برنامه ریزی برای پرداخت ۶هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه اشتغال

برنامه ریزی برای پرداخت ۶هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه اشتغال
رئیس کمیته امداد از برنامه ریزی برای پرداخت شش هزار میلیاردتومان وام قرض الحسنه اشتغال درسال ۹۸ خبر دادوگفت:برای ایجاد سهولت دریافت وام اشتغال مددجویان، صندوق ضمانت تسهیلات راه اندازی می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سیدپرویز فتاح در دیدار با مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه مأموریت اصلی کمیته امداد خودکفایی و توانمندسازی مددجویان است، افزود: در سال ۹۷ حدود ۲ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه از منابع دولتی و اعتبارات امداد به افراد تحت حمایت ارائه شد.
وی با تاکید بر اینکه سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار فقره وام قرض الحسنه اشتغال به مددجویان پرداخت شد، ادامه داد: سقف وام اشتغال در بودجه ۹۸ حدود ۲،۵ برابر شده و ۳،۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به همین منظور در تبصره ۱۶ بودجه پیش بینی شده است.
رئیس کمیته امداد به وام اشتغال پایدار روستایی به عنوان یکی دیگر از منابع وام قرض الحسنه اشتغال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای تسهیلات اشتغال مددجویان باقی مانده که امیدواریم در سال ۹۸ تخصیص یابد.
فتاح با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید، خاطرنشان کرد: هم افزایی با شبکه بانکی به ویژه بانک قرض الحسنه مهر ایران از برنامه های خوب در سال ۹۷ بود به طوری که این بانک سال گذشته ۶۸۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مددجویان پرداخت کرد که یک سوم این منابع مربوط به کمیته امداد بود.
وی اضافه کرد: برای سال ۹۸ هدفگذاری ما پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه از سوی بانک مهر به مددجویان است و می خواهیم همین روش را با بانک رسالت و دیگر بانک ها پیش ببریم.
فتاح با تاکید بر اینکه در کمیته امداد پرداخت وام با سود را ممنوع کرده ایم، افزود: همه وام های پرداختی به جامعه تحت پوشش قرض الحسنه است و حتی کارمزد ۳ درصدی وام ضروری از محل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت را به صفر رسانده ایم.
رئیس کمیته امداد از پرداخت ۱،۵۰۰ میلیارد تومان وام به مددجویان از محل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: پرداخت وام های مرسوم در شبکه بانکی که با سود های ۲۵ تا ۳۰ درصد پرداخت می شود به ضرر نظام بانکی، تولید و مردم است و این در حالی است که قرض الحسنه به نفع مردم و رونق تولید است.
وی اظهار کرد: معوقات بانکی مددجویان امداد در بانک قرض الحسنه مهر ایران به اذعان مسئولان بانک حدود نیم درصد است و در کل شبکه بانکی زیر ۲ درصد است و جامعه هدف امداد خوش حساب ترین مشتریان نظام بانکی کشور هستند.
فتاح از برنامه ریزی برای راه اندازی صندوق ضمانت در کمیته امداد خبر داد و اظهار کرد: با تشکیل صندوق ضمانت، دریافت وام برای افراد تحت حمایت و نیازمندان تسهیل می شود.
رئیس کمیته امداد به تفاهم نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه که امروز به امضا رسید، بانک مهر متعهد شد مبلغ ۲۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه برای تسهیلات به سیل زدگان در نظر بگیرد. همچنین این بانک مبلغ یک میلیارد ریال کمک بلاعوض به مددجویان سیل زده اختصاص داد.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ درصد تعهدات شبکه بانکی برای پرداخت وام اشتغال به مددجویان به انجام رسید، افزود: امیدواریم در سال ۹۸ با جذب ۳۵۰۰ میلیارد از نظام بانکی، ۲ هزار میلیارد از محل صند وق توسعه ملی و همچنین منابع داخلی امداد، بتوانیم رکورد پرداخت شش هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مددجویان را ثبت کنیم.
فتاح با اشاره به اینکه در سال های ۹۵ و ۹۶ حدود ۱۵ درصد از جامعه مددجویان امداد با اجرای طرح های توانمندسازی از حمایت کمیته امداد خارج شدند، گفت: متأسفانه در سال ۹۷ به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تورم، ۶۲۰ هزار خانوار جدید به این نهاد اضافه شدند و پیش بینی می کنیم در سال ۹۸ هم تعداد افراد تحت حمایت افزایش یابد.
رئیس کمیته امداد به خسارت سیل به طرح های اشتغال مددجویان اشاره کرد و افزود: حدود ۵ هزار طرح اشتغال مددجویان در استان های مختلف بر اثر سیل آسیب دید که در کنار کمک های دولت و وزارت جهاد کشاورزی برای برای جبران خسارت ها، کمیته امداد این اطمینان را به مددجویان آسیب دیده می دهد که تمامی خسارت های وارده به طرح های اشتغال را به طور کامل جبران خواهد کرد.
وی ادامه داد: در همین راستا، کمیته امداد وام های دریافتی طرح های اشتغال را استمهال کرده و پرداخت وام های ۲۰ تا ۵۰ میلیونی جدید برای این طرح ها را پیش بینی کرده است.
در این مراسم همچنین مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با ارائه گزارشی از عملکرد این بانک در پرداخت وام قرض الحسنه به مددجویان کمیته امداد، گفت: در سال ۹۷ بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال ۹۷ حدود ۱۱۲ هزار فقره تسهیلات اشتغال و معیشت به مددجویان امداد پرداخت کرد و امیدواریم همین رویکرد در سال ۹۸ ادامه یابد.
وی از ارائه ۹ میلیارد ریال کمک بلاعوض به افراد نیازمند در مناطق سیل زده اشاره کرد و افزود: یک میلیارد ریال کمک به سیل زدگان هم امروز به کمیته امداد پرداخت شد. همچنین بانک قرض الحسنه مهر ایران پنج هزار فقره وام پنج میلیون تومانی برای مددجویان سیل زده پیش بینی کرده است.
در این مراسم رئیس کمیته امداد با اهدای لوح تقدیر به مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران از خدمات این بانک به مددجویان و هم افزایی با کمیته امداد قدردانی و تشکر کرد.

افزودن نظر