سایه سنگین بحران در روابط کشورهای عربی بر جام ملت های آسیا

سایه سنگین بحران در روابط کشورهای عربی بر جام ملت های آسیا
تارنمای الخلیج اونلاین امارات در گزارشی اقدام امارات در جلوگیری از ورود برخی شخصیت های ورزشی به این کشور را نشان دهنده دخالت دادن سیاست در عرصه ورزش به شمار آورد.

به گزارش گروه ورزش ایمان نیوز، تارنمای الخلیج اونلاین امارات در گزارشی درباره سیاسی کاری میزبان جام ملت های آسیا نوشت: امارات میزبان هفدهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا است. در این دوره از بازی ها، 24 کشور حضور دارند که تقریبا نیمی از آنان عرب زبان هستند.


این مسابقات در شرایطی آغاز شده که محافل ورزشی در قاره آسیا از شماری از تصمیم های امارات برای جلوگیری از ورود برخی شخصیت های ورزشی به این کشور برای حضور در جام ملت های آسیا شگفت زده شده اند. بسیاری از ناظران این اقدام امارات را بیانگر وارد کردن سیاست در ورزش و اقدامی کودکانه به شمار آورده اند.
در شرایطی که تیم های ملی کشورهای آسیایی برای حضور در جام ملت های آسیا راهی امارات شده بودند این کشور مانع از ورود «سعود المهندی» نایب رئیس قطری کنفدراسیون فوتبال آسیا و رئیس کمیته سازماندهی جام ملت‌های آسیا 2019 به خاک امارات شد. پس از این اقدام دولت امارات، این خبر به سرعت در رسانه ها منتشر شد و مقام های ابوظبی مجبور شدند که این مسوول ورزشی قطر را به خاک امارات راه دهند.
همچنین امارات مانع از ورود خبرنگاران قطر به داخل خاک خود شد و آنان را در فرودگاه بین المللی دوبی منتظر گذاشت. این خبرنگاران از طریق کویت به خاک امارات وارد شده بودند زیرا امارات، بحرین و عربستان از 5 ژوئن سال 2017 قطر را محاصره و تحریم زمینی، دریایی و هوایی کرده اند. اقدام امارات در جلوگیری از ورود خبرنگاران قطری به خاک این کشور اقدام زشتی به شمار می رود، زیرا این هیات رسانه های قطری پیش از این به طور رسمی ویزای ورود به این کشور را گرفته اند.
مقام های امارات و عربستان سعودی به زیر فشار قرار دادن ورزش قطر و نمایندگان و قهرمان ورزشی این کشور به ویژه در مسابقاتی که در امارات، بحرین و عربستان برگزار می شود، عادت دارد و دوحه را متهم به حمایت از تروریسم می کنند. این در حالی است که قطر به کلی ادعاهای امارات و عربستان را در این زمینه رد و بر این موضوع تاکید می کنند که عربستان و متحدان آن با چنین اقداماتی می خواهند حاکمیت قطر را نادیده گرفته و قطر را مجبور سازند از تصیمیم ملی خود درباره آینده کشور چشم پوشی کند.
اقدامات ابوظبی و ریاض علیه قطر در این حد باقی نماند، بلکه این دو کشور از طریق شبکه ای به نام «بی اوت کیو» به سرقت محتوا و اطلاعات کانال «بی ان اسپورت» قطر دست زده اند. این در حالی است که فدراسیون جهانی فوتبال این اقدام را محکوم کرده و عاملان آن را تهدید به مجازات کرده است.
افزون بر این اقدامات، ابوظبی مانع از حضور «نایف البکری» وزیر ورزش و جوانان یمن در امارات شد. این موضوع شوک بزرگی در میان تیم ملی یمن و هواداران آن ایجاد کرده است. این اقدامات، همه ادعاهای دولت امارات را که اینگونه وانمود می کند که برای بازگشت مشروعیت در یمن در حال نبرد است، رد می کند.
این رویدادها نشان داد که امارات برای گسترش نفوذ در جنوب یمن و به یغما بردن منابع یمن در این کشور وارد نبرد شده است و منافع تنگ نظرانه خود را با کشتار مردم یمن پیش می برد. امارات متهم به حمایت از نظام های دیکتاتوری در کشورهای عربی است و کار را به جایی رسانده است که حتی ورزش را از سیاسی کاری جدا نکرده است.
مسوولان امارات برای شماری از شخصیت های برجسته مجمع الجزایر سقطری یمن از جمله «سالم عبدالله السقطری» استاندار آن برای حضور در جام ملت های اسیا دعوت نامه فرستاده اند. برپایه گزارش رسانه های یمنی هدف مقام های امارات از این اقدام، دادن تابعیت به شمار بسیاری از اهالی سقطری است تا از این راهبرد بتوانند این جزیره راهبردی را به کنترل خود در آورند.
ورزشی**9278**2024

افزودن نظر