توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1308008
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

آخرین جزئیات از جمع آوری معتادان متجاهر/ تست کرونای ۵۳ معتاد متجاهر در ۱۰ استان مثبت اعلام شد

براتی سده درباره آخرین وضعیت جمع آوری معتادان متجاهر و انجام تست کرونا بر روی آن‌ها توضیحاتی داد.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز،

فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر در استان های کشور، گفت: آذربایجان غربی و شرقی، تهران، چهارمهال بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم و همدان از جمله استان هایی هستند که طرح جمع آوری معتادان متجاهر را آغاز کردند و زیرساخت های لازم در این استان ها فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ۴۲ مرحله جمع آوری معتادان متجاهر در شهرهای نام برده صورت گرفته است، افزود: بیش از ۶ هزار و ۶۶۰ نفر در سراسر کشور جمع آوری شدند و از ۴ هزار و ۴۹۷ نفر تست کرونا گرفته شده است و ۵۳ نفر تست کرونایشان مثبت اعلام شده که از این تعداد ۴۱ نفر به مراکز درمانی منتقل و ۸ نفر در خود مراکز قرنطینه ایزوله شدند، همچنین ۴ هزار و ۹۶۸ نفر بعد از اتمام مدت ۱۴ روزه قرنطینه وارد مراکز ماده ۱۶ شدند و ۳۴ نفر از معتادانی که تست کرونایشان مثبت شده نیز در تهران هستند.

علت کم بودن معتادان متجاهر کرونایی مشخص شد

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره علت پایین بودن آمار مثبت بودن تست کرونای معتادان، اظهار کرد: پیش از این که معتادان متجاهر جمع آوری شوند، سازمان بهزیستی به آن ها خدمات ارائه می داد و بین معتادان در پاتوق ها ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده توزیع می کرد.

براتی با اشاره به اینکه یکی از دلایل پایین بودن آمار مثبت تست کرونای معتادان ارائه مجموعه این خدمات است، گفت: دلیل دیگر پایین بودن آمار مثبت تست کرونای معتادان متجاهر، این است که معتادان در پاتوق به صورت ایزوله بودند یعنی کسی وارد پاتوق نمی شد و آن ها هم از پاتوق خارج نمی شدند مگر برای تهیه موادمخدر که آن هم اکثرا در داخل پاتوق ها می توانند تهیه کنند.

وی با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی در پاتوق ها رعایت می شود، افزود: در پاتوق، معتادان با یکدیگر ارتباط ندارند و به صورتی فاصله گذاری اجتماعی بین آن ها رعایت می شود و این ویروس هم از راه ارتباط با یکدیگر منتقل می شود، اما این افراد با یکدیگر ارتباط زیادی ندارند. این دو دلیل می تواند در پایین بودن آمار مثبت بودن تست کرونای معتادان تأثیرگذار باشد.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به برخی از شایعات مبنی بر اینکه ممکن است آن هایی که تستشان مثبت بوده اعتیاد نداشته باشند؟، تصریح کرد: این طور نیست وقتی معتادان متجاهر جمع آوری می شوند و به مراکز قرنطینه ارسال می شوند از آن ها قبل از گرفتن تست کرونا، تست اعتیاد گرفته می شود که اگر تستشان منفی باشد در مراکز نگهداری نمی شوند، به همین دلیل تمامی این افرادی که تست کرونایشان مثبت بوده اعتیاد دارند.

معتادان کرونایی از افراد عادی جدا نمی شوند

براتی در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه چرا معتادان متجاهری که تست کرونایشان مثبت اعلام می شود را از سایر بیماران کرونایی جدا کرده و در یک مرکز جدا برای درمان آن ها اقدام می شود؟، تصریح کرد: در اغلب استان ها این اتفاق نیفتاده و معتادان متجاهری که تست کرونایشان مثبت اعلام شده است در مراکز درمانی مانند سایر افراد نگهداری می شوند، به عنوان نمونه در تهران که بیشترین آمار مثبت بودن تست کرونای معتادان متجاهر اعلام شده است نیز این کار را نکردیم و آن ها در یکی از نقاهتگاه های سپاه نگهداری می شوند که افراد عادی نیز در آنجا حضور دارند و جداسازی اصلا مطرح نبوده است.

جزئیات عدم پرداخت بدهی بهزیستی به مراکز درمانی اعتیاد

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره عدم پرداخت بدهی بهزیستی به مراکز درمانی اعتیاد، گفت: هنوز بودجه مشخصی برای درمان معتادان به بهزیستی اختصاص داده نشده است و ستاد مبارزه با مواد مخدر هم هنوز پولی به بهزیستی نداده است و سال گذشته هر میزان بودجه ای که تخصیص دادند را به مراکز درمانی اختصاص دادیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته ستاد مبارزه با موادمخدر به بهزیستی اعلام کرد که بخشی از این بودجه را با تفاهم نامه ای که با وزارت کشور امضا می کنند، پرداخت خواهد کرد، گفت: اما وزارت کشور هیچ پولی به ستاد مبارزه با موادمخدر پرداخت نکرد، بنابراین امسال هیچ پولی به بهزیستی برای درمان معتادان متجاهر پرداخت نشده است که بهزیستی به مراکز درمانی دهد.

براتی خاطرنشان کرد: سرانه سال گذشته به ازای نگهداری هر معتاد متجاهر ۲۰ هزار تومان بوده است و نباید بخش خصوصی را که تمام قد خدمات ارائه می دهد، رها کنند و بدهی اش را پرداخت نکنند؛ حداقل ستاد مبارزه با مواد مخدر بدهی سال گذشته را پرداخت کند تا ما بتوانیم بین مراکز این بودجه را توزیع کنیم، چراکه این عدم پرداخت بدهی ها بر ارائه خدمات به معتادان متجاهر تأثیر دارد، به همین منظور به مراکز درمانی اعتیاد حق می هیم.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1308008{/gallery}

افزودن نظر