توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1039828

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه‌ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه‌ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی
فدراسیون فوتبال درصدد است با تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال وضعیت اقتصادی این رشته را در کشورمان به سر و سامان برساند.

به گزارش گروه ورزش ایمان نیوز، ، فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه های کشورمان این روز ها از لحاظ میزان درآمدزایی و تامین منابع مالی وضعیت بسیار سختی را طی می کنند.

وصول نشدن حقوق مادی و بسته بودن بیشتر راه های درآمدزایی، همزمان با افزایش نرخ ارز شرایط را به جایی رسانده است که مسئولان فدراسیون و مدیران باشگاه ها برای اجرای امور عادی مانند پرداخت دستمزد و پاداش مربیان و بازیکنان ملی و باشگاهی، اعزام تیم ها به شهر ها و کشور های مختلف، برگزاری اردو ها و مسائلی از این دست دغدغه و استرس دارند چه برسد به اینکه بخواهند روی تدوین و انجام دادن طرح های بزرگ اقتصادی که می تواند سود سرشاری را عایدشان کند فکر کنند.

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

وضعیت مالی تیم های ایرانی به حدی بغرنج شده است که به صورت مثال مدیران پرسپولیس به دلیل ناتوانی در انجام دادن تعهداتشان به برانکو ایوانکوویچ در کمال ناباوری و بدون اینکه بتوانند راه حلی برای واریز پول به حساب مربی کروات که یکی از مفاخر تاریخ این باشگاه است به کار بگیرند، باید شاهد جدایی او باشند و از طرفی بار فسخ قرارداد با بازیکنانی مانند بشار رسن، بوژیدار رادوشویچ و ماریو بودیمیر و شکایت های آن ها به نهاد های قضائی فیفا را به دوش بکشند. البته مهاجم کروات سرخ ها برای رسیدن به پول خود اقدام به شکایت از پرسپولیس کرده است و در ماه های اخیر پرونده دیگری به جمع پرونده های قطور ایرانی ها در زوریخ سوئیس، مقر فیفا باز خواهد شد. بحث پرداخت مطالبات دستیاران برانکو هم خطر بالفعلی است که پرسپولیس را تهدید می کند.

از طرفی درحالیکه تصور می شد هواداران استقلال با حضور آندره آ استراماچونی، سرمربی مطرح ایتالیایی تا حدی خیالشان نسبت به تشکیل تیمی قدرتمند برای فصل جدید راحت باشد، اما آن ها در کنار مدیران باشگاه در بیم صدور حکم علیه آبی پوشان در پرونده پروپئیچ هستند. بازیکنی که ابتدا برای دریافت ۳۰ هزار دلار از استقلال به فدراسیون جهانی فوتبال شکایت کرد، اما بدهی مالی مدیران سابق و فعلی باشگاه کار را به جایی رساند که اکنون اگر امیرحسین فتحی و همکارانش با احتساب جریمه ۲۰ هزار دلاری ناشی از بی توجهی به پرونده مهاجم کروات، نتوانند حدود ۴۰۰ هزار دلار پرداخت کنند، هر لحظه باید منتظر دریافت حکم کسر ۶ امتیاز، محروم شدن از پنجره نقل و انتقالاتی و حتی حذف از لیگ قهرمانان آسیا باشند.

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

این در کنار بحث ناکامی استقلال در بحث توافق با وینفرد شفر برای پرداخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به سرمربی آلمانی و همچنین پرداخت نشدن مطالبات شش بازیکن و مربی ایرانی سابق این تیم است که خود این پرونده ها هم عاملی خطرآفرین برای نیمه آبی پایتخت است.

فدراسیون فوتبال هم با توجه به دریافت نکردن مطالبات ۶ میلیون دلاری اش از فیفا به دلیل مسدود بودن راه های دریافت این مبلغ که ناشی از تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان است در مخمصه بدی گیر افتاده و تاکنون نتواسته است قسط اول قرارداد مارک ویلموتس بلژیکی را پرداخت کند. تیم هایی مانند پرسپولیس، استقلال و پدیده هم به دلیلی مشابه در دریافت مطالبات خود از فیفا ناتوان مانده اند تا برای دریافت حق خود دست به دامان وزارت خارجه شوند.

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

سایر باشگاه های کشورمان هم کم و بیش با معضل بی پولی دست و پنجه نرم می کنند و تنها عایدی این وضعیت انباشته تر شدن بدهی ها است.

رفع این مشکلات حاد نیاز به عزمی ملی دارد و همه باید کمک کنند فوتبال ایران و باشگاه های کشورمان با گذر از این امواج پرمخاطره به ساحل آرامش برسند.

در چنین وضعیتی شاید به فوریت انداختن تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال و تدوین چارچوب های این سازمان بتواند مرهمی برای زخم های پرطرفدارترین رشته ورزشی کشورمان باشد.

بحث تشکیل این سازمان در مجمع اخیر فدراسیون فوتبال به تاریخ ۱۹ اسفند ۹۷ به تصویب رسید و در جلسه اخیر اعضای هیئت رئیسه فدراسیون با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۸، روی اجرای این بحث برای توانمندسازی اقتصادی فوتبال تاکید شد.

سازمانی که می تواند با حضور نیرو های مدیریتی متبحر و متخصص در بخش های اقتصادی و پیگیری فعالیت های اختصاصی مربوط به درآمدزایی، راه جدیدی را پیش روی مدیران فوتبال ایران قرار بدهد و آن ها را از این وضعیت دشوار خارج سازد.

با تشکیل سازمان اقتصادی می توان امیدوار بود حامیان مالی داخلی و خارجی سمت فوتبال کشیده شوند و این رشته را از ریاضت اقتصادی که اکنون با آن مواجه شده نجات دهند. اصلاح ساختار هایی که منجر به محرومیت و محدودیت دست یابی به منابع مالی برای فوتبال شده جزء دیگر مواردی است که با سازمان اقتصادی می توان به آن پرداخت تا دیگر بدهی روی بدهی برای باشگاه ها و فدراسیون تلنبار نشود.

تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال، راهی برای خروج باشگاه ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

فدراسیون فوتبال درصدد است این سازمان را هرچه سریع تر راه بیندازد، اما بیش از هر امری باید به امر تخصص و تفکر در این سازمان توجه کند. فوتبال در تمام دنیا یک صنعت است و طبیعی است هدف ابتدایی در هر صنعتی دست یابی به سود محسوب می شود. تیم های ایرانی هم با توجه به حجم مخاطبان این رشته در کشورمان باید مانند بنگاه های درآمدزایی عمل کنند نه اینکه سال به سال بدهکار تر شوند.

انتظار می رود مسئولانی که افکار و تلاش خود را برای راه اندازی سازمان اقتصادی فوتبال به کار گرفته اند به شکلی عمل کنند که با این اقدام تمام عوامل فنی و مدیریتی درگیر با فوتبال در قالب رشد این رشته قرار بگیرند نه اینکه سازمان اقتصادی هم به سرنوشت کمیته هایی مبتلا شود که ضرر آن ها بیش از منفعتشان است.


بیشتر بخوانید:

برانکو گزینه سرمربیگری الاهلی شد/ جدایی مرد کروات از پرسپولیس کلید خورد؟

نشست فوق العاده هیات مدیره پرسپولیس برای تسویه مطالبات سرمربی

مطالبات کی روش در ۲ قسط پرداخت می شود

پرسپولیسی ها قید پاداش فیفا برای مطالبات برانکو را زدند


انتهای پیام/

آخرین اخبار از فدراسیون فوتبال

تماشاخانه تصویر

{gallery}1039828{/gallery}

افزودن نظر