اقبال معامله‌گران به نمادهای بازار پایه فرابورس در نخستین روز بازگشایی

اقبال معامله‌گران به نمادهای بازار پایه فرابورس در نخستین روز بازگشایی
بیشتر نمادهای معاملاتی بازار پایه فرابورس ایران امروز و پس از چند روز توقف اجباری، روز معاملاتی خود را با روند افزایشی و اقبال سهامداران و معامله‌گران به پایان رساندند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پی اعمال دستورالعمل جدید، 181 شرکت بازار پایه ای فرابورس ‏که به دلیل بحث های فنی از روز شنبه(16 شهریور) به مدت 5 روز کاری متوقف شده بودند از امروز(دوشنبه) در حالی بازگشایی شدند که بیشتر نمادهای معاملاتی این بازار، روز معاملاتی خود را با روند افزایشی و اقبال سهامداران و معامله گران به پایان رساندند.

این گزارش می افزاید: بر اساس طبقه بندی جدید از 181 شرکت موجود در بازار ‏پایه، 125 شرکت به تابلو زرد، 42 شرکت به تابلو نارنجی و 14 شرکت به تابلو قرمز منتقل شده اند.

این در حالی است که از ساعت 12 تا 12:30 امروز یعنی در مرحله پیش گشایش، سفارش گیری ‏در این بازار انجام شد که طی آن دامنه نوسان در بازارهای پایه زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب 6، 4 و 2 درصد (2 برابر دامنه نوسان عادی هر تابلو) ‏بود و در نهایت رأس ساعت 12:30 طی حراج ناپیوسته، هماهنگی قیمت ها صورت گرفت و قیمت پایانی ‏مشخص شد.

با اتمام بازار و مشخص شدن قیمت پایانی، این قیمت مبنای محاسباتی دامنه نوسان در هفته کاری بعد از آن ‏خواهد بود.‏ بر این اساس در سایر روزهای هفته یعنی شنبه، یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته سفارش گیری در این بازار از ساعت 8:30 تا 9 یعنی در مرحله پیش گشایش انجام می شود و ‏رأس ساعت 9 هم طی حراج ناپیوسته، قیمت ها هماهنگ شده و از ساعت 9 تا 12:30 معاملات به صورت حراج ‏پیوسته انجام می شود. در این روزها دامنه نوسان در بازارهای پایه زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب3، 2 و 1 ‏درصد نسبت به قیمت پایانی دوشنبه گذشته یا آخرین حراج ناپیوسته خواهد بود.‏

گفتنی است مطابق دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس، دوشنبه های هر هفته سفارش گیری از ساعت ‏‏8:30 تا 9 و مچینگ قیمت ها رأس ساعت 9 در دامنه نوسان عادی هر تابلو انجام می شود و از ساعت 9 تا 11:30 هم معاملات به صورت ‏حراج پیوسته انجام و دامنه های نوسان 3 درصد در بازار پایه زرد، 2 درصد در بازار پایه نارنجی و یک درصد ‏در بازار پایه قرمز نسبت به قیمت پایانی دوشنبه گذشته یا آخرین حراج ناپیوسته تعیین می شود.‏

ساعت 11:30 تا 12 دوشنبه هر هفته هم به دوره نظارت اختصاص دارد که امکان سفارش گذاری و ‏انجام معامله در این بازه زمانی وجود ندارد. همچنین ساعت 12 تا 12:30 دوشنبه هر هفته مرحله ‏پیش گشایش خواهد بود و رأس ساعت 12:30 نیز قیمت پایانی همزمان با اتمام بازار مشخص می شود.

شاخص بورس صعودش را از سر گرفت
شاخص بورس در ارتفاع 304 هزار واحدی ایستاد

انتهای پیام/

افزودن نظر