کارت گرافیک AMD رادئون Instinct MI100 احتمالا ۸۱۹۲ هسته‌ی گرافیکی خواهد داشت

براساس جدیدترین شایعات، تراشه ی AMD رادئون Instinct MI100، احتمالا از ۸۱۹۲ هسته ی گرافیکی بهره برده و مبتنی بر معماری وگا خواهد بود.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، AMD پیش تر در سال ۲۰۱۸ میلادی، پردازنده های گرافیکی MI50 و MI60 را معرفی کرد؛ این تراشه ها مبتنی بر معماری وگا (Vega) هستند و تحت لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC تولید می شوند. هم اکنون نیز شایعاتی منتشر شده است که نشان می دهد تراشه ای جدید با اندازه ی بزرگ در کالبدی پرقدرت، مدت طولانی است که برسر زبان ها زمزمه می شود و اولین بار کارمندان AMD در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی به آن اشاره کرده اند؛ بااین حال هیچ گاه مشخص نشد که پردازنده ی گرافیکی یادشده، تحت معماری وگا خواهد بود یا معماری Navi. تاکنون AMD محصولات مبتنی بر معماری وگا را برای بازار واحدهای هوش مصنوعی و کامپیوترهای محاسباتی بالارده عرضه کرده؛ در حالی که کارت های گرافیکی مبتنی بر معماری Navi بیشتر بر بازار گیمینگ تمرکز داشته است.

مقاله های مرتبط:

  • AMD کارت گرافیک Arcturus را جایگزین پردازنده های گرافیکی سری رادئون Instinct می کند
  • برتری آشکار پردازنده AMD رایزن 7 4800HS دربرابر پردازنده دسکتاپ Core i7-9700K

شایعه ی جدید نشان می دهد آرکتروس عضوی از خانواده ی وگا خواهد بود، بنابراین احتمال دارد از همان معماری بهبودیافته ی وگا در تراشه های موبایل رایزن سری ۴۰۰۰ استفاده شود. براساس این شایعه که حساب کاربری Komachi_Ensak در توییتر منتشر کرده، تراشه ی مذکور از حافظه ی رم با پهنای باند بالا(HBM) و ظرفیت ۳۲ گیگابایت بهره می برد؛ این مقدار ظرفیت، معادل با بالاترین حافظه ی رم تعبیه شده در خانواده ی تراشه های Instinct است که پردازنده های گرافیکی MI50 و MI60 را نیز شامل می شود. همچنین براساس توییت Komachi_Ensak، تراشه ی آرکتروس ۸۱۹۲ هسته ی گرافیکی خواهد داشت و فرکانس پردازشی و کلاک بوست در پردازنده ی گرافیکی یادشده، به ترتیب ۱٫۳۳ و ۱ گیگاهرتز خواهد بود.

radeon instinct

گمان می رود آرکتروس با تمامی مشخصاتی که ذکر شد، تنها ۲۰۰ وات توان طراحی حرارتی داشته باشد. نکته ی مجهول ماجرا این است که آیا امکان دارد این حجم از عملکرد پردازشی را درون یک کارت گرافیک از نوع دیتاسنتر گنجاند؟ شاید جواب مثبت باشد، با این حال در ادامه ی مقاله به شواهد بیشتری در این رابطه اشاره خواهد شد.

اول اینکه، برکسی پوشیده نیست AMD در عملکرد سرعت کلاک پردازنده های سری وگا سنگ تمام گذاشته است. برای مثال، یکی از موارد اعجاب انگیز درباره ی تراشه های موبایلی رایزن ۴۰۰۰، پردازنده های گرافیکی مجتمع در آن ها است که سرعت های کلاک بسیار بالاتری درقیاس با APUهای قدیمی ۱۲ نانومتری دارند؛ سرعت کلاک پردازنده ی گرافیکی مجتمع در تراشه ی رایزن 7 4800U، درحدود ۱۷۵۰ مگاهرتز است. این احتمال وجود دارد که جدیدترین معماری های وگا AMD با لیتوگرافی ۷ نانومتری، کارایی بیشتری نسبت به طراحی های اولیه داشته باشد؛ حتی اگر شرکت یادشده، از نظر فنی، توانایی بهبود لیتوگرافی کارت های گرافیکی خود را نداشته باشد.

دومین دلیل، تکنیک پیش پردازشی binning است که می تواند پیشرفت های چشمگیری در میزان بازدهی ایجاد کند. برای درک بهتر موضوع، مثالی که در ادامه آمده است را درنظر بگیرید: پیش تر AMD، تراشه های ۲۸ نانومتری سری رادئون Nano را تولید می کرد؛ این تراشه ها بازدهی انرژی بهتری نسبت به کارت های گرافیک جدیدتر پلاریس با لیتوگرافی ۱۶ نانومتری داشتند. درواقع AMD با اندکی کاهش فرکانس پردازشی و استفاده از تکنیک binning در تراشه های پرچم دار سری Nano، کارت گرافیک یادشده را درقیاس با پردازنده ی گرافیکی معمولی Fury X، بهبود بخشیده بود. منحنی توان مصرفی کارت های گرافیک و پردازنده ها به شکل خطی نیست؛ به عبارتی معمولا آخرین چندصد مگاهرتز منتهی به آستانه ی فرکانس پردازشی این تراشه ها، توان مصرفی بیشتری داشته و به ازای هر میزان از عملکرد بهتر، هزینه ی بالاتری را به کاربر تحمیل می کند. ممکن است AMD با تکنیک هایی، فرکانس پردازشی را آن قدر کاهش دهد تا تراشه به یک نقطه ی بهینه از لحاظ بازده انرژی برسد.

برای درک بهتر موضوع، لازم است بدانید تعداد هسته های پردازشی پردازنده ی AMD رایزن تردریپر 3990X، دوبرابر بیشتر از تعداد هسته های پردازنده ی تردریپر 3970X است، بااین حال توان طراحی حرارتی هر دو پردازنده ۲۸۰ وات است. تنها عاملی که سبب شده AMD توان طراحی حرارتی را در پردازنده ای با تعداد دوبرابر بیشتر هسته ها ثابت نگه دارد، کاهش سرعت کلاک است. بنابراین آنچه که ممکن است AMD با تراشه ی آرکتروس انجام داده باشد، چندان هم غیرمنطقی نیست. باتمامی موارد یادشده، انتظار می رود کاهش توان مصرفی تا یک سوم، نهایت آن کاری باشد که AMD می تواند انجام دهد. دستیابی به این بازدهی بدون کاهش لیتوگرافی، بسیار تحسین برانگیز است.

AMD Radeon Instinct

سوال دیگر این است که چه کسانی مشتری محصولات یادشده ی AMD خواهند بود؟ براساس گزارشی از وب سایت Phoronix، معماری Navi در پلتفرم لینوکس هنوز از رابط برنامه نویسی گرافیکی OpenCl پشتیبانی نمی کند و AMD مجبور است برای ایجاد سازگاری با محصولات مبتنی بر هسته های CUDA، راهکارهایی همچون پلتفرم محاسباتی ROCm را ارائه دهد. هنوز مشخص نیست که ROCm واقعا در هر پروژه ای قابل استفاده خواهد بود یا خیر. AMD نیز دراین باره سکوت کرده است.

درابتدا گمان می رفت تصمیم AMD برای ساخت خانواده ی محصولات MI50 و MI60 ارتباطاتی با گوگل داشته باشد، ولی تراشه ای همچون MI100 می تواند با اهداف گوناگونی توسعه یابد. پهنای باند حافظه هنوز نامشخص است؛ آرکتروس ممکن است همان پهنای باند یک ترابایت برثانیه را داشته باشد که در کارت های گرافیک MI50 و MI60 شاهد بودیم یا اینکه با برخورداری از پهنای باند ۱٫۲ ترابایت برثانیه، نماینده ی نسل دوم از حافظه های با پهنای باند بالا (HBM2) باشد.

بعید به نظر می رسد که تراشه ی آرکتروس به بازار مصرف عمومی عرضه شود؛ زیرا کارت های گرافیکی سری Navi پیش تر برای این بخش از بازار درنظر گرفته شده اند. پس این گونه می توان گفت که کارت هایی گرافیکی همچون آرکتروس برای اهداف دیگری همچون مراکز داده و کامپیوترهای محاسباتی بالارده طراحی شده اند.

افزودن نظر