نیمی از اقتصاددانان تجاری آمریکا خبر از رکود تا سال ۲۰۲۰ می‌دهند

نیمی از اقتصاددانان تجاری آمریکا خبر از رکود تا سال ۲۰۲۰ می‌دهند
تقریبا نیمی از اقتصاددانان انجمن اقتصاددانان تجاری آمریکا، پیش‌بینی می‌کنند رکود اقتصادی بعدی آمریکا، با رای‌گیری انتخابات آینده این کشور هم‌زمان خواهد شد.

یک دهه پس از رکورد بزرگ اقتصادی جهان، تقریباً نیمی از اقتصاددانان انجمن اقتصاددانان تجاری آمریکا، پیش‌بینی می‌کنند رکود اقتصادی بعدی آمریکا، با رأی‌گیری انتخابات آینده این کشور، هم‌زمان خواهد شد.

طبق نتیجه نظرسنجی جدید نشان داد که اقتصاددانان انجمن اقتصاددانان تجاری آمریکا معتقدند که شانس وقوع رکود اقتصادی قبل از پایان سال ۲۰۱۹ فقط ۱۰ درصد است. اما تنها ۱۱ درصد معتقدند که اقتصاد ابزارهای لازم برای جلوگیری از رکود اقتصادی تا سال ۲۰۲۱ را در اختیار دارد.

تحلیل‌گر سیاست‌گذاری مالی، دنیل سانکی به اسپوتنیک گفت: کنگره آمریکا به اهمیتی برای کارگران قائل نیست بلکه تنها به افراد فوق‌ثروتمند اهمیت می‌دهد.

سانکی در پیام ایمیلی خود به اسپوتنیک نوشت: هر وقت رکود اقتصادی اتفاق بیافتند، که طبق گفته اقتصاددانان انجمن اقتصاددانان تجاری دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد، عواملی در این رکود نقش خواهند داشت.

سانکی توضیح داد: اول از همه جنگ اقتصادی با چین همچنان باعث از دست رفتن مشاغل آمریکا و کالاهای ارزان قیمت خواهد شد، که این منجر به کند شدن خرید و مصرف خواهد شد. دوم، تأثیر برنامه مالیاتی جمهوری‌خواهان که میلیاردها دلار را به جیب فوق‌ثروتمندان سرازیر می‌کند، کم‌رنگ خواهد شد و شرکت‌ها به جای این که رشد اقتصادی واقعی را با فروش کالاها و خدمات ایجاد کنند، فقط پول تخفیف مالیات خود را بین سهام‌داران و مدیران اجرایی تقسیم می‌کنند.

سانکی همچنین اشاره کرد که با افزایش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو، سرمایه از بازار سهام خارج خواهد شد که این منجر به ترکیدن حبابی می‌شود که از سال ۲۰۰۸ تا کنون در حال رشد کردن است.

کوه بدهی ۲۲ تریلیون دلاری دولتی و کسری سالانه ۱ تریلیون دلاری در بودجه، اقتصاددانان انجمن اقتصاددانان تجاری را به دو دسته تقریباً منطبق با خطوط سیاسی تقسیم کرده است. نیمی از آنها (دموکرات‌ها) معتقدند باید نرخ مالیات برای کاهش کسری بودجه افزایش یابد و نیمی دیگر (جمهوری‌خواهان) معتقدند باید هزینه‌کردهای دولتی را کاهش داد.

افزودن نظر