مشخصات پردازنده‌های کم‌مصرف جدید رایزن فاش شد

برخی تولیدکنندگان مادربورد اطلاعاتی را منتشر کرده اند که طی آن اسامی و مشخصات پردازنده های جدید رایزن افشا شده است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، به نظر می رسد AMD در حال کار روی واحد های پردازشی شتاب یافته یا ای پی یوهای زیادی است. پیش تر گزارش شده بود که ای پی یوهای رایزن با تراشه های جدیدی با TDP یا توان طراحی حرارتی ۳۵ وات به روز خواهند شد.

مقاله های مرتبط:

  • هر آنچه درباره پردازنده های لپتاپ AMD رایزن باید بدانید
  • پردازنده های رایزن با واحد گرافیکی رادئون وگا و قیمت پایه ۹۹ دلار عرضه می شوند

پردازنده های شتاب یافته ی رایزن شباهت های بسیاری از نظر ساختار و پشتیبانی پلتفرم به نمونه های اصلی خود دارند. اول از همه این که این ای پی یوها از همان معماری پردازنده ی Zen و معماری گرافیک Vega استفاده می کنند. پردازنده های مورد بحث از پلتفرم دسکتاپ AM4 پشتیبانی کرده و قرار است به تمام قابلیت های ای پی یوهای آینده ی رایزن مجهز باشند.

یکی از بخش هایی که ای پی یوهای جدید را از مدل های قبلی و بدون E خود متمایز می کند توان طراحی گرمایی یا TDP است. در حالی تی دی پی مدل های پیشین ۶۵ وات بود، این تراشه ها تی دی پی ۳۵ وات را به نام خود ثبت کرده اند تا طراحی کم مصرف آن ها مشخص شود؛ اما همین موضوع باعث شده است ای پی یوهای جدید در بخش فرکانس پردازشی ضعیف تر عمل کرده و سرعت پردازشی ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاهرتز پایین تر از نمونه های اصلی خود ارائه دهند.

رایزن

در خصوص مشخصات ای ام دی رایزن ۵ 2400GE باید گفت این پردازنده چهار هسته ای و هشت ریسه ای است. فرکانس پایه ی این ای پی یو ۳.۲ گیگاهرتز است و در مورد فرکانس توربوی آن اطلاعی در دست نیست. این تراشه، گرافیک وگا ۱۱ را با ۷۰۴ پردازنده ی استریم در خود جای داده است. فرکانس پردازش گرافیک نیز فعلا نامشخص است. در سوی دیگر، رایزن ۳ 2200GE پردازنده ای چهار هسته ای و چهار ریسه ای است و همانند مدل دیگر، فرکانس پایه ی آن ۳.۲ گیگاهرتز است. فرکانس توربو و گرافیک این مدل هنوز نامعلوم هستند. احتمالا قیمت این دو مدل نسبت به مدل های ۶۵ واتی کمتر خواهد بود؛ چرا که قرار است به عنوان تراشه های مقرون به صرفه توسط شرکت هایی نظیر HTPC و eSports مورد استفاده قرار گیرند.

در هر حال زمان زیادی تا رونمایی رسمی از این پردازنده های شتاب یافته و مشخصات دقیق آن ها باقی نمانده است.

اینتل از پردازنده جدید Core i3-8130U رونمایی کرد
پردازنده‌های رایزن با واحد گرافیکی رادئون وگا و قیمت پایه ۹۹ دلار عرضه می‌شوند
درخشش AMD و بازگشت بازار کامپیوترهای شخصی به روزهای خوب
شرکت‌های چینی زودتر از دولت آمریکا در جریان روزنه‌های امنیتی اینتل قرار گرفته‌اند
چرا چاره‌ای جز نقطه‌ پایان برای معماری x86 اینتل باقی نمانده است

افزودن نظر