توصیه‌های سخنگوی آتش نشانی برای حفظ امنیت خانواده در ایام نوروز/ افتخارمان این است که مردم از نوع خدمت آتش نشانى راضی باشند

توصیه‌های سخنگوی آتش نشانی برای حفظ امنیت خانواده در ایام نوروز/ افتخارمان این است که مردم از نوع خدمت آتش نشانى راضی باشند
سخنگوى سازمان آتش نشانى تهران گفت: افتخارمان این است که واقعا مردم از نوع خدمت ما راضی باشند و در هر شرایطی آماده خدمت هستیم.

گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو - نوروز بزرگترین عید باستانی و ملی ایرانی ها و بلکه سایر فارسی زبان های دنیاست. جشنی با رسم و رسوماتی نیکو مثل صله رحم و دید و بازدید، خانه تکانی، سفر، گشت و گزار و غیره. اما در کنار تمام شیرینی های این جشن بزرگ و این عید کهن، گا ها برخی حادثه ها و اتفاقات کام برخی خانواده ها را تلخ کرده و کاری می کند نوروز برای آن ها یادآور یک مصیبت بزرگ باشد. به همین جهت به گفتگو با سخنگوی سازمان آتش نشانی نشستیم تا برخی نکات ایمنی مربوط به این ایام را از زبان خوش بیان جلال ملکی بشنویم.
تقسیم بندی سه گانه تمهیدات لازم برای سفر
سید جلال ملکى سخنگوى سازمان آتش نشانى تهران در گفتگو با گروه اجتماعى خبرگزارى دانشجو اظهار داشت: بیشترین خطراتی که در ایام تعطیلات شهروندان را تهدید می کند غیر از این که بحث آتش سوزی در داخل شهرهاست، تصادفات و حوادثی است که در حین رانندگی افراد را تهدید می کند در نتیجه ما همیشه توصیه هایی را در این خصوص داشتیم در واقع می شود این حوادث را به سه دسته و خطرات ناشی از ایمنی سفر را تقسیم کرد که عبارتند از تمهیداتی که باید قبل سفر بیندیشند تمهیداتی که در حین سفر انجام می دهند و کار هایی که بعد سفر باید انجام دهند.

وى افزود: مردم عزیزمان باید توجه داشته باشند اگر با خودروی شخصی خودشان می خواهند به سفر بروند حتما آن را چک کنند، کامل استراحت داشته باشند، مقصدشان مشخص باشد، در خانه را کاملا ببندند و به آشنایان بسپارند و ترجیحا اگر اجسام سنگین در بالکن یا لبه بالکن ها دارند مثل گلدان یا مجسمه دارند به داخل منزل منتقل کنند، شیر اصلی برق و آب را کاملا قطع کنند؛ به هر حال اگر بعضی در منزلشان حیوان دارند تنها نگذارند و به کس دیگری بسپارند و اگر کسی در منزلشان تنها هست نمی خواهند همراه دیگران به سفر برود، خصوصا اگر یک بیماری هایی دارند نیاز به رسیدگی دارند حتما به اقوام بسپارند این ها مسایل خیلی اقدامات مختصر در بخش اول است.
هشدار! هیچ گاه سرتان را از سقف ماشین بیرون نیاورید
سخنگوى سازمان آتش نشانى تهران با اشاره به بخش دوم مقررات ایمنى، بیان کرد: در بخش دوم در حین سفر از اطراق کردن در جا های ناشناخته خودداری کنند. به هنگام رانندگی دقت کنند، از ماشین باری به عنوان سواری استفاده نشود و مراقب باشند همه نفرات کمربند ایمنی داشته باشند به تازگی پدیده ای مانند بیرون آمدن افراد را از ماشین هاى داراى سقف کروک را مشاهده مى کنیم که لازم است جهت حفظ سلامتى و ایمنى خود آن را ترک کنند زیرا این مساله باعث می شود خدای نکرده سنگی که از زیر لاستیک ماشین جلویی با شدت بیرون بیایید به چشم و سر افراد به خصوص کودکان برخورد کند، یا حتی درپیچ ها فرد به بیرون پرتاب می شود و یا اینکه سرش با مکان ها و تابلوهای ارتفاع کم برخورد می کند.

ملکى اضافه کرد: بهتر از هموطنان عزیزمان بعد از سفر و هنگام رسیدن به منزل، بلافاصله اقدام به روشن کردن برق نکنند، مواردی داشتیم که حتی قبل رفتن گاز و برق را قطع کرده غافل از این که از شلنگ گاز یک نشتی مختصری داشته به محض ورود برق را روشن کرده انفجاری رخ داده وقتی وارد می شوند اول بو کنند اگر بو یا مورد خاصی مشاهده نکردند با خیال راحت برق را می توانند روشن کنند در غیر آن صورت ابتدا پنجره را باز کنند و موارد ایمنی را رعایت کنند.
بررسی وضعیت مرخصی آتش نشان ها در ایام نوروز
سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به خدمات رسانى سازمان آتش نشانى، خاطرنشان کرد: آتش نشان ها مانند برخی مشاغل ۲۴ ساعته آماده به خدمت هستند و اتفاقا این ایام تعطیلات نوروز زمانی که از روز های قبل همه هموطنان در حال برنامه ریزی برای مسافرتند همکاران ما به فکر خدمت رسانی بهتر هستندالبته مرخصی ها لغو نیست یعنی به این صورت که بگوییم هیچ کس حق مرخصی ندارد، ولی این موضوع محدودتر می شود، چون شهر خلوت می شود خیلی ها مسافرت می روند مردم اول به امید خدا بعد به امید کسانی مثل نیروی انتظامی و آتش نشان ها که حافظ امنیت و ایمنی هستند به سفر می روند البته ناگفته نماند این هم بخشی از کار ماست و زیبایی های خاص خودش را دارد.

وی با بیان اینکه افتخار ما رضایت شهروندان از خدمت رسانى است، اظهار کرد: افتخارمان این است که واقعا مردم از نوع خدمت ما راضی باشند و ما در هر شرایطی آماده خدمت هستیم، اما به این معنی نیست که مرخصی لغو باشد بلکه تا جایی که رئیس ایستگاه فرمانده مربوطه ببیند که نیروهایش لطمه ای نمی خورند و در حد دو سه روز به آن ها مرخصی می دهند.

ملکى در پایان با بیان یک آرزو براى کشور عزیزمان ایران خاتمه داد: برای همه مردم ایران آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و ان شالله سال پربار و خوبی برای مردم ایران باشد مشکلاتی که در کشورمان هست هر چه زودتر حل شود و مردم وضعیت خوبی داشته باشند و برای همه مردم دنیا آرزوی سلامتی می کنم ان شالله همیشه ایام به کام باشد و روز به روز شاهد پیشرفت بیش از پیش کشورمان باشیم.

افزودن نظر