توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/834156
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس کودکان کدام‌اند؟

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس کودکان کدام‌اند؟
یک روانشناس گفت: وقتی کودکی احساس نگرانی می‌کند، بهتر است او را قادر سازید تا بر آن نگرانی‌ها غلبه و به سمت جلو حرکت کند.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز، راهکار های افزایش اعتماد به نفس کودکان کدام اند؟

بهزاد قربانی روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: اعتماد به نفس کودکان را می توان با استفاده از راهکارهایی بالا برد.

استفاده از کلمات تشویق کننده

قربانی افزود: اینکه وقتی کودک کار خوبی انجام می دهد، با صدای بلند به او بگویید: کار تو فوق العاده است! یا تو خیلی باهوش هستی! این کار باعث عزت نفس و ایجاد حس ارزشمند بودن در کودک شما می شود که او را در رویارویی با شرایط سخت نیز یاری می دهد.

حذف نکردن موانع زندگی

وی با بیان اینکه هر کودکی در طی دوره رشد خود، با یک سری چالش ها و کشمکش هایی روبرو می شود و حذف این موانع و چالش ها برای کودک مناسب نیست، تصریح کرد: در واقع اگر برای نجات دادن او و از سر دلسوزی این کار را انجام دهید، اعتماد به نفس او را کاهش داده و مانع از برخورد او با مشکلات می شوید. پس اگر فرزند خود را در حال مواجهه با مشکل دیدید، مطمئن باشید که راهی برای حل آن پیدا خواهد کرد، در این شرایط کافی است از دور نظاره گر رفتارش باشید.

ساعات کسل کننده برای کودک

قربانی بیان کرد: برخی از والدین، ساعات مختلف شبانه روز را برای فرزند خود برنامه ریزی و زندگی او را همانند یک رُبات، از پیش تعریف می کنند، اما این واقعیت که کودکان برخی مواقع احساس کنند که کاری برای انجام دادن ندارند و آن زمان احساس کسالت کنند، اصلاً بد نیست.

وی با بیان اینکه وقتی که کودکی احساس کسالت کرد، شروع به فکر کردن و ایجاد خلاقیت و نوآوری می کند، ادامه داد: او در این مواقع، علایق خود را کشف کرده و سعی در پرورش توانایی هایش خواهد کرد.

آموزش مهارت ها و تقویت آن ها در کودک

قربانی تصریح کرد: به کودک اجازه دهید که در کارهای خانه، تمیز کردن و نوشتن لیست خرید و ... به شما کمک کند. در واقع وقتی که به وی اجازه مشارکت می دهید، یعنی او و مهارت هایش را باور دارید و به توانمندتر شدنش کمک می کنید و این را به کودک یادآور شوید من مطمئن هستم تو قادر به انجام این کار هستی .

گوش دادن

وی با بیان اینکه کودک نیاز به کسی دارد که به حرف های او گوش دهد، گفت: همیشه زمان هایی از روز را برای صحبت کردن با کودک خود اختصاص دهید و از او بخواهید در مورد ترس ها، نگرانی ها و ایده های خود با شما صحبت کند. در این شرایط حتی می توانید این صحبت کردن را به صورت بازی با کودک خود انجام دهید و از او بخواهید ساعت هایی از روز، کارهای مورد علاقه اش را بیان کند و یا یکسری از کارهای مورد علاقه اش را تغییر و به نحو دیگری انجام دهد.


بیشتر بخوانید:چگونه اعتماد به نفس را در کودکان افزایش دهیم؟


تأیید نگرانی ها

قربانی افزود: این بسیار طبیعی است که کودکان یکسری نگرانی ها و اضطراب هایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه وقتی کودکی احساس نگرانی کرد، بهتر است او را قادر سازید تا بر آن نگرانی ها غلبه کند و به سمت جلو حرکت کند، ادامه داد: پس سعی نکنید که نگرانی ها را حذف یا انکار کنید و صحبت کردن در مورد نگرانی ها و احساسات تصدیق شده، فرصتی برای کودک است تا پتانسیل های درونی اش را کشف و تقویت کند.

داشتن شجاعت و مهربانی

قربانی عنوان کرد: فرزندان به طور دقیق، نظاره گر رفتارها و برخوردهای والدین هستند و روی آن ها تأمل می کنند، بنابراین خودتان با موانع، ترس ها و نگرانی هایتان با شجاعت روبه رو شوید، با خود مهربان باشید و با حالتی ناتوان و شکست خورده صحبت نکنید.

وی افزود: به یاد داشته باشید که شما الگوی فرزند خود هستید؛ شجاعت، مهربانی و برخورد منطقی در برابر مشکلات تان، تأثیر مثبتی در ذهن فرزند شما باقی می گذارد.

پذیرفتن اشتباهات و عیوب

وی با بیان اینکه هر اشتباه می تواند فرصتی برای یادگیری چیز جدیدی باشد یا حداقل می تواند یک مدلی برای حل مشکلات مشابه باشد، بیان کرد: به کودک یاد دهید از فرصت های پیش آمده در زندگی، برای یادگیری و همچنین افزایش استقامت خود استفاده کند.

گذراندن زمان با کودک

وی با بیان اینکه بازی، سرگرمی و خنده از قدرتمند ترین وسایل برای ارتباط با قلب کودک هستند، بیان کرد: از فرصت ها برای لذت بردن در کنار یکدیگر استفاده کنید.

این روانشناس تصریح کرد: کودکانی که با پدر و مادر خود ارتباط بهتری دارند، احساس خوبی نیز نسبت به خود دارند.

وی افزود: ارتباط و وقت گذاشتن برای کودک، پتانسیل فوق العاده ای برای کاهش استرس و رفتارهای نامناسب کودک دارد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}834156{/gallery}

افزودن نظر