توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/998437
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟
یک روانشناس گفت: نوجوانان با انجام کارهایی که والدینشان از آنان می خواهند انگیزه ندارند، اما برای دوستان خود با انگیزه عمل می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز،

رقیه نوری پور لیاولی روانشناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه جتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص چگونگی افزایش انگیزه در نوجوانان اظهار کرد: دلایل زیادی برای انگیزه نداشتن نوجوانان وجود دارد.

نوری پور بیان کرد: گاهی نوجوانان برای انجام کار هایی که والدینشان از آنان می خواهند، انگیزه ندارند دارند، اما برای دوستان خود با انگیزه عمل می کنند.

این روانشناس با بیان اینکه بعضی از رفتار های والدین باعث بی رغبتی نوجوانان می شود، گفت: گاهی پدر و مادر ها وقتی کاری را از نوجوان خود می خواهند عجول و عصبی رفتار می کنند در نتیجه فرزند خود را دعوت به مقاومت می کنند.

وی اضافه کرد: گاهی نوجوانان احساس می کنند عشق والدینشان به آنان یک عشق مشروط است یعنی نوجوان فکر می کند اگر مطابق خواسته والدینش عمل کند دوستش دارند که این مسئله آسیب زننده است و نوجوانان دچار سرخوردگی و مقاومت بیشتر می کند.

نوری پور با تاکید بر اینکه والدین اجازه نمی دهند فرزندشان چیز هایی را که به خودش مربوط می شود و برایش اهمیت دارد را کشف کند، افزود: والدین به فرزند خود اجازه نمی دهند از شکست های خود درس گیرند.

این روانشناس ادامه داد: یکی از راه های آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان، بی مسئولیتی آگاهانه است به آنان اجازه دهید کاری را شروع کنند، در آن شکست بخورند، سپس با آنان همدردی نشان دهید، به آنان کمک کنید بفهمند چه اتفاقی افتاده، اشکال کار در کجاست، چه درسی از آن گرفته اند و در آینده چه باید بکنند که در چنین موقعیتی موفق شوند.

وی تصریح کرد: والدین در اکثر موارد به جای آنکه از فرزند خود بخواهند با منطق و استدلال صحیح، راه حل مسأله را پیدا کند، به فرزند خود می گویند چه باید بکند در حالی نوجوانان بیشتر دوست دارند برنامه ای را که در طراحی آن کمک کرده اند دنبال کنند.

نوری پور بیان کرد: لازم است والدین در عین قاطعیت، مهربان باشند و در فضایی به دور از عصبانیت و ایجاد تنش، راحت تر کار می کنند همچنین والدین مهارت حل مسئله را به فرزندان خود آموزش نمی دهند و می توان این کار را در حین ملاقات های خانوادگی و صحبت های فردی به نوجوان انتقال داد.

این روانشناس با بیان اینکه مهارت مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد، افزود: والدین باید انجام کار ها و فعالیت های روزانه به کودکان و نوجوانان را یاد دهند همچنین وظایفی بیش از حد توان به فرزند خود واگذار نکنید و حواستان به تعداد وظایف محوله و سنگینی آن ها برای نوجوانتان باشد.

وی در نهایت خاطر نشان کرد: والدین بیشتر به دنبال نتایج کوتاه مدت و سریع هستند تا نتایج درازمدت و ماندنی، به عنوان مثال، نوجوان را وادار می کنند در همان لحظه تکالیف خود را حتی با بی دقتی و عجولانه انجام دهد به جای اینکه به او فرصت دهند پس از استراحتی کوتاه، با دقت و علاقه بیشتر به انجام کار ها یا تکالیف مدرسه خود بپردازد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}998437{/gallery}

افزودن نظر