توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/933002
گزارشی به مناسبت روز جهانی آب؛

زندگی در شرایط کم آبی را بیاموزیم

زندگی در شرایط کم آبی را بیاموزیم
تمدن، اقتصاد و محیط زیست ما تحت تأثیر آب قرار گرفته است. بی آبی، مسائل اجتماعی در کشور به وجود آورده و بقای تمام موجودات روی زمین به وجود آب بستگی دارد.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز،

گزارش روز جهانی آب / دوم فروردین/////آب اولویت محیط زیست و بقای انسان استبه گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اکثر کشورهای جهان به دلیل گرمایش زمین و تغییرات اقلیم درگیر معضل کمبود آب شده اند، به گونه ای که برخی از کشورها برای دستیابی به آب مورد نیاز مردم خود وارد جنگ شده اند و از طرفی هم رشد جمعیت و برداشت بی رویه آب های زیرزمینی موجب شور شدن و آلودگی های زیست محیطی شده است.

لازم به ذکر است که بسیاری از کشورهای جهان به دلیل نداشتن آب شرب از آب های آلوده استفاده می کنند که منجر به ابتلا به بسیاری از بیماری هایی همچون وبا، اسهال خونی و فلج اطفال مردم این کشورها می شود.

آب عاملی کلیدی برای توسعه پایدار کشورهاست و مهم ترین عنصر قدرت اقتصادی و سیاسی برای کشورها به شمار می رود. برای همین در کشورهایی که در منطقه خشک و نیمه خشک زمین واقع شده اند، تأمین آب طی دو دهه آینده به بحرانی جدی تبدیل خواهد شد.


بیشتر بخوانید: ۳۴.۵ میلیون نفر در کشور با تنش آبی رو به رو هستند/ بحران آب را جدی بگیریم


ایران نیز یکی از کشورهای کم آب و نیمه خشک منطقه خاورمیانه است، چراکه حجم بارش ها در ایران سالانه حدود 250 هزار متر مکعب در هر کیلومتر است و از سوی دیگر تمام آب های موجود در ایران قابل استفاده نیست و بسیاری از این آب ها شور هستند. همچنین برداشت بی رویه آب های زیرزمینی شیرین از طریق چاه های عمیق و نیمه عمیق باعث کاهش میزان آب شیرین و افزایش آب های شور می شود و حاصلخیزی زمین های کشاورزی را کاهش می دهد و این زمین ها را به زمین های شور تبدیل می کند و چون تبدیل آب های شور به شیرین به دلیل هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست، اما با صرفه جویی، استفاده بهینه از آب، جلوگیری از هدر رفت منابع موجود، تصفیه مجدد پساب ها و به کارگیری مجدد آن ها می توان کمبود آب را جبران کرد.

برهمین اساس به دلیل اهمیت آب در جهان 22 مارس برابر با 2 فروردین از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی آب نام گذاری شده است.

کمبود آب با افزایش جمعیت و مصرف آن و همچنین احداث سدهای و ایجاد دریاچه های مصنوعی از موضوعات جدی است که زندگی بشر و جانداران را به خطر خواهد انداخت.

نقش خانواده ها و فرهنگ سازی در کشورها و جامعه می تواند به بهبود زندگی انسان ها کمک شایانی کند. همچنین فعالیت های توسعه ای مرتبط با آب نیز در تمام جهان برای دستیابی به آب شرب در نشست های سازمان ملل بارها مطرح شده است.

تمدن، اقتصاد و محیط زیست ما تحت تاثیر آب قرار گرفته است

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با روز جهانی آب اظهار کرد: وفور و کمبود آب در جهان تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته است. متاسفانه ما در کشورمان به دلیل موقعیت جغرافیایی، تحت تأثیر خشکسالی های حاصل از تغییر اقلیم قرار گرفته ایم. سال آبی امسال یکی از بدترین سال ها در طول 50 سال گذشته کشور بوده است.

وی افزود: تمدن، اقتصاد و محیط زیست ما تحت تأثیر آب قرار گرفته است. بی آبی، مسائل اجتماعی در کشور به وجود آورده و امیدوار هستیم که با مدیریت در بخش آب کشور بر اساس هماهنگی های انجام گرفته و با توجه به کارگروهی که دولت برای سازگار شدن با کم آبی تشکیل داده است، بتوانیم مشکلات آب کشور را تا حد ممکن تسهیل و به کمبود آب عادت و زندگی کنیم.

معاون رئیس جمهور گفت: کشور ما، ذاتاٌ کشور کم آبی است. متوسط بارش های ما به 200 میلی متر رسیده، اما متوسط بارش های جهانی بالای 800-750 میلی متر است، اما هنوز عادت نکردیم که چگونه در همه بخش ها در مصرف آب صرفه جویی کنیم؛ از بخش شرب، بهداشت، صنعت تا کشاورزی.

کلانتری تصریح کرد: محیط زیست ما به شدت تحت تأثیر کم آبی است. ریزگردها شهرهای مختلف کشور را تحت تأثیر قرار داده است و به خصوص در جنوب کشور به شدت مردممان را اذیت می کند.

وی افزود: ریزگردهای خارجی ناشی از کمبود آب نیز در طول 6 ماه اول سال، مردم به خصوص در غرب کشور را اذیت می کند. ما باید خودمان را آماده و سازگار با کمبود آب کنیم.

مردم به خصوص کشاورزان باید بدانند که چگونه با کم آبی زندگی کنند/ چگونه زیستن با کم آبی جز اولویت های ما باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زندگی گذشته و رفتار ما نیز باید تغییر کند. دوران پرآبی کشور به انتها رسیده است. جمعیت کشور به 81 میلیون نفر رسیده و بارش های ما بیش از 20 درصد کم شده است و به علت گرمایش کره زمین، تبخیر بالقوه افزایش پیدا کرده است، لذا مردم شریف ایران به خصوص کشاورزان باید بدانند که چگونه با کم آبی زندگی کنند.


بیشتر بخوانید: خشکسالی های اخیر علت اصلی پدیده ریزگردها در جنوب کشور/ بودجه سازمان محیط زیست با مصوبه مجلس هم خوانی ندارد


وی افزود: محیط زیست ما به شدت تحت تأثیر کم آبی قرار گرفته است. فرسایش مواد ژنتیکی، خاک، از بین رفتن پوشش گیاهی؛ زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. امیدوارم که با تلاش مردم، آموزش عمومی مردم و کارشناسان در بخش های مختلف از کشاورزی، صنعت، محیط زیست و آب، بتوانیم دانش مردم را برای کم آبی افزایش دهیم و چگونه زیستن با کم آبی را جزء برنامه های اولویت دار خودمان کنیم.

کلانتری تصریح کرد: آب گرچه کم هست، اما خوشبختانه به اندازه کافی برای مصرف شرب و بهداشتی در کشور وجود دارد. مردم از این نظر نباید نگران باشند. آب برای بخش کشاورزی، محیط زیست و حق آبه تالاب کم است.

هر کس حتی بتواند یک لیتر آب را صرفه جویی کند، به حفظ تمدن کشور کمک کرده است

وی افزود: در حق آبه تالاب محیط زیست به شدت دچار بحران هستیم، لذا خواهش من این است که هر کس در هر گوشه کشور اگر توانست حتی یک لیتر آب را صرفه جویی کند، به حفظ تمدن کشور کمک کرده است.

معاون رئیس جمهور گفت: امیدوارم در سال جدید و در سال جاری که تقریباً شروع آن مصادف با روز جهانی آب شده است، ملت عزیز و بزرگوار ایران طوری رفتار کنند که کمبود آب، حداقل خسارت ها را برای کشور داشته باشد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}933002{/gallery}

افزودن نظر