توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1160563
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجی

یک روانشناس گفت: عده‌ای از افراد در موقعیت ارتباطی از حساسیت بالایی برخودار هستند، بنابراین به خیلی از مسائل ریز و درشت عکس العمل نشان می‌دهند.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز، چند راهکار ساده برای جلوگیری از زودرنجیحسن اکبرزاده روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره راهکارهای جلوگیری از زودرنجی اظهار کرد: عده ای از افراد در موقعیت های مختلف به خصوص در موقعیت ارتباطی از حساسیت بالایی برخودار هستند، بنابراین به خیلی از مسائل ریز و درشت عکس العمل نشان می دهند.

اکبرزاده بیان کرد: حساسیت زیاد باعث بالا رفتن اضطراب شده و اضطراب بالا در تمرکز اختلال ایجاد می کند در نتیجه فرد با افت عملکرد روبرو می شود.

او با بیان اینکه افراد زودرنج اغلب از عملکرد مناسبی برخوردار نیستند، افزود: این افراد در روابط خانوادگی و بین فردی شاکی هستند.

این روانشناس با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های بارز افراد زودرنج حساسیت افراطی آن ها در موقعیت های مختلف ارتباطی است، ادامه داد: آن ها در انتظار دیگران هستند که از دل آن ها خبردار باشند و ناراحتی آن ها را با معذرت خواهی و یا رفتار های گوناگون کم کنند، در حالی شاید افراد عادی از این موقعیت ها چنین برداشتی نداشته باشند و نیازی به واکنش های عذرخواهانه نباشد.

اکبرزاده تصریح کرد: افراد زودرنج دوستی های ماندگار و طولانی ندارند و از زمین و زمان شکایت دارند، این افراد در رابطه زوجی هم مشکلات فراوانی دارند و از زندگی مشترک لذت چندانی نمی برند، چراکه همیشه نگران رفتار و قضاوت دیگران هستند.

او افزود: این افراد باعث افت اعتماد به نفس در اعضای خانواده می شوند، چراکه بسیار ایرادگیر هستند و این رفتار بعضی اوقات حتی به نوع سلام دادن اعضای خانواده هم می رسد.

این روانشناس اظهار کرد: حتی به لحاظ جسمانی اکثرا این افراد بیشتر مریض می شوند، اما در بررسی های پزشکی اغلب تشخیص درد های روان تنی داده می شود و علائم جسمانی محصول مشکلات روانشناختی ودرگیری ذهنی شدید هستند.

اکبرزاده درباره راهکار برای جلوگیری از زودرنجی، عنوان کرد: اغلب توصیه می شود که مهارت های زندگی را آموزش ببینند، مانند مهارت خودآگاهی که به صورت کلی به آگاهی افراد از توانمندی ها و ضعف هایشان می پردازد.

او ادامه داد: در مهارت خودآگاهی افراد با آگاهی از نقاط قوت وبهره گیری از آن می توانند نقاط ضعف خود را بهبود بخشند، چراکه زود رنجی یک ضعف مهارتی است و با آگاهی از این ضعف و بهره گیری از توانمندی ها می توان اوضاع را تعدیل کرد.

این روانشناس از دیگر مهارت های موثر برای جلوگیری از زودرنجی را ارتباط موثر دانست و گفت: خوشرویی، برخورد مناسب، ارتباط چشمی و زبان بدن متناسب باکلام از عوامل موثر در رابطه هستند.


بیشتر بخوانید: چگونه اضطراب را در وجودمان بکشیم؟


اکبرزاده اضافه کرد: یک شروع مناسب با خوشرویی و کلام شفاف ایجاد می شود افراد در جمع بسته به شرایط آن فعال باشند و به دیگران بازخورد های مناسب بدهند و در موقعیت مناسب از توانمندی های خود نیز صحبت کنند.

او با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های تاثیر گذار در ارتباط موثر هنر گوش دادن است، افزود: گوش دادن با شنیدن متفاوت است در گوش دادن ما فعال هستیم، عکس العمل های مناسب بدنی و کلامی مبنی بر تایید، توجه و گوش دادن به طرف مقابل نشان می دهیم.

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر مهارت های جلوگیری از زودرنجی حل مسئله است، اضافه کرد: در هنگام ناراحتی از هیجانات خودآگاهی پیدا کنید، مسئله یا مشکل را به صورت دقیق تعریف کنید، راهکار های گوناگون برای حل مسئله را مشخص کنید و از بین راهکار ها با مقایسه و تطبیق بهترین راه حل را برای حل مسئله انتخاب کنید.

اکبرزاده درباره مهارت کاهش استرس که برای جلوگیری از زودرنجی مفید است، گفت: هر موقعیتی که سازگاری فرد را بهم بریزد منجر به استرس می شود.

او خاطرنشان کرد: برای مقابله کارآمد با استرس بهتر است عامل استرس زا را شناسایی کنیم، نگرش واقع بینانه به موقعیت استرس زا داشته باشید و به نکات مثبت توجه کنید در جهت حل مشکل برنامه ریزی کنید.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1160563{/gallery}

افزودن نظر