نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شرکت پدیده برگزار شد

نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شرکت پدیده برگزار شد
مشهد- نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده روز سه شنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد به ریاست قاضی سید هادی منصوری برگزار شد.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز، رئیس دادگاه با اعلام رسمیت جلسه و اشاره به روند رسیدگی به جرایم متهمین پرونده از مدیر کل بازرسی خراسان رضوی خواست به تشریح اقدامات این سازمان در قبال تخلفات شرکت پدیده بپردازد.


بازرس ارشد سازمان بازرسی گفت: از ابتدای انحراف فعالیت ‌های این شرکت از معیار‌های قانونی، گزارش‌ های مختلف تهیه و به مسئولان ذیربط ارائه شد و تذکرات متعدد نیز در این زمینه با هدف اصلاح روند امور و پیشگیری از استمرار تخلفات داده شد.
وی افزود: در مواردی نظیر در زمینه نحوه تعیین قیمت سهام، خرید و فروش سهام، دریافت تسهیلات از بانکها، نحوه انجام تبلیغات، ساخت و ساز بدون مجوز و در بستر رودخانه نیز تذکر داده شد.
وی اظهار داشت: اکنون نیز تحقیقات در باره قصور احتمالی مسئولان ادارات و سازمان ‌هایی که در انجام وظایف خود در این زمینه کوتاهی کرده اند، ادامه دارد و اقدامات قانونی لازم نیز به انجام خواهد رسید.
در ادامه جلسه کیفرخواست مربوط به متهم سعید رضایی فرزند علی توسط نماینده مدعی العموم قرائت شد، نامبرده به تحصیل مال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده متهم است.
متهم رضایی با قرار گرفتن در جایگاه متهم‌ و معرفی خود و اشاره به نسبت خود با متهم ردیف اول به تشریح نحوه فعالیت ‌های خود در این شرکت پرداخت.
با تشریح فعالیت‌ های دلالی توسط متهم رضایی، قاضی از حسابرس ویژه پرونده و همچنین وکیل متهم خواست به بیان توضیحات و دفاعیات خود بپردازند، پس از آن نیز نماینده دادستان مشهد اجازه خواست به تشریح نحوه اقدامات دلالانه متهم رضایی بپردازد که مورد موافقت رئیس جلسه قرار گرفت.
با اتمام دفاعیات متهم رضایی، کیفرخواست صادره نسبت به متهم امیر سالاری فرزند حبیب نیز قرائت شد، تحصیل مال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده از جمله موارد اتهامی متهم امیر سالاری است.
نامبره نیز با اشاره به نسبت خود با متهم ردیف اول گفت: اظهارات خود در مرحله تحقیقات مقدماتی را قبول دارم.
نماینده داستان نیز اظهار داشت: متهم با ارائه چک ‌های بلند مدت، علاوه بر دلالی سهام پدیده، سود انباشته و سهام هدیه نیز دریافت کرده است.
پس از توضیحات حسابرس ویژه پرونده، وکیل مدافع متهم امیرسالاری نیز به ارائه دفاعیات خود پرداخت.
در ادامه جلسه کیفرخواست متهم سید شهاب الدین کاظم زاده وطنی فرزند رضا مبنی بر تحصیل مال از طریق نامشروع بواسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده توسط نماینده مدعی العموم قرائت و قاضی منصوری از متهم خواست به سوالات مطروحه پاسخ دهد.
متهم گفت: اظهارات و اقاریر خود در مرحله تحقیقات مقدماتی را قبول دارم و تمام اقدامات را با دستور متهم ردیف اول انجام می دادم.
نماینده دادستان نیز گفت: نامبرده نقش موثر در افزایش قیمت سهام داشته است.
پس از اتمام دفاعیات متهم ‌کاظم زاده، کیفرخواست متهم سید احمد برومند فرزند محمد توسط نماینده دادستان مشهد قرائت شد که تحصیل مال از طریق نامشروع بواسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده از اتهامات نامبرده است.
متهم برومند نیز گفت:سرمایه اولیه نداشتم و بنگاه املاک داشتم.
نماینده دادستان هم اظهار داشت: تراکنش خرید و فروش نامبرده قابل توجه بوده و اقدامات وی در افزایش حبابی سهام موثر بوده است.
کارشناس حسابرس ویژه پرونده نیز توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد متهم ارائه داد.
پس از آن رئیس دادگاه قرار تامین تعدادی از متهمین را تشدید و طبق قانون به آنان تفهیم و ابلاغ کرد.
ادامه رسیدگی به سایر اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده به صبح چهارشنبه موکول شد.
به گزارش ایرنا، رسیدگی به اتهامات شرکت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذکرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوز‌های لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشکلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمکین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده کاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی بوده که توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی کشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شرکت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در مشهد 2 پرونده مربوط به تخلفات شرکت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احکام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شرکت پدیده شاندیز که 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز کاربری زمینهای کشاورزی، پرداخت نکردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نکردن گواهی پایان کار و دیگر تخلفات مدیران این شرکت با دستور مراجع قضایی متوقف شد.
مراجع قضایی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شرکت را با حکم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیتهای کل پروژه متوقف شد.
حل مشکل سهامداران و فعال کردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه های جدی مسئولان بود به طوری که سه سال پیش با تشکیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شرکت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود که مدیرعامل جدید گروه شرکتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام کرد 45 شرکت پیمانکاری و مشاور جزء و کل برای ساخت و تکمیل پروژه های شرکت با این مجموعه قرارداد منعقد کرده اند.
هم اکنون گروه شرکتهای پدیده در قالب 6 شرکت اصلی و 2 موسسه وابسته در حال فعالیت است و 2 سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره کیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول کار هستند.
7505/ 6053

افزودن نظر