وزنه‌برداری ایران در سال ۹۸/ از مصدومیت شدید مرادی تا تغییر سیستم به سبک رستمی

سال ۹۸ با اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری در رشته وزنه‌برداری به پایان رسید.

به گزارش گروه ورزش ایمان نیوز، ، وزنه برداری یکی از رشته های مدال آور برای ایرن در رقابت های المپیک محسوب می شود و خیلی از مردم ایران از وزنه برداری، کُشتی و تکواندو، انتظار دیگری نسبت به سایر رشته ها دارند. با این حال تعداد نمونه های مثبت دوپینگ وزنه برداری ایران در طی ۱۰ سال گذشته به حدی بالا بود که فدراسیون جهانی وزنه برداری با اعمال محدودیت هایی برای کشور هایی که نسبت به بقیه بیشتر درگیر پدیده دوپینگ هستند، به نوعی از این اتفاق شوم جلوگیری کرد.

وزنه برداری در سال ۹۸ شاهد اتفاقات خاص خود بود. از خداحافظی چند چهره نامدار و مصدومیت نگران کننده سهراب مرادی در سال منتهی به المپیک تا ظهور چند پدیده جدید در وزنه برداری گوشه ای از حواشی این رشته در سال ۹۸ بود.

رقابت های آسیایی ۲۰۱۹ در چین

بازی های آسیایی در سال ۲۰۱۹ در شهر نانگبو برگزار شد و در پایان، تیم ملی کشورمان تنها با کسب ۲ مدال طلا، ۳ نقره و یک برنز، در جدول مدالی پس از تیم میزبان دوم شد و در جدول تیمی هم جایگاه سوم را پس از کره شمالی به دست آورد. این موضوع اولین زنگ خطر را برای رشته ای مدال آور در آستانه المپیک به صدا در آورد.

وزنه برداری ایران در سال ۹۸/ از مصدومیت شدید مرادی تا تغییر سیستم به سبک رستمی

مصدومیت شدید مرادی

سهراب مرادی، قهرمان وزنه برداری المپیک ۲۰۱۶ ریو، در مرداد سال ۹۸ و پیش از رقابت های جهانی ۲ بار از ناحیه کتف دچار دررفتگی شد. بار دوم، این قهرمان راهی آلمان شد تا زیر نظر دکتر بابک امینی، عمل جراحی و مراحل توان بخشی خود را سپری کند. سهراب در بازگشت مجدد به میادین ورزشی، امتیازات زیادی را در آستانه المپیک از دست داد، اما همچنان بخت راه یابی به آورد گاه المپیک را دارد و می تواند یکی از ۲ نماینده وزنه برداری ایران در توکیو ۲۰۲۰ باشد.

رقابت های جهانی ۲۰۱۹ تایلند

ترکیب تیم ملی وزنه برداری برای رقابت های جهانی ۲۰۱۹ با ترکیب سال های گذشته کمی متفاوت تر بود. ایران پس از چندین سال نتوانست روی سکوی جهانی قرار بگیرد و پس از کشور های چین، بلاروس و کره جنوبی در جایگاه چهارم قرار گرفت. البته مدال حافظ قشقایی پس از ۴۰ سال در سبک وزن و مدال های علی میری و رضا دهدار، تا حدودی عملکرد ضعیف تیمی و افت شدید کیانوش رستمی را تحت الشعاع خود قرار داد.

خداحافظی سعید علی حسینی

سعید علی حسینی در آستانه رقابت های جهانی به دلیل مصدومیت از حضور در رکوردگیری تیم ملی انصراف داد. سعید بازی های جهانی را از دست داد و نام او به همراه کیانوش رستمی برای رقابت های گزینشی المپیک در کشور سوئیس رد نشد. درحالی که هیچ کس از قوانین جدید فدراسیون جهانی وزنه برداری خبر نداشت، علی حسینی به دلیل شرکت نکردن در بازه ۶ ماهه در آن مقطع در هیچ رقابت گزینشی المپیک، شانس رسیدن به توکیو را از دست داد و به این ترتیب از دنیای ورزش حرفه ای خداحافظی کرد.

تغییر سیستم رستمی برای بقا

کیانوش رستمی طبق روال گذشته خود، باز هم سال ۹۸ را با تمرینات انفرادی آغاز کرد. اوت کردن رستمی در بازی ها جهانی تایلند صدای سرمربی و رئیس فدراسیون وزنه برداری را درآورد. مرادی، رستمی را تهدید کرد اگر به روال خود ادامه بدهد، دیگر جایی در تیم ملی ندارد. کیانوش پس از این اتفاق سبک خود را عوض کرد و زیر نظر علی جباری مربی تیم ملی در مسابقات حاضر شد.

وزنه برداری ایران در سال ۹۸/ از مصدومیت شدید مرادی تا تغییر سیستم به سبک رستمی

نخستین مدال تاریخ بانوان ایرانی در رشته وزنه برداری

وزنه برداری در بخش بانوان، رشته ای نو پا محسوب می شود. با این حال هنوز ۲ سال در ایران قدمت ندارد و بانوان ایرانی همچنان در مسیر کاهش رکورد های خود با رقبای آسیایی هستند. در مسابقات جام سلیمان اوغلو، سیده الهام حسینی نخستین مدال تاریخ بانوان وزنه برداری ایران را به دست آورد و با نقره خود در این بازی ها تاریخ ساز شد.

جام فجر

پنجمین دوره از رقابت های وزنه برداری جام فجر امسال به میزبانی گیلان در بهمن ماه برگزار شد و نسبت به سا ل های گذشته، تعداد شرکت کننده های خارجی کاهش چشمگیری داشت. در نهایت تیم ایران با ترکیب نه چندان کامل خود در مقابل رقبای سطح دوم جهان، عنوان قهرمانی را به دست آورد.

وزنه برداری ایران هنوز سهمیه های المپیک خود را به دست نیاورده است. علی هاشمی، علی داودی، کیانوش رستمی و سهراب مرادی گزینه های نهایی محمدحسین برخواه برای حضور در توکیو ۲۰۲۰ محسوب می شوند. ملی پوشان کشورمان باید رقابت های گزینشی دیگری را هم پشت سر بگذارند تا در نهایت مشخص شود کدام یک از آن ها به عنوان ۲ نماینده ایران در بزرگ ترین آوردگاه ورزشی جهان روی تخته می رود.

انتهای پیام/

افزودن نظر