وکیل نجفی: قتل، قطعا شبه عمد است/ قاضی: رای دادگاه در زمان قانونی صادر می شود

وکیل نجفی: قتل، قطعا شبه عمد است/ قاضی: رای دادگاه در زمان قانونی صادر می شود
وکیل متهم نجفی در سومین و آخرین جلسه از دادگاه رسیدگی به پروند قتل میترا استاد، گفت: جرم قتل در این پرونده، شبه عمدی است و می‌توان برای احراز این موضوع به اظهارات موکل استناد کرد. یکی از ایراداتی که دادسرا به آن ورود نکرده است، تشخیص شلیک مستقیم یا غیر مستقیم گلوله اشت، این موضوع باید روشن می‌شد. ما می‌گوییم نجفی در زمان شلیک گلوله کنترلی روی آن نداشته و خود به خودی گلوله شلیک شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو؛ سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدعلی نجفی صبح امروز در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران و درسالن اجتماعات امام خمینی (ره)، به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی و با حضور محمد علی نجفی متهم پرونده، مهیار صفری فرزند مقتوله به همراه، مسعود استاد برادر مقتوله، وکلای طرفین، همچنین با حضور شهریاری نماینده دادستان، کارشناسان اسلحه و صحنه جرم، پزشک معاینه جسد و همینطور روانپزشکان برگزار شد.
قاضی کشکولی پس از اعلام رسمیت دادگاه، در خصوص مصاحبه وکلا با اصحاب رسانه خارج از جلسه دادگاه گفت: پس از پایان جلسه قبل اظهاراتی از سوی وکلا و سایرین مطرح شده است که هیچ کدام از نظرات از طرف هیات قضایی، معتبر نیست و فاقد ارزش است و اظهار نظر خارج از جلسه دادگاه که منجر به ایجاد ابهام در روند رسیدگی شود، بار حقوقی دارد؛ لذا به وکلای طرفین و افراد دخیل در دادرسی تذکر داده می شود که اظهار نظر های خود را در جلسه دادگاه و در چارچوب موازین حقوقی بیان کنند.
قاضی در ادامه گفت: ایراداتی از سوی وکلای متهم بیان شده است که ایرادات اظهار شده، مرتفع شد و ابهامات موجود نیز در این جلسه بررسی و روشن خواهد شد.
سپس قاضی کشکولی ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری از گودروزی وکیل متهم نجفی خواست تا برای ادامه دفاعیات خود در جایگاه قرار گیرد.
وکیل متهم نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه و اعلام تسلیت به خانواده مقتوله و وکلای اولیای دم گفت: مطالبی که در جلسه قبل به عرض دادگاه رسید بیشتر نواقص مطروحه از ابتدا تا انتها بوده است؛ اما امروز دفاع ماهوی را به استماع می رسانم.
گودرزی گفت: چند مورد را به استحضار می رسانم که نشان می دهد کیفرخواست صادره واجد ایرادات ماهیتی است؛ در کیفرخواست صادره ادله اثبات جرم بزه قتل عمدی به درستی روشن نشده است و برای اثبات به ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی استناد شده و وقوع بزه را از جانب موکل محرز دانسته است در صورتی که موکل هیچگاه طی اظهارات خود، اتهام قتل عمدی را قبول نکرده و صرفا اعتراف به قتل شبه عمدی داشته و بر آن اصرار دارد.
وی افزود: دادسرا باید موضوع را از سه جنبه بررسی کند؛ اول، شلیک مستقیم به قفسه سینه. دوم، شلیک به دست و در پی آن ورود به قفسه سینه. سوم، اصابت گلوله به اجسام سخت و در پی آن کمانه کردن و ورود به قفسه سینه متوفی است؛ اما در کیفرخواست به این سه موضوع توجهی نشده است و اگر کمانه کرده باشد ماده ای که به آن استناد شده است، ایراد دارد.
وی افزود: از طرفی استناد به فیلم موجود از اشکالات کیفرخواست است؛ چراکه در این فیلم استناد شده که موکل پیش از ورود به حمام اسلحه را مسلح نموده؛ اما موکل چنین چیزی را نمی پذیرد. این در حالی است که در کیفرخواست به فیلم مصاحبه استناد شده است در حالی که موکل در آن مقطع زمانی در شرایط روحی مناسبی نبوده و اظهارات وی قابل استناد نیست و این مورد، محل اعتراض جدی دارد؛ چراکه در هیچ کجای پرونده موکل نگفته است که اقدام به شلیک به خانم میترا استاد کرده است.
وکیل متهم نجفی گفت: در کیفرخواست اشاره شده که موکل به قتل به جهت اختلافات خانوادگی اعتراف کرده، در صورتیکه موکل من هرگز اقرار به قتل عمدی نکرده است.
وکیل متهم نجفی گفت: جرم قتل در این پرونده، شبه عمدی است و می توان برای احراز این موضوع به اظهارات موکل استناد کرد. یکی از ایرداتی که دادسرا ورود نکرده این است که شلیک گلوله مستقیم بوده یا غیر مستقیم، این موضوع باید روشن می شد. ما می گوییم نجفی در زمان شلیک گلوله کنترلی روی آن نداشته و خود به خودی گلوله شلیک شده است.
وی افزود: اظهارات کارشناس اسلحه شناسی که گفته بود محل اصابت سه گلوله بوده نشان می دهد موکل تعادل نداشته، موضوع دیگری که سرهنگ عزتی راد صراحتا پذیرفته این است که ورود گلوله به قفسه سینه غیرمستقیم است و در این پرونده هم پزشکی قانونی و فیزیک جنایی اذعان کرده اند ورودی گلوله به قفسه سینه بیضوی شکل است.
گودرزی افزود: اسلحه مورد نظر در پرونده مسلسل نیست، سلاح نیمه اتومات و استاندارد است. از سویی آزمایش گاز باروت مثبت بوده و در زمان شلیک دست مرحومه به سلاح نزدیک است. طبق موارد اعلامی از دست های مرحومه نمونه گاز باروت تر و خشک انجام شده است و مثبت بودن آزمایش گاز باروت حاکی از این است که مرحومه اسلحه را در زمان شلیک گرفته بود.
وکیل متهم نجفِی، در ادامه به تعرضات موجود در موضوع کارشناس فیزیک جنایی پرداخت و گفت: تعارض در اظهارات فیزیک جنایی و تشخیص هویت باید مشخص شود، در این پرونده به این مهمی نباید نظر یک کارشناس از اول تا انتها مورد اظهار نظر باشد. در حالی که در یک پرونده تا ۱۲ کارشناس ارجاع داده می شود موکل من واقعا تعادل نداشته و با قصد قتل وارد حمام نشده است. باید برای اثبات قتل عمدی دلایل و مدارک از سوی دادسرا ارائه شده باشد.
گودرزی گفت: اظهارات دادسرا درباره قتل فاقد وجاهت قانونی است. شلیک غیر ارادی گلوله پرونده را در زمره قتل های غیر عمدی قرار می دهد، همچنین شلیک گلوله به مرحومه چند فرضیه دارد: اول اینکه گلوله به دست خورده طی طریق کرده، سپس به قفسه سینه اصابت کرده است و دوم اینکه دو گلوله بوده یکی شلیک مستقیم به دست و یکی شلیک مستقیم به قفسه سینه.
وی افزود: من فرضیه سوم را با ادله علمی می گویم که این گلوله به سقف یا کاشی دیوار اصابت کرده، سپس کمانه کرده و از بالا به طور کج به قفسه سینه خورده و بعد از طی طریق در پهلو نشسته که پزشکی قانونی آن را خارج کرده است.
وکیل متهم نجفی گفت: ما فرضیه اول را رد می کنیم موضوع پرونده حاضر قتل عمدی نیست و در فرضیه دوم پارامتر های مختلفی وجود دارد که گلوله دفرمه شده و این حکایت دارد گلوله کمانه کرده یعنی اول به دیوار و سقف خورده بعد به مرحومه اصابت کرده که کارشناسان اسلحه باید صحنه را تحلیل کنند.
وی ادامه داد: در جایی دیگر کارشناس اسلحه گفته مرحومه نیم خیز التماسی داشته است، اگر اینجور می شد او با اصابت گلوله به بیرون و پایین وان پرت می شد.
وکیل متهم مجفی بیان کرد: تئوری خروج گلوله از دست و اصابت به قفسه سینه کلا مردود است؛ اما شرایط گلوله مستخرج از جسد مسئله ای را ایجاد کرده که مرا به فکر وا داشته است. در این خصوص از دکتر سئوال کردم که وی صراحتا نوشت در چنین شرایطی انتظار نیست گلوله دفرمه شده باشد؛ چراکه از بافت نرم بدن عبور کرده است و سوال اینجاست که گلوله کجا دفرمه شده است و کج اصابت کردن گلوله دفرمه چه دلیلی دارد و اگر گلوله از دست شلیک می شد، نباید کج از بالا اصابت می کرد.
وی ادامه داد: سرهنگ عزتی راد گفته که مرحومه ورزشکار بوده و عضلات قوی داشته است؛ اما در مورد خانم ها چنین چیزی نیست و گلوله نیز کالیبر ۹ میلیمتری است که از محکمترین گلوله هاست و قطعا گلوله به دیوار برخورد کرده سپس کمانه کرده و به قفسه سینه متوفی خورده است.
وکیل متهم مجفی افزود: در این پرونده موکل به در و دیوار شلیک غیر ارادی کرده است و این یعنی عمدی در ارتکاب وجود نداشته و موضوع قتل عمدی و جرح عمدی وجود نداشته است.
وی ادامه داد: اصلا قابل پیش بینی نیست که گلوله ای که به در و دیوار اصابت می کند در ادامه به کجا اصابت خواهد کرد. همانطور که اگر ما به دست کسی شلیک کنیم قابل پیش بینی نیست که پس از آن به کجا برخورد خواهد کرد، اگر هزاران گلوله به دیوار شلیک شود شاید یکی از آن ها کمانه نکند؛ اما ما اینجا با چه چیزی رو به رو هستیم.
گودرزی گفت: بنده از محضر دادگاه دو نکته را استدعا دارم یکی اینکه این موضوع به کمیسیون پزشکی ارجاع شود تا مشخص شود که اصابت گلوله به بدن باعث دفرمه شدن آن شده و یا موضوع دیگری، و اینکه از کارشناسان اسلحه خواسته شود که تحلیل و بررسی کنند تا مشخص شود این گلوله چگونه دفرمه شده است.
وکیل متهم مجفی اظهار داشت: موکل بنده با توجه به شلیک و کمانه کردن آن اصلا انگیزه قتل عمدی نداشته است و موکل حاضر به محاکمه از بابت شبه عمد خواهد بود.
وی افزود: در خصوص اتهام مربوط به نگهداری اسلحه نیز باید بگویم موکل در تاریخ ۷.۳.۹۸ شخصا به آگاهی مراجعه و سلاح سازمانی را تحویل می دهد و تسلیم مراجع ذی صلاح می شود.
وکیل متهم مجفی گفت: در تحقیقات نیز گفته شده در ایامی که موکل سمت های کشوری داشته این سلاح به وی تحویل شده است و مجوز آن تا سال ۹۴ بوده، اما جواب استعلام تا ۹۶ بوده است.
در این لحظه قاضی کشکولی گفت: مجوز تا تاریخ ۲۷.۹.۹۶ دارای اعتبار بوده است.
وکیل متهم مجفی گفت: می خواهم بگویم که در آن زمان آقای نجفی چکاره بوده و چه سمتی داشته، از محضر دادگاه استدعا دارم مشغله افراد با سمت های مهم مورد توجه دادگاه قرار گیرد. از طرفی باید توجه داشت که موکل دارای صلاحیت بوده و بر اساس صلاحیت به وی اسلحه داده شده و تا سال ۹۶ نیز مجوز داشته است و استدعا دارم عدم احراز رکن معنوی جرم مورد لحاظ دادگاه قرار گیرد.
وی در ادامه با استناد به تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه، افزود: موکل خود اسلحه را تحویل داده و به مراجع ذی صلاح تسلیم کرده لذا در شمول تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه قرار می گیرد.
قاضی کشکولی در واکنش به دفاعیات وکیل متهم نجفی گفت: همه در برابر قانون یکسان هستند و اگر جرمی واقع می شود دلایل اثبات جرم نیز موجود است، وظایف دادگاه با توجه به مطالب شما تطبیق عمل ارتکابی با قانون است و در قانون ما ادله اثبات دعوی کیفری احصا شده است.
قاضی ادامه داد: ایرادات و ابهاماتی که در مقام دفاع فرمودید وظیفه ما بررسی دلایل و اماراتی است که در پرونده وجود دارد که بخشی از آن با دفاعیات شما و آقای نجفی احراز می شود. البته شرایط تحقق در همه جرایم مانند هم نیست و آقای نجفی در کمال صحت عقل و اختیار و آرامش مطالب خود را که در اکثر موارد مقرون به واقع بوده در دادگاه مطرح کرده اند و وظیفه دادگاه ارزیابی مطالبی است که مطرح می شود.
در ادامه متهم نجفی برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.
قاضی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: در مطالبی که آقای گودرزی مطرح کردند ابهاماتی وجود داشت و همچنین در مصاحبه با یکی از رسانه ها مطالبی را مطرح کردند که شاید شائبه ای را ایجاد کرده باشد و در این خصوص دفاعیات آقای نجفی قابل توجه است؛ چراکه مقتول همسر وی و مکان وقوع قتل محل سکونت دائمی وی بوده است. سوال این است که غیر از شما سه نفر در آن محل تا زمان وقوع قتل کسی سکونت داشته یا خیر؟
متهم نجفی:اگر منظورتان در شب قبل بوده تا زمان وقوع حادثه، هیچ کس.
قاضی: سوال روشن است، شب قبل از ساعت ۱۲ به بعد تا صبح که واقعه قتل اتفاق می افتد و تا ساعت ۱۲:۴۰ که از ساختمان خارج شدید غیر از شما چه افرادی در منزل سکونت داشتند؟
متهم نجفی: هیچ کس، شب قبل اخوی مرحوم برای شام به منزل ما آمدند و تا ساعت ۱۰:۳۰ تشریف داشتند از آن به بعد فقط من، مرحومه و پسرشان در منزل بودیم.
قاضی کشکولی: اعلام کردید که ساعت ۸:۳۰ صبح بیدار و مهیار را حدود ساعت ۹ راهی مدرسه کردید و در پرینت تماس ها در ساعت ۹:۲۳ تماس تلفنی با آقای آقازاده راننده خود داشتید و حدود واقعه قتل بین ۹:۰۵ تا ساعت ۹:۲۳ بوده است در این خصوص توضیح دهید؟
متهم: آنچه که اتفاق افتاده حدود ساعت ۹:۳۰ بوده و بعد از این اتفاق دچار شوک شده بودم، سپس به آقای آقا زاده زنگ زدم تا به منزل ما بیاید. در زمان وقوع قتل فقط من و مرحومه در منزل بودیم و حدود ساعت ۸:۳۰ مهیار را بیدار کردم.
در ادامه قاضی کشکولی: آیا اسلحه دیگری داشتید؟
متهم نجفی: یک مسلسل به من هدیه داده بودند که آن را برگرداندم.
قاضی : اسلحه به شما تعلق داشت؟
متهم نجفی: بله
قاضی: آیا غیر از شما کس دیگری اسلحه را به پلیس تحویل داد؟
متهم نجفی: خیر خودم بودم.
قاضی: اسلحه در خانه مسلح شده بود؟
متهم نجفی: گلوله ها در خشاب بود.
قاضی: در نحوه استفاده از سلاح چند روایت از شما وجود دارد. یکی اینکه از زمانی که آن را از کمد برداشتید تا ورود شما به حمام، روایت دیگر اینکه گفتید اسلحه مسلح نبود بعد وارد حمام شدم مسلح کردم، روایت دیگر نیز گفتید که یادم نمی آید، روایت دیگر اینکه گفتید بله از قبل مسلح بود. در خصوص این اختلافات اظهارات توضیح بدهید؟
متهم نجفی: در آن شرایط که وارد حمام شدم مطمئن نیستم؛ اما الان که فکر می کنم اسلحه مسلح بود. وقتی آن را از چمدان بیرون می آوردم برگردم و خشاب را خالی کنم.
قاضی کشکولی: وکیل شما می گوید ۹ گلوله بوده که شلیک شده است شما روشن بگویید از زمان استفاده از اسلحه چند گلوله شلیک شد؟
متهم نجفی: اول فکر کردم ۴ گلوله بود که در دادسرا گفتم ۵ گلوله در مورد تعداد نمی توانم اظهار نظر قطعی کنم فقط متوجه شدم گلوله آخر که به مرحومه اصابت کرد او مرا رها کرده و کمی عقب رفت و در وان افتاد. ظاهرا همان ۵ گلوله بود به دلیل اینکه ۸ گلوله در خشاب باقی مانده است و نشان می دهد همان ۱۳ گلوله کامل در خشاب قرار داشت.
قاضی کشکولی: در جلسه قبلی گفتید که ۳ گلوله شلیک و گلوله چهارم به او اصابت کرده و او با دو دست، دست شما را گرفته بودید توضیح دهید؟
متهم نجفی: بله او دستهایش را روی شانه هایم گذاشته بود گلوله اول شلیک شد بعد با دو دست دستم را گرفت.
قاضی: بعد از شلیک این گلوله ها شما متوجه شدید او هنوز سالم است.
متهم نجفی: بله علی القاعده سالم بوده است، چون بعد از گلوله چهارم دست مرا رها کرد.
قاضی: چه موقع متوجه شدید او خونی شده است؟
متهم نجفی: وقتی دستم را رها کرد و به وان افتاد دیدم او خونی شده.
قاضی: چه زمان متوجه شدید دستش گلوله خورده است؟
متهم نجفی: اصلا متوجه نشدم تا اینکه در بازپرسی گفتند، آنجا برای اولین بار شنیدم.
قاضی کشکولی: در اولین تصویر قبل از حضور کارشناسان که توسط زهرا گرفته شده او گفته پای راست مرحومه بیرون دست چپ زیر جسد است، شما دست چپ را مشاهده کردید؟
متهم نجفی: نه من به جایی جز صورت او دست نزدم؟
قاضی: یکی از ابهامات وکیل که ادعا داشته انجام نشده آزمایش و تطبیق خون در کف حمام است. آیا این خون ناشی از بدن شما یا بدن مرحومه بود؟
متهم نجفی: از من نبود از مرحومه بود.
قاضی: چرا بدن شما خونی شده است؟
متهم نجفی: من خودم متوجه نشدم شاید وقتی کنارش نشسته بودم بدن من خونی شده است.
قاضی کشکولی: بعد از اینکه مرحومه به وان سقوط کرد اسلحه را کجا گذاشتید؟
متهم نجفی: جلوی وان روی کمد.
قاضی: خشاب اسلحه چند تیر می خورد؟
متهم نجفی: ۱۳ تیر.
قاضی: غیر از این هم گلوله داشتی؟
متهم نجفی: خیر
قاضی: دکمه های پیدا شده در سالن از ابهامات است آیا متعلق به شماست؟
متهم نجفی: از زمانی که به منزل جدید رفته بودیم مشاجره فیزیکی نداشتیم، اما یک دکمه از آستین پیراهن من افتاده و دکمه دیگری را در خاطرم نیست.

در این هنگام قاضی کشکولی از کارشناس اسلحه سرگرد عزتی راد، سرگرد خانم اسماعیلی و خانم عبادی از عوامل بررسی صحنه جرم خواست در جایگاه حاضر شوند.
قاضی کشکولی خطاب به سرگرد اسماعیلی از عوامل بررسی صحنه جرم پرسید: با توجه به اینکه شما در بررسی جسد و نحوه اصابت گلوله اظهار نظر کرده اید آن را مجددا توضیح دهید؟
اسماعیلی: روز حادثه ساعت ۱۳:۳۰ به ما اطلاع دادند، وقتی که وارد صحنه جرم شدیم طبق اظهارات دیگران حاضر، حالت اولیه جسد به هم خورده بود و من نظراتم را درباره ورود و خروج گلوله ارائه کردم. البته نظر قطعی را کارشناس اسلحه می گوید.
قاضی کشکولی: مشاهدات خودتان را در خصوص نحوه اصابت گلوله توضیح دهید؟
اسماعیلی: یک ورود و خروج در کف و پشت دست بود و یک ورود در سینه و خروجی مشاهده نشد و گلوله توسط پزشکی قانونی از پشت کمر، پهلوی راست شکافته و خارج شده است.

قاضی کشکولی خطاب به سرگرد عزتی راد کارشناس اسلحه و فیزیک جنایی گفت: درباره ابهامات، نحوه شلیک گلوله، زاویه و شیب بر اساس دلایل علمی توضیح دهید؟
کارشناس اسلحه: درباره درگیری مرحومه و متهم بر ما محرز است کشمکش وجود داشت و تیراندازی متهم بی هدف بوده و دقیق نبوده است.

وی ادامه داد: وکیل متهم گفته چرا نظرات تناقض دارد، اول اینکه بگویم این سلاح ۱۵ تیر می خورد، استنباط داریم که لحظه تیراندازی ۱۳ گلوله داشته، چون ۸ گلوله به ما بر گردانده شد و ۵ تیر شلیک شده است علی القاعده ۱۳ تیر بود از این ۵ تیر یکی به کمد، یکی به گوشه وان، یکی به دیوار و دیگری به دیواری که دوش حمام به آن نصب شده و گلوله آخر به دست و بدن مرحومه اصابت کرده است.
کارشناس اسلحه: آثار روی سینه مستقیم نبوده و غیر مستقیم است و درباره فاصله یک تا پنج متری ما اظهار نظرکلی کرده ایم. با توجه به کشمکش و تیر غیرمستقیم به بدن و کمانه کردن دو فرضیه در نظر گرفتیم و با تکمیل پرونده و اظهارات متهم فرضیه اول همان شلیک یک گلوله به کف دست، بعد خارج شده و به سینه اصابت کرده قوت گرفت.
سرگرد عزتی راد: ما روز اول گفتیم کمد تیر مستقیم بوده الان اصلاح می کنم وان تیر مستقیم است. البته تاثیری در پرونده ندارد، چون تیر آخر به سینه مرحومه اصابت کرده است.
قاضی کشکولی: پس شما نتیجه می گیرید که یک تیر هم به دست و هم به بدن مقتوله برخورد کرده است؟ گلوله دفرمه شده، تعداد پوکه ها، گلوله های سالم و مرمی را با حضور آقای گودرزی بررسی کنید.
کارشناس اسلحه: روی خشاب نیز درج شده که این اسلحه ظرفیت ۱۵ گلوله را دارد و این ۵ پوکه، پوکه هایی است که از داخل حمام پیدا شده است و در اینجا تعدادی روکش گلوله و سرب گلوله تجزیه شده نیز وجود دارد که باید به جای خیلی سفتی خورده باشد تا به این شکل در بیاید لذا به دیوار خورده اند. ما اظهار نظر کردیم که پس از دیوار نیز به سقف خورده است و آثار گچ را نیز می توانید روی آن ببینید و این ها مربوط به دو گلوله است.
سرگرد عزتی راد: ما یک گلوله داریم که از بدن متوفی خارج شده و دفرمه است.
قاضی کشکولی این گلوله مقداری آسیب دیده است این آسیب دیدگی ناشی از چیست؟
سرگرد عزتی راد: گلوله به جسم سخت خورده است.
قاضی: گلوله به بدن مقتوله برخورد کرده و یا به دیوار که دفرمه شده است؟
کارشناس اسلحه: نظر شخصی من این است که گلوله از دست خارج و وارد بدن مقتوله شده، اما می تواند به دیوار نیز اصابت کرده باشد و باید هیئتی از کارشناسان سلاح و پزشکی قانونی در این خصوص مشورت کنند تا به یک نتیجه کلی برسند و این گلوله از پهلوی راست متوفی خارج شده است.
قاضی کشکولی: پس در این صورت فرضیه دوم شما رد می شود؟
کارشناس اسلحه: این گلوله سالم وارد بدن شده اینکه به چه علت کج شده یا در اثر مقاومت اندام های بدن بوده و یا برخورد به دیوار، اما نظر من همان بدن است. ما در این پرونده دو ورود داریم و یک خروج که ورود اول از کف دست مقتوله بوده است.

در ادامه رئیس دادگاه از دکتر میر رئیسی خواست تا در جایگاه قرار گیرد تا به عنوان شخصی که در بررسی صحنه جرم جسد را معاینه کرده در خصوص موضوع اظهار نظر کند.
میر رئیسی گفت: در روز ۷ خرداد ساعت ۱۳:۴۵ گوشی بررسی صحنه پزشکی قانونی زنگ خورد و ما ساعت ۱۴:۳۰ به صحنه جرم رسیدیم البته صحنه به هم ریخته بود و دستکاری شده بود و بالشت نیز روی تخت بود و در کف حمام نیز قطرات خون مشاهده می شد.
وی ادامه داد: جسد به صورت درازکش و در حالی که سر به سمت دوش و پا ها نیز داخل وان بود قرار داشت.
میر رئیسی گفت: سوراخ ورودی مدور در کف دست و با حاشیه ساییدگی ناشی از سوختگی موجود بود و آثار متلاشی شدن استخوان کف دست مشاهده شد و مسجل شد که گلوله یک ورودی و یک خروجی دارد، در قفسه سینه نیز یک سوراخ نسبتا مدوری در گزارش صحنه ذکر کردیم والتهاب و کبودی شدیدی در پهلوی راست مقتوله قابل مشاهده بود که با لمس دست معلوم شد گلوله زیر پوست است و همانجا یک برش کوچک زدیم و گلوله را خارج کردیم.
وی در ادامه اظهار کرد: صبح روز بعد ساعت ۸ صبح جسد را در تالار تشریح معاینه کردم که مشاهده کردیم جراحت روی سینه به ابعاد یک و نیم سانتیتمتر در دو سانتیمتر بود و در شرح جسد به چند نکته اشاره کردم.
میر رئیسی افزود: گلوله بعد از ورود به کف دست منجر به خردشدگی استخوان های کف دست شد و پس از خروج سوراخ ورودی روی قفسه سینه مشاهده می شد که اگر این گلوله از کف دست وارد شده باشد پس از خروج وارد قفسه سینه مقتوله شده که علاوه بر شکستگی استخوان های کف دست سبب شکستگی دنده دوم شده و وارد فضای قفسه سینه شده است.
وی با بیان اینکه گلوله ای که به صورت مایل شلیک شده باشد ایجاد سوراخ بیضوی می کند گفت: در شلیک های مستقیم ما سوراخ های مدور داریم، اما این سوراخ بیضوی بوده است که نشان از مایل شلیک شدن گلوله دارد.
قاضی کشکولی: علت فوت و زمان حدودی فوت چه زمانی بوده است؟
میر رئیسی: همان ساعت ۹ تا ۹:۳۰ بوده است و مقتول پس از شلیک گلوله در حد چند ثانیه فوت کرده است و علت فوت متلاشی شدن عروق قلب، خونریزی و پاره شدن ریه بوده است.

قاضی کشکولی در ادامه خطاب به سرگرد عزتی راد بیان کرد: با توجه به توضیحات دکتر میررئیسی در خصوص بیضوی بودن جای گلوله نظر خود را اعلام بفرمایید.
کارشناس اسلحه: آقای دکتر میر رئیسی درست فرمودند: گلوله اگر سر راهش مانع نباشد شلیک مستقیم می شود و اگر مانعی باشد غیر مستقیم است و گلوله غیر مستقیم می تواند به صورت کمانه شلیک شده باشد و یا سرراه آن حتی اگر یک کمربندی وجود داشته باشد غیر مستقیم محسوب می شود.
قاضی کشکولی: شما اظهار کردید که یک گلوله شلیک شده با توجه به توضیحات و دفاعیات آقای نجفی تا لحظه ای که مقتوله تعادل خود را از دست می دهد ۴ گلوله شلیک می شود که گلوله پنجم نیز پس از آن به کف دست و به بدن مقتوله برخورد می کند با این توضیحات آیا مقتوله حالت تدافعی داشته است؟
سرگرد عزتی راد: آقای گودرزی گفته اند که من گفته ام مقتوله در هنگام درگیری حالت التماس داشته است، اما من چنین چیزی نگفتم و اگر گفته باشم جرأت این را دارم که بگویم اشتباه کردم؛ چراکه موضوع التماس در شرح وظایف من نیست که به آن اشاره کنم و من نمی دانم که مرحومه التماس می کرده یا نه.
قاضی کشکولی: از نظر علمی و فنی توضیح دهید که حالتی که گلوله اصابت کرده به چه شکل بوده است؟
سرگرد عزتی راد: در آن هنگام دست آقای نجفی آزاد نبوده و اظهارات قریب به واقعیت است.
قاضی کشکولی: فاصله گلوله شلیک شده چه میزان بوده است؟
سرگرد عزتی راد: سوراخ ایجاد شده در کف دست کاملا مدور است و اگر زیر ده سانت بود در بررسی جسد دودزدگی نیز داشتیم، اما چنین چیزی وجود نداشت.
قاضی کشکولی: یعنی گلوله پنجم از فاصله ده سانت تا ۳۰ سانت شلیک شده است؟
سرگرد عزتی راد: نمی تواند چسبندگی داشته باشد و ما در همه نظریات به صورت تقریبی می نویسیم، اما فاصله سلاح تا مقتول کمتر از سی سانت بوده و فاصله مقتول با آقای نجفی با احتساب طول دستان وی همان یک متر می شود و فاصله ضارب تا مقتول حدود یک متر بوده، اما، چون کشمکش بوده نمی توان فاصله دقیقی را تعیین کرد ضمن اینکه دست وی (متهم نجفی) کاملا گرفته شده بود.

قاضی خطاب به متهم نجفی گفت: با توجه به توضیحات آقای میر رئیسی، سرگرد عزتی راد و خانم اسماعیلی و اظهارات شما از لحظه ورود شما به داخل حمام اسلحه در ید شما بوده آیا بعد از شلیک گلوله پنجم اسلحه از ید شما خارج شد یا خیر؟
متهم نجفی گفت: بعد از اینکه وی (مقتوله) دست مرا رها کرد و افتاد، اسلحه را جلوی آینه گذاشتم.
قاضی کشکولی: آیا در طی این کشمکش ها تا به حال شده بود که مقتول اسلحه را بگیرند و حمله ور شوند؟
متهم نجفی: خیر در تمام مدت اسلحه در دست من بود و ابتدا با دو دست مرا گرفتند در خصوص دو مورد از مواردی که آقای سرگرد عزتی راد مطرح کردند باید بگویم این دو مورد را قبول ندارم مورد اول این است که فرض سرگرد عزتی راد این است مرحوم نیم خیز شده و از بالا شلیک انجام شده، اما این درست نیست.
متهم نجفی:اما این درست نیست چرا که اگر درست بود باید زیر وان می افتاد و من مطمئن هستم که وی ایستاده بودند به همین خاطر زمانی که گلوله به بدن وی خورد دست مرا رها کردند و روی وان افتاد. از طرف دیگر گلوله پنجم زمانی شلیک شد که فاصله ما بیشتر شده بود و این موضوع که من دستم را برای شلیک دراز کردم قطعا درست نیست چرا که از ابتدا تا انتهای واقعه تقریبا بدن وی به من چسبیده بود و اگر فاصله اسلحه تا مرحوم ده تا سی سانت بود فاصله بدن من نیز با مقتوله همین قدر بوده است و من دستم را بر ای تیراندازی دراز نکردم ودر همان حالت تیر اول شلیک شد لذا در این دو مورد با نظر سرگرد عزتی راد موافق نیستم.

قاضی کشکولی: اقدامات شما سبب بروز قتل شده استنباط خودتان را بیان کنید.
متهم نجفی: من فکر می کردم که ۴ تیر شلیک شده بعدا در آگاهی گفتند که تیر پنجمی نیز شلیک شده و هر ۵ تیر غیر عادی بود و در یک کشمکش شلیک شد گلوله آخر نیز در همان حالت شلیک شد و چند بار اسلحه بالا و پایین رفت و گلوله آخر طوری شلیک شد که به دست چپ برخورد کرد و سپس ادامه ماجرا رخ داد.
قاضی کشکولی: شما گفتید که مقتوله اسلحه را دید و ترسید سوال اینجاست که موقعی که دست شما را گرفته بود حالت تدافعی داشتند یا تهاجمی؟
متهم نجفی: من نمی دانم چرا ترسید، چون چند بار اسلحه را دست من دیده بودند و حتی به من گفته بود که طرز کار آن را به من یاد بده. فکر نمی کنم که حالت وی تدافعی و یا تهاجمی بوده باشد و غیر عادی بود.
قاضی کشکولی: با توجه به سقوط مقتول در وان زاویه شما در مقابل وی بوده است یا در چپ و راست وی قرار داشتید؟
متهم نجفی گفت: فکر می کنم که در مقابلشان بودم، اما در کشمکش شاید زاویه پیدا کرده باشیم.
قاضی: آیا در زمان شلیک گلوله آخر مقتوله مطلبی گفت: یا خیر؟
متهم نجفی: خیر مطلبی نگفت.
رئیس دادگاه: قد شما چقدر است و قد خانمتان چقدر بوده است؟
متهم نجفی: قد خودم ۱۶۷ سانت و قد وی ۱۵۷ سانت است.

در ادامه قاضی کشکولی از وکیل متهم نجفی خواست تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد.
گودرزی گفت: مطالب بنده در تقابل شخصی با سرگرد عزتی راد نیست. بلکه ما می گوییم که نباید در خصوص پرونده ای به این مهمی تضارب افکار وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: یکی از مطالبی که سرگرد عزتی راد نیز بر آن اذعان داشتند این بوده است که دکتر آزاد نبوده و اظهارات وی قریب به واقعیت است می دانم که خواسته ای که می خواهم مطرح کنم شاید مرسوم نباشد، اما خواهش دارم که از سرگرد عزتی راد سوال بفرمایید که اظهارات دکتر در خصوص شلیک ناخودآگاهانه و غیر ارادی تطبیق دارد یا خیر؟
قاضی کشکولی در این لحظه در واکنش به اظهارات وکیل نجفی، گفت: این اظهار نظر قضایی است و کارشناسی نیست.
وکیل متهم نجفی گفت: اگر این حق به ما داده شود باعث سپاسگزاری ما خواهد شد چرا که سرگرد عزتی راد فرمود: تیراندازی آقای نجفی بی هدف بوده است و دستش نیز آزاد نبوده و اظهارات وی (متهم نجفی) قریب به واقعیت است حتی خود سرگرد عزتی راد نیز از محضر دادگاه در خصوص موضوع دفرمه شدن گلوله خواست تا موضوع به کمیسیون پزشکی قانونی و کارشناسان اسلحه ارجاع شود.
وی ادامه داد: همچنین دکتر عمویی نیز گفت: گلوله در قسمت قفسه سینه دفرمه نشده است، اما چرا گلوله دفرمه شده و این باری به دوش شما و همکارانتان است. همچنین گفت: گلوله ای که دفرمه شده محکم است من کارشناس اسلحه نیستم و وکیلم، در اینجا عرض می کنم گلوله ای که به گوشه وان خورده همان گلوله ای است که به دست متوفی خورده است.
قاضی در واکنش به این گزاره از دفاعیات وکیل متهم نجفی گفت: این موضوع دلیل علمی می خواهد و تصاویر آن را نشان نمی دهد.

افزودن نظر