HDMI یا دیسپلی پورت؛ کدامیک برای گیمینگ بهتر است؟

قصد داریم در نگاهی کوتاه مزایا و معایب اتصال رایانه شخصی با استفاده از دیسپلی پورت و HDMI به مانیتور را بررسی کرده و تاثیر آن ها روی گیمینگ را مقایسه کنیم.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، درحالی که بسیاری از کاربران روی موارد مختلف ازجمله نوع کارت گرافیکی، میزان حافظه رم یا نوع پردازنده دقت می کنند؛ اما موارد بسیار ساده و پیش پا افتاده می تواند تاثیر قابل توجهی روی افزایش لذت گیمینگ بگذارد. در مثالی ساده می توان به برخی از نرم افزارهای فعال در پس زمینه کامپیوتر اشاره کرد که میزان قابل توجهی از حافظه رم را اشغال می کنند و کاربر با نصب برخی از نرم افزارهای مدیریتی می تواند مانع چنین اقدامی شده و حجم قابل توجهی از حافظه رم را آزاد سازد.

در برخی حالات نیز کاربر با وجود استفاده از سخت افزاری نسبتا توانمند به علت عدم رعایت مواردی ساده اما مهم، نمی تواند از حداکثر توان سخت افزار خود استفاده کند. یکی از این موارد نیز نحوه اتصال رایانه به مانیتور است.

اصولا روش های مختلفی برای اتصال رایانه به مانیتور وجود دارد که در این مقاله به دو مورد از روش های رایج یعنی HDMI و Display Port می پردازیم.

کابل HDMI

HDMI: اتصال رایانه به مانیتور با استفاده از کابل HDMI از روش های رایج و استاندارد محسوب می شود که در حال حاضر بیشتر کاربران از این روش استفاده می کنند. استفاده از چنین روشی برای زمانی که فاصله بسیاری میان دستگاه و مانیتور وجود دارد، بسیار مناسب است؛ زیرا افت بسیار کمی در کیفیت به وجود می آید. هزینه استفاده از کابل HDMI نیز از دیسپلی پورت کمتر است.

نکات مثبت

 • طول کابل تاثیر کمتری روی کیفیت دارد
 • هزینه کمتر نسبت به دیسپلی پورت

نکات منفی

 • نرخ انتقال پایین تر نسبت به دیسپلی پورت
 • عدم پشتیبانی از انویدیا G-Sync
 • عدم برخورداری از کلیپ های اتصال دهنده
 • عدم امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر

درباره نکته آخر باید گفت که برای استفاده از هر تعداد نمایشگر نیاز به همان تعداد درگاه HDMI وجود دارد و نمی توانیم با استفاده از تنها یک درگاه HDMI چند نمایشگر را به رایانه متصل کنیم.

کابل دیسپلی پورت

DisplayPort: برای مدتی می شود که تکنولوژی دیسپلی پورت معرفی شده است و در حال حاضر نیز بیشترین نرخ انتقال داده را ارائه می دهد. درواقع چنین فناوری امکان استفاده از نرخ نوسازی بالاتر و حتی در رزولوشن 8K را فراهم می کند. با این حال استفاده از دیسپلی پورت معایبی نیز دارد که می توان به افت شدید کیفیت در استفاده از کابلی با متراژ بالا اشاره کرد.

نکات مثبت

 • برخورداری از نرخ انتقال بالاتر از HDMI
 • پشتیبانی بهتر از فناوری همگام سازی (Sync)
 • برخورداری از کلیپ های اتصال دهنده
 • پشتیبانی ایده آل از فناوری های AMD FreeSync و انویدیا G-Sync
 • امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر تنها با یک درگاه دسیپلی پورت

نکات منفی

 • افت شدید کیفیت هنگام استفاده از کابلی با متراژ بالا

در کل باید گفت که هریک از دو فناوری HDMI و دیسپلی پورت طی سال های گذشته با پیشرفت های قابل توجهی همراه بودند و با هربار معرفی نسخه ای جدید، شاهد بهبود عملکرد آن ها بودیم. با این حال، برای گیمینگ و تجربه بهتر هنگام اجرای بازی های ویدیویی گفته می شود که دیسپلی پورت گزینه به مراتب بهتری است.

با این حال اگر به دنبال هزینه کمتری هستید و کیفیت خروجی 1080p یا 1440p مدنظرتان است، می توانید از درگاه HDMI برای اتصال مانیتور به رایانه شخصی استفاده کنید.

مقایسه نرخ انتقال داده میان نسخه های مختلف HDMI و DIsplayPort

باید در نظر داشت که دو فناوری اتصال HDMI و DisplayPort از نسخه های مختلفی استفاده می کنند که در برخی موارد نسبت به یکدیگر ضعیف تر یا توانمندتر هستند. درواقع زمانی که از دیسپلی پورت ۲.۰ صحبت می کنیم شاهد نرخ انتقال داده به ظرفیت ۸۰ گیگابیت بر ثانیه هستیم و این موضوع در حالی است که برترین مدل کنونی HDMI به نسخه ۲.۱ تنها قادر به انتقال ۴۸ گیگابیت داده بر ثانیه است.

در جدول زیر مشاهده خواهید کرد که هر نسخه از HDMI و دیسپلی پورت چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

نوع فناوری/مولفه ها حداکثر خروجی حداکثر نرخ انتقال داده
دیسپلی پورت ۱.۳

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۳۲ گیگابیت بر ثانیه
دیسپلی پورت ۱.۴

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

۳۲ گیگابیت بر ثانیه
دیسپلی پورت ۲.۰

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۸۵ هرتزی

16K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی

۸۰ گیگابیت بر ثانیه
HDMI نسخه ۱.۴

1080p با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۷۵ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۱۰ گیگابیت بر ثانیه
HDMI نسخه ۲.۰

1080p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۱۸ گیگابیت بر ثانیه
HDMI نسخه ۲.۱

1080p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۳۸۵ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۴۸ گیگابیت بر ثانیه

با نگاهی به مشخصات ارائه شده در جدول بالا می توان تفاوت میان نسخه های مختلف دیسپلی پورت و HDMI را مشاهده کرد. همانطور که مشاهده می شود HDMI گزینه ای مناسب برای رزولوشن های پایین مانند 1080p و 1440p است؛ اما نمی تواند گزینه ای مناسب برای رزولوشن های بالا باشد، زیرا توان ارائه نرخ نوسازی بالا را ندارد.

در طرف مقابل، دیسپلی پورت تحت هر شرایطی کیفیت به مراتب بهتری را به کاربر ارائه می دهد. در دیسپلی پورت نسخه ۲.۰ نه تنها می توان از رزولوشن 16K استفاده کرد، بلکه امکان استفاده از این رزولوشن با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی وجود دارد.

تفاوت میان نسخه های مختلف HDMI و دیسپلی پورت

در مورد تاندربولت نیز باید گفت که این فناوری برپایه ی دیسپلی پورت طراحی شده است. با وجود اینکه امکان اتصال نمایشگر به رایانه شخصی با استفاده از درگاه USB وجود دارد؛ اما چنین قابلیتی درواقع از فناوری دیسپلی پورت استفاده می کند.

یکی دیگر از بزرگ ترین مزایای دیسپلی پورت، امکان اتصال ۴ نمایشگر به صورت همزمان به رایانه تنها با استفاده از یک درگاه دیسپلی پورت اشاره کرد. در حالی که چنین امکانی با درگاه HDMI وجود ندارد، نکته قابل تامل افت بسیار ناچیز کیفیت در زمان استفاده از ۴ نمایشگر به صورت همزمان با استفاده از درگاه دیسپلی پورت است.

همگام سازی کارت گرافیک با نمایشگر در حالت گیمینگ

شاید از مهم ترین ویژگی های دیسپلی پورت را بتوان پشتیبانی آن از همگام سازی نمایشگر با پردازنده گرافیکی دانست که در حال حاضر به روزترین فناوری های همگام سازی توسط دو شرکت AMD و انویدیا ارائه می شود. دیسپلی پورت از هردو نسخه همگام سازی AMD FreeSync و انویدیا G-Sync پشتیبانی می کند؛ اما با کابل HDMI تنها می توان از همگام سازی AMD FreeSync استفاده کرد، البته به شرطی که نمایشگر نیز از چنین ویژگی پشتیبانی کند.

فناوری همگام سازی AMD FreeSync و انویدیا G-Sync

برتری دیگر دیسپلی پورت نسبت به HDMI در طراحی آن است. طراحی اتصال آن به گونه ای است که از کلیپ های اتصال دهنده استفاده می کند تا کابل به راحتی از درگاه کنده نشود. این موضوع در حالی است که کابل HDMI از چنین کلیپ هایی استفاده نمی کند.

از طرف دیگر دیسپلی پورت را تنها در شرایطی می توان استفاده کرد که متراژ کابل در حد استاندارد باشد؛ اما امکان استفاده از کابل HDMI در متراژ ۳۰ متری نیز با کمترین میزان افت کیفیت وجود دارد.

جمع بندی

دیسپلی پورت ایده آل برای گیمینگ با برخورداری از سخت افزاری توانمند است. درواقع با استفاده از چنین فناوری می توان از اجرای بازی در حالت 4K و نرخ نوسازی تا حداکثر ۲۴۰ هرتزی استفاده کرد؛ البته چنین حالتی به سخت افزار استفاده شده توسط کاربر نیز بستگی دارد.

مقاله های مرتبط:

 • استاندارد USB 4 از نمایشگرهای 8K و 16K پشتیبانی می کند
 • راهنمای خرید کابل HDMI

از سویی دیگر HDMI گزینه ای مناسب برای گیمرهایی است که تجربه بازی را در حالت 1080p یا 1440p می پسندند و بودجه کمتری برای گیمینگ در نظر گرفته اند. همانطور که در جدول نیز مشاهده شد فناوری HDMI در رزولوشن های ذکرشده قادر به ارائه نرخ نوسازی قابل توجهی است.

افزودن نظر