مدیران استانی احتمال وقوع سیل در اردیبهشت و خرداد را جدی بگیرند

مدیران استانی احتمال وقوع سیل در اردیبهشت و خرداد را جدی بگیرند
معاون اول رئیس جمهور از وزارت نیرو خواست با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط، ضمن برنامه‌ریزی برای لایروبی بستر رودخانه‌ها، بدون مماشات موضوع ساخت و ساز‌ها و تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها را نیز به طور ویژه در دستور کار قرار دهد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، اسحاق جهانگیری در جلسه ظهر امروز شورای عالی آب با اشاره به بارش های اخیر کشور و بحران سیل در برخی استان ها، گفت: وقوع سیلاب در کنار همه مشکلات و سختی ها، با درس هایی نیز همراه بود تا از این پس از تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها به طور جدی جلوگیری شود و مردم نیز از این موضوع آگاه شدند که ساخت و ساز ها در حریم رودخانه ها تا چه حد می تواند خطر آفرین باشد.
معاون اول رییس جمهور از وزارت نیرو خواست به عنوان دبیرخانه شورای عالی آب با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، ضمن برنامه ریزی برای لایروبی بستر رودخانه ها، بدون مماشات موضوع ساخت و ساز ها و تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها را نیز به طور ویژه در دستور کار قرار دهد تا از حریم طبیعت به ویژه رودخانه ها صیانت شود و شاهد تکرار وقوع این گونه خسارات و آسیب ها نباشیم.
وی همچنین با قدردانی از حضور دستگاه ها و نهاد های مختلف نظیر نیرو های مسلح، هلال احمر، بسیج و نهاد های مدنی برای مدیریت بحران سیل در کشور، تصریح کرد: نقش مردم سراسر کشور نیز در کمک رسانی و مدیریت بحران بسیار پر اهمیت بود که باید از همت، ایثار و حضور خودجوش مردم قدردانی کنیم.
وی افزود: سازمان هواشناسی باید با اطلاع رسانی علمی و به موقع در خصوص وضعیت آب و هوای کشور، از اظهار نظر های غیرعلمی و غیرکارشناسی توسط دیگران جلوگیری کند و تعامل و همکاری خوبی با دستگاه های اجرایی مرتبط داشته باشد؛ چرا که دستگاه های اجرایی مکلف شده اند بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی برنامه ریزی و اقدام کنند.
وی با اشاره به اینکه میزان بارش ها و روان آب های برخی کشور های همسایه نظیر افغانستان و ترکمنستان تاثیر مستقیمی بر میزان آب رودخانه های برخی از استان های کشور دارد، افزود: سازمان هواشناسی باید با تقویت تجهیزات و توسعه فعالیت ها، وضعیت بارش های این کشور ها را نیز مدنظر قرار دهد تا پیش بینی ها برای اقدامات پیشگیرانه هر چه بهتر و دقیق تر انجام شود.
جهانگیری پیشنهاد مطرح شده در جلسه مبنی بر تشکیل کارگروهی ذیل دبیرخانه شورای عالی آب برای هماهنگی هر چه بیشتر میان دستگاه های مرتبط را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی و جمعی از صاحب نظران دانشگاهی می تواند در افزایش هماهنگی میان دستگاه های مرتبط با مدیریت آب و پیشگیری از خطرات ناشی از سیلاب نقش مهمی ایفا کند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مدیریت سیلاب این استان، از تلاش های انجام شده قدردانی و بر ضرورت استمرار این تلاش ها برای کاهش تلفات انسانی و خسارات مالی طی روز ها و ماه های آینده تاکید کرد.
وی افزود: استان های مختلف کشور و بخصوص استان خوزستان باید با در نظر گرفتن پیش بینی های سازمان هواشناسی و نیز با توجه به آب شدن پوشش برفی کوه ها، احتمال وقوع سیل در ماه های اردیبهشت و خرداد را جدی بگیرند و برنامه ریزی دقیقی برای پیشگیری از بروز خسارات مالی و تلفات انسانی ناشی از سیلاب انجام دهند.
سد هایی که روند احداث آن ها متوقف شده مورد بررسی قرار دهد
جهانگیری افزود: وزارت نیرو باید سد هایی را که روند احداث آن ها متوقف شده مورد بررسی قرار دهد تا در صورتی که ضرورت تکمیل آن ها احساس شود، برنامه زمان بندی برای تکمیل این سد ها تدوین کند.
در این جلسه که وزیر نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، نماینده وزارت نیرو گزارشی از وضعیت آب سد ها و روان آب های کشور ارائه کرد و گفت: امسال ورودی سد های کشور ۲۸۰ درصد و موجودی مخازن سد ها ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
فرهاد ایزدجو، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم در این نشست با اشاره به اینکه ورودی آب به استان خوزستان در سال آبی ۹۸ ـ. ۹۷، ۳۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب بوده است، از افزایش ۴۷۷ درصدی ورودی آب به این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۹۴ درصد مخازن سد های استان خوزستان ا ز آب پر شده است.
وی همچنین به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت سیلاب استان خوزستان پرداخت و افزود: یکی از اقدامات صورت گرفته برای مدیریت سیلاب تشکیل کارگروه و شورای مشورتی بود تا ضمن رصد لحظه ای سد های استان برنامه ریزی لازم را برای رهاسازی آب انجام دهد تا خسارات سیلاب ها در پائین دست با حداقل آسیب ها مدیریت شود.
ایزدجو همچنین برگزاری جلسات مستمر برای بررسی پایداری سد های استان خوزستان، تهیه طرح اضطراری تخلیه سیلاب و نیز برنامه ریزی برای تقویت سیل بند ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته جهت کنترل سیلاب در این استان برشمرد و از آبگیری ۸۵ درصدی تالاب هورالعظیم و ۹۰ درصدی تالاب شادگان خبر داد.

افزودن نظر