هفته‌ای پرکار برای امدادگران دماوند/ درمان بیش از 70 مصدوم در 3 روز

هفته‌ای پرکار برای امدادگران دماوند/ درمان بیش از 70 مصدوم در 3 روز
امدادگران دماوند در هفته چهارم کار خود در قله دماوند به بیش از 70 مصدوم امدادرسانی کردند.

به گزارش گروه ورزش ایمان نیوز، کار گروه ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان قله در فصل صعود اواخر هر هفته در قله دماوند، بلندترین قله ایران مستقر است و کار درمانی و امدادرسانی به کوهنوردان انجام می‌دهد. این کارگروه از چهارشنبه تا جمعه هر هفته در این منطقه حضور دارند.  

گزارش عملکرد این کارگروه در هفته چهارم به شرح زیر است:

چهارشنبه 26 تیر

-به محض حضور در پناهگاه چندین مورد مشکلات ارتفاع کوهنوردان به پیشواز اعضای ستاد آمد که از جمله آن هیپوترمی،تب،تهوع،اسهال،سردرد، سرگیجه و... این روند ادامه پیدا کرد  و حدود ۲۰ نفر داخل اتاق امداد همزمان مورد بررسی و درمان قرار گرفتند.
-صعود تا قله و پوشش کوهنوردان 
یک مورد ضرب دیدگی شدید مچ پای یک کوهنورد بود که اقدامات لازم برروی وی انجام گرفت. 
-یک  کوهنورد ۶۷ ساله که به دلیل فشار زیاد جهت صعود به قله با داشتن سابقه بیماری قلبی توسط ستاد شناسایی شد. مصدوم تمام علائم حمله قلبی را داشت و فشار وی ۲۰  اندازه گیری شد گر گرفتگی صورت، درد شدید در قفسه سینه و ... نیز از علائم وی بود.
اقدامات درمانی بر روی وی انجام گرفت که از جمله آن دادن قرص زیر زبانی با فاصله‌های زمانی مشخص، اکسیژن تراپی و... بود خوشبختانه خطر حمله قلبی کاملا برطرف شد به دلیل تاریک شدن هوا امکان انتقال وی فراهم نشد. 
-حضور بدون وقفه مصدومان با مشکلات متعدد در اتاق امداد ادامه پیدا کرد حدود ۳۰ نفر مورد بررسی و درمان کامل با تزریق دارو های متعدد، سرم تراپی، اکسیژن تراپی و... قرار گرفتند.

 

پنجشنبه 27 تیر

-پس از ادامه پیدا کردن وضعیت درمانی مصدومان، مصدومی که شب گذشته به دلیل احتمال قطعی حمله قلبی مورد درمان قرار گرفته بود با پوشش اعضای ستاد و با هماهنگی با هلال احمر مبنی بر اعزام آمبولانس به سمت گوسفندسرا انتقال داده شد در مسیر کاملا با احتیاط و چکاپ کردن کامل ولی تحویل هلال احمر در گوسفندسرا داده شد.
-یک مورد ams بسیار شدید یک کوهنورد که مورد درمان کامل قرار گرفت.
-چندین مورد مشکلات متعدد کوهنوردان که بعضی موارد  آن بسیار حاد بود که مورد بررسی و درمان کامل قرار گرفتند.
-چندین مورد مصرف خودسرانه دارو های متعدد که عوارض جانبی آن گریبان گیر مصرف کنندگان شده بود که اقدامات لازم انجام گرفت.
-پوشش کوهنوردان تا قله دماوند 
-یک  کوهنورد که به دلیل تصادف درسال گذشته تعداد زیادی پلاتین در ستون فقرات وی جایگذاری شده بود با درد بسیار شدید به اتاق امداد مراجعه کرد که پس از تماس با پزشک متخصص وی، با هماهنگی مسکن ها و دارو های مورد نیاز به وی تزریق شد و از صعود منع شد.
-در ساعت ۱۲ شب یک مورد مصدوم جانباز شیمیایی با علائم بسیار شدید تنگی تنفسی و ارتفاع زدگی به ستاد مراجعه کرد که تا صبح جمعه مورد درمان و بررسی قرار گرفت پس از بهبود قصد صعود داشتند که صحبت های مکرر ستاد خوشبختانه از صعود منصرف شدند 
 ۲۵ نفر آمار مصدومان درطول ۲۴ ساعت  بود و ۲۴ نفر مورد بررسی قرار گرفتند.

 

*جمعه 28 تیر

-حرکت به سمت قله جهت پوشش کوهنوردان انتقال برانکارد امدادی به باکس امداد و سپس شارژ کامل باکس 
-حرکت به سمت قله و تذکرات متعدد به کوهنوردان در مسیر 
-ترمیم تمام میله های راهنما در تپه گوگردی و مسیر
-یک مورد تنفس شدید گاز گوگرد یک کوهنورد و با داشتن علائم ارتفاع زدگی که پیشتر داشتند حال او را دوچندان بدتر کرد در نزدیکی قله متوجه وی شدیم و به سرعت خود را به او  رساندیم و مورد درمان قرار دادیم پس از بهتر شدن وضعیت وی به ارتفاع پایین تر منتقل شد که پس از اطمینان از بهبود وی به سمت قله بازگشتیم. 
-تعدادی از کوهنوردان حاضر در قله مورد بررسی قرار گرفتند به دلیل تغییر وضعیت هوا هشدار های لازم به کوهنوردان جهت تخلیه قله صورت گرفت حضور اعضا در قله تا خروج آخرین نفر از روی قله در مسیر برگشت یک کوهنورد دچار مشکل شده بود که تا بارگاه همراهی شد و...
-درمان چندین مورد مشکلات کوهنوردان 
-یک کوهنورد در مسیر برگشت از شن اسکی سر میخورد و دچار زخم های متعدد در بدنش میشود که از جمله آن لب وی بود که پانسمان های لازم و شست و شوی زخم انجام گرفت. 

 

در مجموع در طول ۳ روز بیش از ۷۰ مصدوم مورد درمان و بررسی قرار گرفتند.

انتهای پیام/س

افزودن نظر