وضعیت قانون‌گرایی در کشور به شدت آسیب دیده است

وضعیت قانون‌گرایی در کشور به شدت آسیب دیده است
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه وضعیت قانونگرایی در کشور ما به شدت آسیب دیده است، گفت: الان تولیدکننده‌ای بخواهد وارد عرصه تولید شود مثل دوی با مانع است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اولین رزمایش شبکه علمی نخبگان حقوقی و قضائی کشور صبح امروز در سالن همایش های مجتمع فرهنگی حضرت ولیعصر و همزمان در ۳۲ استان کشور افتتاح شد.
حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در ابتدای این همایش گفت: امیدوارم این رزمایش آثار خوبی را در حوزه قوانین به جای بگذارد. ۴ هدف، تحول در نظام حقوقی و قانونی کشور، حفظ تداوم، بسط و تعمیق اهداف انقلاب اسلامی، کمک به افزایش کارآمدی نظام و رفع نیازمندی جامعه حقوقی از اهداف سازمان بسیج حقوقدانان است.
وی افزود: نظام حقوقی و قانونی کشور گویا مفروض گرفته شده که نیازمند تحول است، پس یعنی آسیب هایی در آن وجود دارد. نظام قانونی کشور پر از مشکل است و نیازمند تغییرات جدی است و ابعاد مختلفی همچون نظام قانونگذاری، آسیب های قوانین است که به شدت اهمیت دارد. ابعاد مشکلات قوانین فراوان هستند و نمی توان در زمانی کوتاه و با عده ای محدود به این موانع رسیدگی کرد.
وی بیان کرد: در هر سال بر یک یا دو موضوع مهمتر بیشتر تمرکز کنیم به طور مثال مسئله اقتصاد که مسئله اساسی کشور شده و به شدت هم اهمیت دارد و با خیلی چیز ها ارتباط پیدا می کند و مقام معظم رهبری همه ساله بر این موضوع تأکید دارند و امسال که فرمودند: رونق تولید، گویا رونق تولید در حوزه اقتصاد و پیشبرد اهداف مقاومتی نقش اساسی دارد که کاملاً تأکید درستی است.
معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهارداشت: در بخش اقتصاد در قوانین ما موادی وجود دارد که به شدت ضد تولید است، نه تنها حامی نیستند که مانع های فراوان بر سر راه کار مولد، مفید و قانونی هم ایجاد می کنند. مثلاً یک کارخانه کوچک که می خواهد تأسیس شود ۱۷ مجوز می خواهد که گرفتن این مجوز ها بسیار زمان بر، دشوار و پر هزینه به لحاظ نیروی انسانی است.
حجت الاسلام صادقی گفت: مسؤولان می گویند ما کمبود سرمایه داریم، این اشتباه است، ما هیچ کمبود سرمایه ای در کشور نداریم، چند هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی وجود دارد، این همه سرمایه وجود دارد، شما کاری کنید مسیر سرمایه گذاری آسان شود و از مسیر دلالی که بسیار فسادزا در اقتصاد بوده جدا شود و کاری کنید سرمایه های سرگردان به سمت تولید بیایند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه بیان داشت: اولین مشکل، مشکلات قانونی است که بسیج حقوقدانان می تواند در اهداف خود هم ذکر کرده، به این مسئله ورود کند و ببینند چه کار کنند مسیر تولید از ۳۵۰ بشود ۳-۵ امضا. اگر تحول می خواهیم اتفاق بیوفتد اول باید قوانین اصلاح شود. هوش اقتصادی مردمان می گوید تولید خطرناک است و خیلی کارخانه هایی که تعطیل شدند پول های خود را به واردات بردند.
حجت الاسلام صادقی ادامه داد: اگر می خواهیم توفیق پیدا کنیم باید کاری کنیم این قوانین مزاحم شناسایی شده، راهکار هایی برای آن ها در نظر گرفته شود و پیشنهاد های عملیاتی بدهند و این رزمایش را ببریم به سمتی که مشکل اقتصادی کشور را حل کنیم و نباید این مسئله را رها کنیم و تا وقتی که این قانون اصلاح و اجرا شود باید پیش برویم.
وی افزود: الان کسی بخواهد تولید کند مثل دوی با مانع است با صد ها مانع، در بعضی موارد اندک دولت باید متولی اجرا باشد، یکی از عوامل واگذاری های ناموفق قوانین مزاحم است. نظارت ها هم باید پررنگ شود نه اینکه پول را برای تولید بگیرند و در جای دیگری خرج کنند. باید یک نظارت مردانه درست و حسابی درست کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: در بحث اقتصادی، اقدامات اداری برای بحث تولید و برخورد های سلیقه ای موجب اشکال جدی در این بخش شده است. باید موانع را شناسایی کنند، بعد از اینکه به طرح می رسید نوبت این است که این طرح را در مجاری قانونی اش بیاندازید و به کار بیاندازید چه در هیأت دولت، چه در مجلس و ... تا اصلاح شود. از طرف دیگر باید مجرای اجتماعی برای آن درست شود و این دو دست به دست هم دهند و مکمل هم شوند تا موفقیت به دست آید. بدون مجرای اجتماعی و مطالبه گری هیچ حرکتی صورت نمی گیرد.
وی با اشاره به یکی دیگر از موضوعاتی که به حوزه قضایی مربوط است، گفت: الان دستگاه قضایی در حال برسی های جدی برای تحولات کارآمدساز به حل مسائل مردم است و الان فرصت گرانبهایی است که شما بسیج شوید برای کمک به این دستگاه که یکی از محور های این رزمایش، اطاله دادرسی است. خیلی وقت ها بحث اطاله دادرسی را کم و زیاد کردیم و الان یک نظمی دارد، اما این نظم طولانی و کشنده است.
وی با انتقاد از وضعیت تعدد مراحل قضایی در کشور گفت: چرا باید برای هر دعوا، هر شکایتی و هر ادعایی ۳-۴ مرحله اجازه دهیم این ها مطرح بشود و معطلی در دستگاه قضایی پیدا شود که یک کار کم ارزش بخواهد حل شود، این تعدد مراحل برای مسائل مهم حیاتی معنا دار است، اگر این تعدد برای جان مردم و حیثیتی باشد معنا دار است، این فرایند ها را باید کوتاه و اصلاح کرد. چرا ما حدود ۵ میلیون یونیک و یکتا داریم در دستگاه قضائی که این ۵ میلیون، ۱۷ میلیون مرتبه در حال رسیدگی است، یعنی ۵ میلیون پرونده اصلی تبدیل به ۱۷ میلیون پرونده شده است.
معاون فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: خیلی از قوانین جرم انگارانه داریم که می توانستند این قوانین نباشد. مواردی مانند ضرب و شتم های کوچک و اندک داریم که می تواند در همان کلانتری حل و فصل شود، اما به دستگاه قضائی ارجاع می دهند و هرکدام از این شکایت ها در ۲ مسیر طی می شود. برای ۵۰ هزار تومان چقدر هزینه برای کشور تولید کردیم؟ چند میلیون تومان هزینه درست کردیم. یا مثلاً کسانی که می خواهند جدا شوند خب در همان دفترخانه این مسئله حل شود چرا باید به دستگاه قضائی بیایند و هزینه هم برای خود و هم کشور درست کنند.
حجت الاسلام صادقی در پایان با بیان اینکه وضعیت قانونگرایی در کشور ما به شدت آسیب دیده است اظهارداشت: جامعه ما جامعه ای است که چندین مرتبه قانون گریزی را انجام می دهد، که نباید اینطور باشد؛ قانونگرایی خیلی ضرورت دارد، چون بستر حرکت اجتماعی است.

افزودن نظر