توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1003948

ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند

ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند
ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه تفاهم‌نامه همکاری مشترکی را در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور امضا کردند.

به گزارش گروه اجتماعی ایمان نیوز، ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه علمیه تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند، اسکندر مؤمنی در مراسم امضای این تفاهم نامه و در دیدار با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: در سطح کشور پنج آسیب اولویت دار تعریف شده که در راس تمام آن ها مواد مخدر قرار دارد.

وی؛ سرمنشا ۷۵ درصد از طلاق های انجام گرفته در کشور را اعتیاد خواند و افزود: ۷۰ درصد زندانیان به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند و بخش مهمی از سرقت ها و بیماری های واگیردار نیز به اعتیاد برمی گردد.

دبیرکل ستاد اضافه کرد: پیشگیری، اولویت بلندمدت و پایدار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور است که برای موفقیت در آن، اقدام های یک نهاد کافی نیست و باید دستگاه ها و نهاد های فرهنگی دیگر نیز تعامل لازم را داشته باشند.

مؤمنی با تاکید بر ظرفیت حوزه های علمیه در پیشگیری از موادمخدر ادامه داد: حوزه های علمیه با بستر تبلیغی و جایگاه مذهبی خود می توانند نقش ارزنده ای در مساله فرهنگ سازی و پیشگیری داشته باشند.

وی با اشاره خسارت اقتصادی مواد مخدر به کشور گفت: بیش از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی صرف موضوع های مختلف مبارزه با مواد مخدر مثل مبارزه، پیشگیری، اقدام های فرهنگی و... می شود.

دبیرکل ستاد همچنین با اشاره به برنامه استان قم در ساماندهی معتادان متجاهر گفت: در این استان پارک کرامت با هدف ساماندهی معتادان متجاهر احداث و فاز نخست آن تمام شده که امید می رود از عید فطر آماده پذیرش شود.

مؤمنی افزود: در استان تهران نیز ظرفیت هایی توسط برخی نهاد ها ایجاد شده، به گونه ای که در تهران حدود ۳ هزار و ۲۰۰ ظرفیت توسط سازمان زندان ها، دو هزار ظرفیت توسط نیروی انتظامی ایجاد و ده مرکز بازپروری در ده استان با سازمان بسیج توافق شده که تاکنون دو مرکز راه اندازی و مابقی تا پایان سال افتتاح می شوند.

همچنین آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه در این مراسم گفت: اقدامات همه کسانی که برای مبارزه با مواد مخدر فعالیت می کنند قابل تقدیر است و ما معتقدیم که دستگاه های علمی و فرهنگی مانند آموزش و پرورش و حوزه های علمیه در برابر معالجه این درد اجتماعی دارای وظیفه هستند و حوزه به دلیل آنکه یک هویت فرهنگی، اجتماعی و مردمی است، رسالت آن با مبارزه با آسیب های اجتماعی گره خورده و مواد مخدر یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی است.

وی افزود: ما در برخورد با مسائل نباید نگاه فردی داشته باشیم، اعتیاد پدیده اجتماعی بسیار مخربی است که اگر با این نگاه با آن برخورد کنیم، از نظر فقهی و اخلاقی معالجه و برخورد با آن ضرورت پیدا می کند.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: حوزه چنانچه مسئله را به درستی تحلیل کند، می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

آیت الله اعرافی افزود: در حادثه سیل اخیر دیده شد که حوزه به عنوان یک ستاد حوادث غیرمترقبه هم در مرکز و هم در شهرستان ها به صورت نظام یافته عمل کرد پس حوزه می تواند در برابر آسیب های اجتماعی به صورت نظام مند ورود کرده و با اقدامات خود گرایش به مواد مخدر را کاهش دهد.

وی گفت: اعتیاد را می توان به عنوان پدیده فردی یا اجتماعی مورد بررسی قرار داد، در این زمینه مطالعات فراگیر دارای اهمیت بوده و حضور روحانیت برای پیشگیری از نابودی قبح اعتیاد می تواند موثر واقع شود که خوشبختانه استفاده از این ظرفیت در تفاهم نامه ستاد مبارزه با مواد مخدر با مرکز مدیریت حوزه های علمیه پیش بینی شده است.

مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: امیدواریم این هسته را در تمامی حوزه های استان های کشور شکل دهیم تا تمامی استان ها به صورت فعال پای کار بیایند.

وی یادآور شد: حوزه علمیه حدود ۳۰ تفاهم نامه را با نهاد ها و ارگان های مختلف دنبال می کند که برخی از این تفاهم نامه ها به صورت پنج ساله دنبال می شود.

گفتنی است؛ در این تفاهم نامه مشترک محور هایی اعم از مطالعات و تحقیقات پیرامون آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و آگاهی بخشی به روحانیون حوزه های علمیه به عنوان نمایندگان حوزه در شهر ها و روستا ها دنبال می شود و نهایتا منجر به تعیین نقش حوزه علمیه در زمینه مبارزه با مواد مخدر خواهد شد.

همچنین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این سفر از پارک کرامت که برای ساماندهی، ایجاد اشتغال، ارائه آموزش های فنی حرفه ای و همچنین فرایند های پس از خروج معتادان متجاهر در دست احداث است بازدید کرد، ۵۰۰ نفر ظرفیت این مرکز بوده و معتادان متجاهر در یک دوره زمانی ۳ تا ۶ ماه در این مرکز نگهداری خواهند شد.

مؤمنی در ادامه سفر خود به استان قم، از مرکز پلیس مبارزه با مواد مخدر استان بازدید و از نزدیک با نحوه کشفیات این پلیس آشنا و از زحمات آنان تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1003948{/gallery}

افزودن نظر