تقی‌پور: اگر نفع عده‌ای در میان نباشد، طرح رجیستری اجرایی می‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، درآمد روزانه قاچاق گوشی را سه میلیارد تومان برآورد کرده است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، هفته گذشته ۷۰۰۰ دستگاه گوشی قاچاق در کرمان و اصفهان ثبت و ضبط شد. ماه پیش محموله ای شامل ۲۲۵ دستگاه تلفن همراه قاچاق به ارزش بیش از ۵.۵ میلیارد ریال کشف شد. رقم گردش مالی قاچاق موبایل در سال حدود دو میلیارد دلار معادل ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. سالانه بیش از یک هزار میلیارد تومان به درآمدهای دولت خسارت وارد می شود.

این ها اعداد و ارقامی است که نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد گوشی های موبایل در کشور قاچاق است و مسئولان به صراحت، مدام این رقم را بر زبان می آورند. اما راهکار چیست؟!

داستان باز شدن پای قاچاق به بازار تلفن همراه کشور، موضوعی تکراری است که از سال ۸۵ با افزایش ۵۶ درصدی تعرفه واردات گوشی، رقم خورد. تا آن زمان نه قیمت گوشی خیلی بالا بود و نه بازار موبایل را قاچاق فرا گرفته بود. از آن زمان وضعیت بازار موبایل وخیم شد. همان سال مسئولان تلاش کردند طرح رجیستری گوشی های موبایل را اجرا کنند که به دلیل ضعف هایی که این طرح داشت، راه های دور زدن آن به سرعت پیدا شد و عملا با شکست مواجه شد. اما در اقدام دیگری و پس از گذشت حدود ۱۰ سال، دوباره ارگان های مختلف اعم از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گمرک درصدد برآمدند با اجرای مجدد طرح رجیستری با قاچاق گوشی مبارزه کنند. بر این اساس، طرح کددار کردن گوشی های موبایل یا همان رجیستری از اواخر تابستان سال گذشته کلید خورد. در آن زمان موضوع آن قدر جدی بود که نه تنها نهادهای اجرایی هر روز بیانیه ای صادر و تاریخ اجرای آن را دقیق اعلام می کردند، که بازاریان هم به تکاپو افتاده بودند و گوشی های انبارشده را روشن می کردند که پس از اجرای طرح ضرر و زیانی عایدشان نشود. اما پس از یک سال و چند ماه که از آن وعده و وعیدها می گذرد، نه تنها هنوز طرح به جایی نرسیده، بلکه نهادهای مختلف مسئولیت اجرا نشدن آن را به گردن دیگری می اندازند و هر کدام به گونه ای از مسئولیتی که به آن ها محول شده بود شانه خالی می کنند.

بر این اساس، رادیو ایران صبح امروز به موضوع اجرا نشدن طرح رجیستری یا کدینگ گوشی های موبایل پرداخت.

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: از آنجا که واردات کالا به شکل قانونی، مالیات و عوارض حقوقی در پی دارد، به ازای واردات گوشی های قاچاق به کشور، سالانه بیش از یک هزار میلیارد تومان خسارت به درآمدهای عمومی دولت وارد می شود که این رقم حدود سه میلیارد تومان در روز محاسبه می شود.

ظاهرا همه ی ارگا ن ها از جمله ستاد در رابطه با شناسه دار کردن گوشی های تلفن همراه، اپراتورهای سه گانه در رابطه با عدم سرویس دهی به گوشی های قاچاق در کشور و نیز دو وزارتخانه صنعت معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای برنامه تأخیر دارند که تاکنون گزارشی از دلیل تأخیر دریافت نشده است و در همین راستا تأخیر در بسترسازی اجرای طرح رجیستری را برخی از دستگاه ها قبول ندارند.

بر این اساس امیری، مدیر کل دفتر تسهیل تجاری وزارت صنعت ادعا می کند: وزارت صنعت از قولشان جلوتر هستند و از دستگاه ها بپرسید که چرا آماده نیستند. در بخش فنی وزارت ارتباطات مسئول است و باید اظهار نظر کند. اما در بخش تجاری ما سامانه را در حضور نمایندگان ستاد تست کرده ایم و آمادگی خود را جهت اتصال به اپراتورهای زیرساخت کشور اعلام کرده ایم و حتی اگر در بخش تجاری ۱۰۰ درصد آمادگی ایجاد شود، طرح قابلیت اجرایی ندارد تا زمانی که بخش فنی کاملا آماده نباشد.

اما نهادهای دیگر حرف تازه ای می زنند؛

فرنقی زاد می گوید: وزارت ارتباطات مسئول نیست

عسگری معتقد است: سازمان تنظیم مقررات پیگیری می کند، دست اپراتورها نیست

اسدی می گوید: آقای مهندس فلاح بیاید، بخش فنی را پیگیری می کنیم، موضوع اصلا فنی نیست.

اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا معتقد است که مقاومت در برخی از دستگاه ها باعث ناکام ماندن طرح حتی در مرحله ی آزمایشی است.

تقی پور، عضو شورای عالی فضای مجازی می گوید: زمانی که تصمیمی گرفته می شود، همه سازمان ها باید همکاری کنند. به صورت کلی اگر نفع یک عده در میان نباشد، دلیلی ندارد در مقابل اجرای قانون کارشکنی و مانع تراشی شود.

وی معتقد است که این موانع پشتوانه ای دارد.

افزودن نظر