره پیش از این هشدار داده بودند که ترامپ قصد دارد با استفاده از برخی مفاد قانون کنترل سلاح، قرارداد های مربوط به فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات را با اعلان وضعیت فوق العاده ملی، نهایی کند.
کریس مورفی سناتور آمریکایی در این باره گفت: رئیس جمهور ترامپ تنها در حال استفاده از این مفاد در قانون کنترل تسلیحات است، چون به خوبی می داند کنگره مخالفت خواهد کرد... هیچ دلیلی برای اعلام وضعیت فوق العاده وجود ندارد تا بمب هایی را به سعودی بفروشد که در یمن مورد استفاده قرار می گیرد.
تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه به همراه دموکرات ها مخالفت خود را با این طرح ترامپ اعلام کرده اند. نمایندگان کنگره نگران آن هستند که این اقدام ترامپ موجب شود اختیارات و قدرت کنگره برای نظارت بر رئیس جمهور فعلی و روسای جمهور بعدی ایالات متحده به طور کامل از بین برود.
مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای مدعی شد: شرکای آمریکا در خاورمیانه به نهایی شدن این قرارداد های تسلیحاتی برای مقابله با ایران نیاز دارند.
البته این نخستین بار نیست که کنگره و ترامپ بر سر سیاست واشنگتن در خاورمیانه اختلاف نظر های شدید دارند. این در شرایطی است که دولت ترامپ اعلام کرده است که قصد دارد ۱۵۰۰ نظامی دیگر را به خاورمیانه اعزام کند.

افزودن نظر