فطریه و کفاره روزه را از طریق شرکت و موسسات شناخته شده پرداخت کنید

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی به هموطنانی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از طریق فضای مجازی و موسسات خیریه فعال در این حوزه پرداخت کنند، توصیه کرد: حتما فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق شرکت‌ها و موسسات شناخته شده در کشور پرداخت کنند.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز، سرگرد مهدی شکیب افزود: مردم باید فطره یا کفاره روزه را از طریق شرکت و موسسات شناخته شده که توسط رسانه‌های جمعی رادیو و تلویزیون ، شماره حساب‌ های رسمی آن ها اعلام می شود، پرداخت کرده و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی و سایت های ناشناس خودداری کنند.


وی ادامه داد: در هنگام وارد کردن اطلاعات بانکی خود، به آدرس سایت و درگاه بانک مورد نظر دقت و توجه داشته باشند. این آدرس باید با https شروع شده باشد.
سرگرد شکیب تاکید کرد: حتی الامکان آدرس سایت مورد نظر را، خود در آدرس بار تایپ نمایند و از رفتن به لینک‌ها و آدرس‌هایی که درسایت‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی و لینک‌های کوتاه شده ارائه می شود جداً خودداری کنند.
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا از ارگان‌ها و نهادهای ذیربط درخواست کرد در خصوص موسسات و انجمن‌های خیریه که مجوز فعالیت دارند و همچنین نحوه جمع آوری فطریه و کمک های مردمی این موسسات از طریق مبادی قانونی اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.
شکیب با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر گفت: پرداخت فطریه و کفاره روزه شگرد سودجویان سایبری برای تخلیه حساب های بانکی است براین اساس شهروندان مراقب این تبلیغات باشند.
وی افزود: در این ایام شاهد افزایش تبلیغات برای جمع آوری فطریه و کفاره روزه و حتی کمک به نیازمندان هستیم، گاهی اوقات این تبلیغات از جانب موسسات و انجمن های خیریه صورت می گیرد و گاهی اوقات از سوی مردم عادی و در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد.
شکیب با اشاره به حجم بالای تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی گفت: هموطنان باید مراقب این نوع تبلیغات باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند چون برخی از آنها تبلیغاتی دروغ و کذب بوده و تنها به دنبال دستیابی به اطلاعات حساب بانکی هموطنان هستند.
شکیب اضافه کرد: به روزه داران توصیه می شود در پرداخت فطریه و کفاره روزه خود مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران فضای سایبر نیافتند.
وی با اشاره به برخی از شگردهای رایج در این حوزه گفت: برپایی سایت های جعلی و تقلبی از جمله شگردهای مرسوم برای برداشت های غیر مجاز است که در این ایام احتمال شکل گیری آن افزایش پیدا می کند، در اصطلاح این نوع از کلاهبرداری به فیشینگ شهرت دارد و با شبیه سازی درگاه های بانکی یا صفحات لاگین نمود بیشتری پیدا می کند.
این مقام مسئول در تشریح این عمل مجرمانه گفت: متاسفانه در سالهای گذشته شاهد سایتهای جعلی جمع آوری کمک های مردمی، فطریه و کفاره روز تحت عناوین موسسات و انجمن های خیریه بودیم که بسیاری از این سایتها یک شبه بارگذاری شده و بعد از جمع آوری فطریه و کفاره از دور خارج می شوند.
سرگرد شکیب از هموطنان عزیز درخواست کرد در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.
اجتمام9105 **1569
تنظیم:معصومه نیکنام ** انتشار: علی حبیبی
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

افزودن نظر