دستور موقت توقف فرایند مصاحبه "آزمون سردفتری سال ۹۷" صادر شد

دستور موقت توقف فرایند مصاحبه "آزمون سردفتری سال ۹۷" صادر شد
دیوان عدالت اداری قراری صادر کرد که بنا به احراز فوریت و گزارش ۹۸/۲/۳ سازمان بازرسی کل کشور دستور موقت توقف عملیات ادامه روند استخدام از جمله مصاحبه و صدور حکم سردفتری پذیرفته‌شدگان( سال ۱۳۹۷) صادر و اعلام می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز،

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته بود که ذبیح الله خدائیان از ادامه فرایند آزمون سردفتری سال 1397 و برگزاری مصاحبه های شفاهی خبر داد و گفت: بر اساس نتایج اعلامی، در حال اختبار شفاهی پذیرفته شدگان هستیم و هیئتی را به مشهد فرستادیم که افراد شرق کشور را اختبار کنند؛ در بقیه استانها هم انجام خواهد شد و امیدواریم هرچه زودتر تمام شود و ما ابلاغ شان را صادر کنیم.

خداییان: تخلفی که منجر به ابطال آزمون سردفتری شود پیدا نکردم

رئیس سازمان ثبت اسناد:صلاحیت شرکت مجری آزمون سردفتری احراز شده است

نحوه ثبت نام و برگزاری این آزمون از ابتدا مورد اعتراض شرکت کنندگان قرار گرفت و اهم ابهامات و اعتراضاتی که داوطلبان به آزمون سردفتری داشتند به شرح ذیل بود:

1. اعلام نشدن شهرهای محل برگزاری آزمون تا چند روز قبل از روز آزمون که مشکلاتی را برای داوطلبانی که باید به این شهرها سفر می کردند پدید آورد. 2. سپرده نشدن برگزاری آزمون به سازمان سنجش که نهاد قابل اعتماد در برگزاری آزمون ها به شیوه استاندارد است. 3. رعایت نشدن نکات امنیتی در برگزاری آزمون مانند پلمب نبودن دفترچه سؤالات و کدگذاری نشدن دفترچه ها. 4. منتشر نشدن دفترچه سؤالات و پاسخنامه رسمی. 5. تأخیر در اعلام نتایج و عدم اطلاع رسانی مناسب در این خصوص. 6. قرار دادن نتایج بر سامانه ای ابتدایی و غیراستاندارد که از روز اعلام نتایج تاکنون با قطعی ها و اختلال مکرر و طولانی مواجه است و پاسخگو نبودن درخصوص ایرادات این سامانه. 7. عدم انتشار کارنامه، رتبه، تراز و هرگونه اطلاعاتی که تشریح کننده نتیجه علمی داوطلبان باشد. 8. اعلام اسامی برابر با ظرفیت تعیین شده، در حالی که با عنایت به وجود مرحله مصاحبه و گزینش، سازمان قانوناً موظف به اعلام اسامی داوطلبان بیش از ظرفیت بوده است. 9. تغییر در ظرفیت شهرها و حذف یا اضافه شدن برخی شهر در مقایسه با جدول ظرفیت هایی که در زمان ثبت نام از سوی سازمان ثبت منتشر شد بدون صدور اطلاعیه و اصلاحیه. 10. عدم توضیح درباره فرایند جایگزینی افرادی که در مرحله مصاحبه علمی و عقیدتی حذف خواهند شد. 11. پذیرش هم زمان چند نفر از اعضای یک خانواده در آزمونی با بیش از 75هزار داوطلب و حدود 950 نفر ظرفیت.

همچنین معترضان معتقد بودند اعلام نتایج به شیوه ای غیرمعمول صورت گرفته و سکوت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باعث ایجاد ابهاماتی برای جامعه حقوقی کشور شده است.

پاسخ سازمان ثبت اسناد و پذیرش وجود برخی نواقص در نرم افزار ثبت نام و اعلام نتایج، منتقدان را قانع و راضی نکرد و آنها همچنان از مجاری مختلف قانونی از جمله دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کشور و مراجع دیگر پیگیر شکایات خود بودند. هرچند دیوان عدالت در بدو امر، درخواست یکی از شاکیان، مبنی بر صدور دستور موقت توقف فرآیند جذب پذیرفته شدگان را رد کرد اما امروز قراری مبنی بر دستور موقت برای توقف فرایند مصاحبه و استخدام منتشر شده است که متن شکایت و قرار صادره به شرح ذیل است:

موضوع شکایت: تقاضای دستور موقت مبنی بر جلوگیری از انجام فرآیند مصاحبه و استخدام

گردشکار: شاکی با طرح شکایت به خواسته فوق بیان داشته است که سازمان ثبت اسناد در آزمون سال 97 قبل و بعد از آزمون مرتکب تخلفاتی شده است که مفاد بندهای آگهی از جمله بند 7 و 4 تذکرات مهم و انتخاب موسسه برگزار کننده آزمون و تغییر ظرفیت شهرها و اعلام ممنوعیت برای ثبت نام بعضی مشاغل و عدم اعلام شهرهای آزمون رعایت نشده و موارد حفاظتی عدم استاندارد سوالات و عدم سوالات فقه مربوط به اهل سنت و اقلیت دینی حین آزمون و تأخیر در اعلام نتیجه، اعلام اسامی برابر ظرفیت، عدم انتشار کارنامه، حذف پذیرفته شدگان مشاغل ماده 15 دفاتر اسناد رسمی رعایت نشده است و تقاضای دستور موقت و توقف عملیات اجرایی را کرده است که با عنایت به مفاد شکایت و شکایت های متعدد مطروحه مشابه به شرح آتی اتخاذ تصمیم می کند.

قرار دیوان:

نظر به اینکه مطابق مواد 34 و 35 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صدور دستور موقت مبنی بر توقف اجرای تصمیمات و اقدامات و یا الزام به انجام وظیفه منوط به احراز ورود خسارت است که در آینده جبران آن غیرممکن است و چون دلایل و مستندات ارائه شده به جهت عدم امکان مشارکت سیار واجدین شرایط در آینده غیرممکن بوده لذا فوریت امر احراز می شود که بنا به مراتب و گزارش 98/2/3 سازمان بازرسی کل کشور دستور موقت توقف عملیات ادامه روند استخدام از جمله مصاحبه و صدور حکم سردفتری پذیرفته شدگان صادر و اعلام می شود. صدور دستور موقت تأثیری در اصل و ماهیت موضوع ندارد. مقرر می دارد دفتر پس از ابلاغ تبادل لوایحه به نظر برسد.

احتمال ابطال آزمون سردفتری 97؛ گزارش سازمان بازرسی روی میز دیوان عدالت
معترضان به آزمون سردفتری مقابل مجلس تجمع کردند
گاف بزرگ آزمون سردفتری؛ اعلام نتیجه برای دختر 5 ساله!+فیلم
دیوان عدالت اداری تقاضای توقف اجرای آزمون سردفتری را رد کرد

انتهای پیام/

افزودن نظر