همکاری اپل با بی ام و برای طراحی کلید دیجیتال CarKey در گوشی آیفون

بررسی های کدهای iOS 14 خبر از همکاری نزدیک شرکت اپل و شرکت خودروسازی بی ام و می دهد. همکاری که باعث تبدیل آیفون به کلید دیجیتالی خودرو می شود و با کمک تراشه ی UWB روی گوشی های آیفون کاربری کلید دیجیتالی شکل جدیدی به خود می گیرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، شرکت اپل در حال توسعه ی ویژگی CarKey روی آیفون ها است تا از این طریق رانندگان بتوانند گوشی های آیفون را جایگزین کلید فیزیکی خودرو کنند. اولین بار کدهای مربوط به تکنولوژی کلیدهای مجازی در نسخه ی بتای iOS 13.4 کشف شد.

مقاله های مرتبط:

  • نسل جدید کلید دیجیتال بی ام و به زودی معرفی می شود
  • گوشی هوشمند، جایگزین کلید خودرو خواهد شد

مدارک جدید در کدهای به دست آمده از iOS 14 توسط 9to5Mac نشان می دهد که اپل با همکاری شرکت خودروسازی بی ام و به عنوان اولین شرکت بزرگ خودروسازی حامی این ویژگی نوین آیفون، فعالیت هایی را برای پیاده سازی این قابلیت صورت داده است. در پاسخ به پرسش 9to5Mac از شرکت خودروسازی آلمانی پیرامون صحت این اطلاعات، شرکت بی ام و به طور قطع همکاری را انکار نکرده و گفته است: تا این لحظه امکان تأیید یا ارائه ی جزئیات بیشتر در این باره میسر نیست، از همکاری شما متشکریم. برای اطلاعات بیشتر به بخش اخبار و مطبوعات مربوطه مراجعه کنید.

اطلاعات منتشر شده در مطبوعاتی که به آن ارجاع داده بودند در ماه دسامبر سال گذشته ی میلادی چاپ شده بود و به تلاش های شرکت بی ام و برای طراحی استاندارد جدیدی در کلید دیجیتالی روی گوشی یا ساعت های هوشمند اشاره داشت.

بی ام و نقش پیشرو در یکپارچه سازی دستگاه های هوشمند و اکوسیستم دیجیتالی مشتریان است. دسترسی ساده و بدون اتصال فیزیکی کلید به وسیله ی نقلیه برای مشتریان که ما را در عصر جدیدی از نوآوری قرار می دهد. اکنون قفل کردن و بازکردن درِ خودرو، روشن کردن پیشرانه و حتی اشتراک گذاری کلید دیجیتال با دیگر کسانی که برنامه BMW Connected روی گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند، امکان پذیر است. این اتفاق اما نخستین قدم برای تحول فناوری جهانی به شمار می رود که توسط گروه بی ام و شکل گرفته است و هدایت خواهد شد.

بی ام و در ادامه ی گزارش اعلام کرده است که مسئولیت ایجاد استاندارد ویژگی کلید دیجیتالی میان خودروها و دستگاه های هوشمند برعهده ی گروه Car Connectivity Consortium خواهد بود و همکاری شرکت اپل با این گروه (CCC) در سال ۲۰۱۸ میلادی گزارش شده بود.

شرکت های عضو CCC شامل اپل، آئودی، بی ام و، جنرال موتورز، هیوندای، ال جی الکترونیک، پاناسونیک، سامسونگ و فولکس واگن است و اعضای مرکزی نیز آلپس الکتریک، کونتیننتال آگ (تولیدکننده ی قطعات خودرو)، دِنسو، ژِمالتو (شرکت فعال در حوزه ی امنیت دیجیتالی)، اِن ایکس پی و کوالکام هستند.

ویژگی های کلید جدید خودرو

گروه CCC اخیرا از نسخه ی دوم کلید دیجیتالی رونمایی و ویژگی های این کلید را منتشر کرد. به نقل از اطلاعات منتشر شده توسط CCC کلید دیجیتالی نسخه ی دوم دارای NFC است. تکنولوژی که برای برقراری اتصال در فواصل کم و بدون تماس بین دستگاه ها مثل گوشی های هوشمند و تبلت ها کارایی دارد. درواقع CCC با بهره وری از استانداردهای صنعتی موجود نظیر NFC در تلاش است تا برقراری ارتباط بین وسایل نقلیه و مجموعه ی وسیعی از دستگاه های هوشمند را ممکن سازد.

CCC / Car Connectivity Consortium / Digital Key

شرکت هایی مثل اپل و بی ام و از Digital Key Release 2.0 پشتیبانی می کنند و ویژگی های جدید در نسخه ی ۳ کلید دیجیتالی تجربه ی کاربری را توسعه خواهند داد.

مشخصات Digital Key Release 3.0 نسبت به مدل قبلی با اضافه شدن دسترسی بدون کلید بهبود می یابد و برحسب موقعیت و بدون انجام کار خاصی از سوی کاربر و کاملا خودکار وظیفه ی خود را انجام خواهد داد. بنابراین، نیازی نیست که کاربران گوشی هوشمند خود را برای دسترسی به خودرو از جیب درآورند، بلکه می توانند فقط با نزدیک شدن به خودرو و درحالی که موبایل در جیب یا کیفشان است در ها را باز کنند یا خودرو را روشن کنند. این دسترسی منفعلانه علاوه بر سهولت در استفاده، تجربه ی بهتری نیز برای کاربران فراهم می کند؛ همچنین برای وسایل نقلیه ویژگی های موقعیت یابی جدیدی به ارمغان می آورد.

گروه CCC برای اجرا و حمایت از این ویژگی ها در حال توسعه ی مشخصاتی برپایه ی بلوتوث کم مصرف (BLE) در ترکیب با تراشه ی پهنای باند اولترا (UWB) است تا دسترسی بدون کلید منفعلانه را ایجاد کند و موقعیت یابی دقیق و امنی را برقرار کند.

آیا استفاده از تراشه ی پهنای باند اولترا ضروری است؟

برای گوشی های آیفون اپل، نسخه ی سوم کلیدهای دیجیتالی از تراشه ی پهنای باند اولترا یا UWB بهره خواهد برد که نخستین بار در iPhone 11، iPhone 11 Pro و iPhone 11 Pro Max به کار رفته و در اصل برای برخی توسعه های جزئی در سیستم انتقال اطلاعات بی سیم اپل یعنی AirDrop استفاده شده است.

iPhone 11 / آیفون 11

مقاله های مرتبط:

  • نام ردیاب هوشمند اپل ایرتگ خواهد بود

البته به گزارش 9to5Mac این تراشه در دستگاه AirTag اپل با هدف ردیابی فرامحلی استفاده خواهد داشت که در آینده ای نزدیک معرفی می شود؛ همچنین ویژگی CarKey اپل نیز از این سخت افزار که در سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی رونمایی شده است، بهرمند خواهد شد.

شرکت خودروسازی بی ام و در بیانیه ای فایده ی استفاده از تراشه ی UWB در کلیدهای دیجیتالی را چنین تفسیر کرده است:

در آینده ای نزدیک، کلید دیجیتالی برپایه ی تراشه ی پهنای باند اولترا بهبود می یابد. این پیشرفت قابلیت محافظ ضدسرقت را به حداکثر خواهد رساند و دقت موقعیت یابی بین دستگاه و خودرو را افزایش می دهد. بدین ترتیب نیازی نخواهد بود که گوشی موبایل مستقیما روبه روی دستگیره ی در قرار گیرد تا قفل باز شود، بلکه با کاهش فاصله حتی اگر در جیب باشد، قابلیت بازکردن قفل را خواهد داشت.

آیفون و ساعت هوشمند اپل

همکاری نزدیک اپل با بی ام و برای طراحی کلید دیجیتالی خیلی عجیب نیست. شرکت بی ام و اولین تولیدکننده ی خودرو بود که ویژگی CarPlay بی سیم اپل را به کار گرفت، قابلیتی که نسخه ی پیشرفته ی آن با هدف اطلاعاتی و سرگرمی در گوشی های آیفون معرفی شده است.

مقاله های مرتبط:

  • نگاهی به قابلیت های نسخه جدید اپل کارپلی در iOS 13

انتظار می رود که اپل باتوجه به ویژگی CarPlay، کلید دیجیتالی خود را CarKey نام گذاری کند؛ همچنین دستیابی به این ویژگی به احتمال زیاد برای گوشی های آیفون ۱۱ به بالا امکان پذیر است، زیرا تنها در این صورت سهولت و امنیت بیشتری برای کاربران تأمین می شود، اگرچه نسخه ی بتای آن روی آیفون های قدیمی ممکن است قابل استفاده باشد.

CarPlay / اپل CarPlay

استاندارد کلید دیجیتال CCC با تبلت ها نیز قابل استفاده است؛ البته هنوز مشخص نیست که آیا iPad از ویژگی CarKey اپل پشتیبانی می کند یا خیر. تاکنون آیفون به عنوان تنها محصول مجهز به تراشه ی UWB در بازار شناخته می شود؛ اما در کدهای نسخه ی بتای iOS 13.4 نیز اشاره ای به پشتیبانی ساعت های هوشمند اپل از ویژگی کلید دیجیتالی شده است. بنابراین، شاید ویژگی کلیدخودروی اپل با NFC که در نسل های مختلفی از آیفون ها استفاده شده در اختیار کاربران محصولات قدیمی تر قرار گیرد یا ممکن است ساعت هوشمند بعدی اپل مجهز به تراشه ی UWB باشد که وجودش برای راه اندازی کلیدخودروی جدید اپل ضروری است.

ویژگی های CarKey اپل

کارایی CarKey به انتظار کارشناسان در زمینه ی قفل و بازکردن درِ خودرو یا روشن کردن آن با استفاده از آیفون به جای کلید فیزیکی یا ریموت معمولی است. کلیدهای مجازی خودرو در Wallet آیفون مدیریت خواهند شد و با تأیید بدون رمزورود یا Face ID کار می کنند تا در زمان صرفه جویی شود؛ همچنین کلیدهای مجازی از طریق پیام امکان اشتراک گذاری خواهند داشت و شما می توانید اطلاعات لازم برای بازکردن درِ خودرو را از طریق پیام ارسال کنید.

CarKey / اپل CarKey

اپل مشابه CarPaly در ویژگی CarKey نیز از دو روش پشتیبانی می کند: یکی نیاز به تماس نزدیک دارد و دیگری امکان استفاده بدون تماس نزدیک را برای کاربر فراهم می کند و کاربر می تواند بدون بیرون آوردن گوشی آیفون خود از آن استفاده کنید. برای مثال رانندگان خودروهای بی ام و قادر هستند بدون بیرون آوردن گوشی از کیف یا جیب از طریق CarPlay بی سیم به طور خودکار در خودرو را باز یا موتورش را روشن کنند.

آیفون ۱۱ / آیفون ۱۱ پرو

برای مطالعه ی تمام مطالب مرتبط با گوشی های جدید اپل شامل مشخصات فنی، قیمت، تصاویر و ویدیوی نگاه نزدیک، به صفحه های آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون 11 مراجعه کنید.

افزودن نظر