سامسونگ چطور به بزرگنمایی ۱۰۰ برابری در گلکسی S20 اولترا دست یافت

پرچمدار جدید سامسونگ با نام Galaxy S20 Ultra قابلیت جدیدی به نام Space Zoom دارد که بزرگنمایی ۱۰۰ برابری را در اختیار کاربران قرار می دهد، اما این قابلیت چطور کار می کند؟

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، سامسونگ در رویداد آنپکد خود که ساعتی پیش برگزار شد سه گوشی جدید با نام های گلکسی S20 سامسونگ، گلکسی S20+ و گلکسی S20 Ultra را در سری S و یک گوشی تاشدنی با نام Z Flip رونمایی کرد. بدون شک مهم ترین محصول رونمایی شده در این رویداد گلکسی S20 اولترا است که قابلیت جذابی به نام Space Zoom دارد تا کاربر بتواند بزرگنمایی ترکیبی اپتیکال و دیجیتال تا ۱۰۰ برابر را در آن تجربه کند. اما سامسونگ چطور موفق به ارائه ی چنین بزرگنمایی در یک گوشی موبایل شده است؟ پاسخ کوتاه به این پرسش در ترکیبی از استفاده از لنز با بزرگنمایی اپتیکال به همراه پردازش تصویر و حسکر با رزولوشن بسیار بالا است.

بزرگنمایی در گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا با لنز تله فوتوی 4X که پشت حفره ی دوربین به روش پریسکوپ قرار گرفته، شروع می شود و اگر کاربر بزرگنمایی را ادامه دهد فاصله ی بین بزرگنمایی ۴ برابر تا ۱۰ برابر توسط فناوری که سامسونگ آن را Lossless Hybrid Optic نام گذاری کرده ادامه می یابد. در بازه ی بزرگنمایی ۴ تا ۱۰ برابر، سامسونگ همچنان بزرگنمایی بدون افت کیفیت را ارائه می دهد که از ترکیب کراپ کردن سنسور و یکی کردن پیکسل ها میسر می شود.

این بدین معنی است که دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا به لنز با بزرگنمایی ۴ برابر مجهز شده است، اما به لطف سنسور بزرگ و کراپ کردن تصویر و همچنین ترکیب پیکسل ها، در این گوشی می توانید بزرگنمایی ۱۰ برابری بدون افت کیفیت را تجربه کنید. منظور از ترکیب پیکسل ها نیز آن است که پردازنده چندین پیکسل را با یکدیگر ترکیب می کند تا یک پیکسل بزرگ تر بسازد تا در هنگام کراپ کردن با افت کیفیت روبرو نشویم.

اما در گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا، در بازه ی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر، گوشی از روش بزرگنمایی دیجیتال استفاده می کند که باعث افت کیفیت خواهد بود.

قابلیت بزرگنمایی ۱۰۰ برابری (100x Zoom) تنها در گوشی S2 Ultra ارائه می شود، یعنی گوشی های S20 و S20 Plus حداکثر بزرگنمایی 3x را در اختیار کاربر قرار می دهد و حداکثر بزرگنمایی دیجیتالی آن ها نیز به ۳۰ برابر می رسد.

روش سامسونگ برای رسیدن به بزرگنمایی ۱۰۰ برابر روش تازه ای نیست؛ به عنوان مثال سال گذشته هواوی از روشی به نام folded در گوشی P30 Pro استفاده کرد که در آن از ترکیب یک سنسور ۸ مگاپیکسلی با لنز تله فوتو، بزرگنمایی ۵ برابری اپتیکال حاصل می شد. هواوی نیز با استفاده از روش کراپ کردن تصویر در پی ۳۰ پرو بزرگنمایی ۱۰ برابری بدون افت کیفیت را ارائه می کند. با توجه به تجربه ای که در بزرگنمایی ۱۰ برابری پی ۳۰ پرو داشتیم، نمی توان عبارت بدون افت کیفیت در بزرگنمایی ۱۰ برابری را دقیق دانست چرا که در پی ۳۰ پرو با افت اندک کیفیت در بزرگنمایی بین ۵ تا ۱۰ برابر روبرو بودیم و ممکن است چنین تجربه ای در بازه ی بزرگنمایی ۴ تا ۱۰ برابر گلکسی اس ۲۰ اولترا نیز وجود داشته باشد.

گلکسی S20 اولترا به حسگر ۱۰۸ مگاپیسلی مجهز شده است

یکی از مهم ترین تفاوت های بین سامسونگ و هواوی که ممکن است تجربه ی بزرگنمایی دیجیتال در اس ۲۰ اولترا را بهتر از پی ۳۰ پرو کند، بکارگیری از سنسور با رزولوشن بسیار بالاتر در گوشی سامسونگ است. هواوی از مجموعه ای از سنسورها ۸ و ۴۸ مگاپیکسلی در پرچمدار خود بهره برده است، اما سامسونگ ترکیب سنسورهای ۴۸ و ۱۰۸ مگاپیکسلی را در S20 Ultra استفاده کرده است. به این ترتیب سامسونگ اطلاعات بیشتری را از ترکیب سنسورهای دوربین بدست می آورد تا احتمالا تجربه ی زوم دیجیتال بهتری را ارائه کند.

در دنیای دوربین های عکاسی و سنسورها، همیشه افزایش مگاپیکسل به معنی کاهش بازده ی سنسور در محیط های کم نور است. چراکه سایز کوچک هر کدام از پیکسل ها باعث کاهش عملکرد آن ها در جذب نور می شود. سامسونگ ادعا می کند که برای این مشکل، راه حلی پیدا کرده است. باید منتظر بمانیم تا گلکسی اس ۲۰ اولترا به دست مان برسد و بازده ی دوربین آن را در شرایط مختلف و با دقت بررسی کنیم تا در این باره اظهار نظر کنیم.

در دنیای امروز گوشی های هوشمند، تاثیر الگوریتم های نرم افزاری و پردازش تصویر در خروجی نهایی اهمیت بسیاری دارد و شاهد گوشی ها با سنسور ۸ یا ۱۲ یا ۴۸ مگاپیکسلی با عملکرد خیره کننده هستیم. در این شرایط تنها باید منتظر بمانیم تا گوشی به دستمان برسد و سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی با بزرگنمایی ۱۰۰ برابری آن را بررسی کنیم.

افزودن نظر