شیائومی Mi 10 به حافظه رم LPDDR5 مجهز خواهد بود

شیائومی در پرچم دار آتی خود، Mi 10، از حافظه ی رم LPDDR5 ساخت شرکت های سامسونگ و میکرون استفاده می کند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، شیائومی در رویداد Snapdragon Tech Summit سال گذشته تأیید کرد پرچم دار جدیدش، یعنی Mi 10، اخبار پیشین تأیید کردند Mi 10 پرو به شارژر سریع ۶۶ واتی مجهز خواهد بود.

در روزهای ابتدایی ماه جاری، اطلاعات جدیدی از فایل build.prop گوشی های جدید شیائومی منتشر شد که استفاده از دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی در آن ها را تأیید می کرد. اکنون اطلاعات جدیدی به دست رسانه ها و خبرگزاری ها رسیده که جزئیات بیشتری از Mi 10 را فاش می کند.

برخی رسانه های چینی ادعا می کنند شرکت آمریکایی میکرون (Micron) موفق شده است اولین تراشه های LPDDR5 DRAM کم مصرف را تولید کند که در گوشی های هوشمند پرچم دار آتی استفاده خواهد شد. حافظه ی رم جدید میکرون از فناوری های پکیجینگ مدرن بهره می برد که پیاده سازی ۱۲ گیگابایت حافظه ی رم را در قالب تکی ممکن می کند. حافظه ی رم LPDDR5 حداکثر نرخ انتقال ۶/۴ گیگابیت برثانیه را ارائه می کند. چنین عملکردی دوبرابر سریع تر از LPDDR4 و ۲۰ درصد بهتر از LPDDR4x خواهد بود. به علاوه، سرعت دسترسی به داده را نیز ۵۰ درصدی بهبود می بخشد و ۲۰ درصد نیز کم مصرف تر از نسل قبلی است.

مقاله های مرتبط:

  • تولید و عرضه شیائومی می 10 پرو تأیید شد
  • مشخصات کامل شیائومی می 10 و می 10 پرو پیش از رونمایی فاش شد

درادامه ی گزارش منتشرشده درباره ی تولید حافظه های LPDDR5، ادعا می شود شیائومی Mi 10 از همین حافظه ها استفاده خواهد کرد. مدیرعامل و هم بنیان گذار شیائومی، لی جون، ازطریق ویبو این اطلاعات را تأیید و در پست اخیرش ادعا کرده است شرکتش ماژول های LPDDR5 را تنها در نسخه های حرفه ای Mi 10 به کار خواهد برد. به هرحال درادامه و به دلیل مزیت های بسیار زیاد ماژول های جدید، شیائومی تصمیم گرفت از آن ها در تمامی نسخه های پرچم دار جدید استفاده کند.

سامسونگ و میکرون ماژول رم Mi 10 را تأمین می کنند

میکرون ادعا می کند شرکت های مجهز به ماژول رم LPDDR5 علاوه بر ارائه ی سرعت عملکردی بهتر، در مصرف باتری بهبود ۵ تا ۱۰ درصدی خواهند داشت. ماژو ل های جدید در مقایسه با ماژول های LPDDR4 در کاربردهای واقعیت افزوده با نیازهای پردازشی بیشتر نیز کارایی گوشی هوشمند را افزایش می دهند. همچنین، زمان پردازش عکس های ۱۰۰ مگاپیکسلی و ویرایش ویدئو با بهره گیری از LPDDR5 کاهش می یابد. میکرون درادامه می گوید گوشی های مجهز به LPDDR5 در نیمه ی اول سال جاری با ۸ تا ۱۲ گیگابایت حافظه و در نیمه ی دوم با حافظه های ۱۶ گیگابایتی معرفی می شوند؛ درنتیجه، Mi 10 احتمالا به ۱۲ گیگابایت حافظه ی LPDDR5 مجهز خواهد بود.

پس از تأیید استفاده از ماژول LPDDR5 در گوشی جدید شیائومی، معاون ارشد این شرکت در ویبو به تأمین ماژول ها از دو سازنده اشاره کرد و نام سامسونگ را نیز درکنار میکرون آورد. تأمین قطعات از دو یا چند تولیدکننده در محصولاتی پرتقاضا روندی مرسوم محسوب می شود. چنین تصمیمی باعث خواهد شد کمبود احتمالی ظرفیت تولید در شرکتی را شرکت دیگر جبران کند. درنهایت، باید بگوییم تصمیم شرکت چینی عجیب نیست؛ اما تفاوت کارایی و سرعت ماژول های ساخت سامسونگ و میکرون باید در بررسی های عملی و کاربردی مقایسه شود و نمی توان انتظار تفاوت چندانی را بین ماژول های ساخت این دو شرکت در نگاه مصرف کننده متصور شد.

افزودن نظر