چالش‌های macOS کاتالینا با اپلیکیشن‌های متعدد و راهکار‌های کاربردی

چالش‌های macOS کاتالینا با اپلیکیشن‌های متعدد و راهکار‌های کاربردی
نسخه ی جدید سیستم عامل اپل برای لپ تاپ های مک، چالش های متعددی برای اپلیکیشن ها ایجاد می کند و کاربران به دنبال راهکارهایی برای حل آن هستند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، جدیدترین نسخه از سیستم عام مک پایان پشیبانی اپل از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی است. همین تغییر، مشکلات اصلی را برای کاربران ایجاد کرده است که از اپلیکیشن های ساده ی قدیمی یا انواع افزونه های ۳۲ بیتی استفاده می کنند. اپلیکیشن های مورد استفاده ی آن ها یا هنوز به روزرسانی نشده اند، یا شرکت توسعه دهنده ی آن ها دیگر وجود خارجی ندارد.

مقاله های مرتبط:

  • نسخه نهایی macOS کاتالینا منتشر شد
  • macOS کاتالینا دربرابر ویندوز 10؛ نبرد اپل و مایکروسافت در دسکتاپ

علاوه بر چالش بالا، مشکلات دیگری هم در استفاده از کاتالینا وجود دارد. به عنوان مثال نرم افزارهای ادوبی هنوز مشکل هماهنگی با کاتالینا دارند. به علاوه حذف آیتونز در نسخه ی جدید هم در تجربه ی کاربری بسیاری از طرفداران مک تأثیرگذار و حتی مخرب بوده است.

چالش های بالا، سؤال های مهمی را برای کاربران مک ایجاد می کند که احتمالا وظایف مهم آن ها با به روزرسانی به کاتالینا با اختلال روبه رو خواهد شد. درصورت به روزرسانی چالش های احتمالی چه خواهد بود؟ آیا باید اکنون سیستم عامل را به روز کنید؟ پیش از به روزرسانی چه کارهایی باید انجام داد؟ آیا باید فعلا برای نصب کاتالینا دست نگه داریم؟ بهترین راه برای عقب انداختن به روزرسانی کدام است و چگونه می توان زمان مناسب آن را شناسایی کرد؟

کاتالینا چه مشکلاتی دارد؟

اپل بیش از یک سال ونیم پیش اعلام کرد که پشتیبانی از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی را پایان خواهد داد. از همان زمان اعلان های متعددی برای کاربران macOS سیرا منتشر می شد که عدم پشتیبانی از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی را اعلام می کرد. البته اپلیکیشن ها در نسخه ی قبلی هنوز کار می کردند، اما در ماه ژوئن و در رویداد WWDC، اتمام پشتیبانی به صورت رسمی اعلام شد. امروز که کاتالینا در دسترس کاربران قرار دارد، دیگر هیچ اپلیکیشن ۳۲ بیتی در مک اجرا نمی شود.

کاتالینا / Catalina

همان طور که گفته شد، اتمام پشتیبانی چالش های متعدد و پیچیده ای را برای کاربران ایجاد می کند. به عنوان مثال نسخه های قدیمی محصولات ادوبی همچون فتوشاپ از بخش های ۳۲ بیتی تشکیل شده اند؛ به بیان دیگر پس از به روزرسانی امکان استفاده از آن ها را نخواهید داشت. حتی ابزار لغو نصب ادوبی هم پس از به روزرسانی از کار می افتد، چون شامل بخش هایی مبتنی بر معماری ۳۲ بیتی است.

ادوبی به کاربران پیشنهاد می کند که اگر وظایف شان را فقط با نسخه های قدیمی (پیش از Creative Cloud) فتوشاپ و لایت روم انجام می دهند، از به روزرسانی خودداری کنند. در ادامه اگر کاربر تمایل به به روزرسانی دارد، باید پیش از هر اقدامی اپلیکیشن های مذکور را حذف کند، چون پس از نصب کاتالینا فرایند حذف با مشکلات متعدد روبه رو می شود.

برخی اپلیکیشن های ۶۴ بیتی نیز در macOS کاتالینا با چالش عملکردی روبه رو می شوند

از نرم افزارهای دیگری که تحت تأثیر رویکرد جدید پشتیبانی های ۳۲ و ۶۴ بیتی هستند، می توان به نسخه های قدیمی مایکروسافت آفیس اشاره کرد. به علاوه نسخه های قدیمی از اپلیکیشن های مک همچون GarageBand و iPhoto هم با چالش روبه رو می شوند. نسخه های ۳۲ بیتی از برخی بازی ها وجود دارند که پس از به روزرسانی به کاتالینا دیگر امکان استفاده از آن ها را نخواهند داشت.

استیو موزر، بلاگر اپل در The Tap Drive مجموعه ای اپلیکیشن های بدون پشتیبانی در کاتالینا را منتشر کرد که به ۲۳۵ عدد می رسد و بیشتر هم خواهد شد. از مهم ترین آن ها می توان به Transmit, 1Password, QuickBooks, VMware Fusion و Parallels اشاره کرد.

چالش های کاتالینا با اپلیکیشن ها، محدود به پشتیبانی از نسخه های ۳۲ بیتی نمی شود. بسیاری کاربران در نصب و استفاده از نسخه های جدید فتوشاپ هم با چالش روبه رو بوده اند. آن ها از پکیج جدید ادوبی یعنی Creative Cloud استفاده کرده اند، اما نسخه های جدید هم در نام گذاری فایل ها، تأیید افزونه ها و رندر مشکل دارند. ادوبی در صفحه ی پشتیبانی محصولات می گوید که Droplet، ExtendScript Toolkit و Lens Profile Creator قطعا در نسخه ی جدید اجرا نخواهند شد.

ادوبی فتوشاپ کاتالینا

کاتالینا به عنوان نسخه ی رسمی پایان پشتیبانی از آیتونز هم معرفی شد. درنتیجه اپلیکیشن هایی که برای کاربردهای متنوع همچون مخزن موسیقی یا قابلیت های اتصال نرم افزارهای دیگر از آیتونز استفاده می کردند، با چالش روبه رو شدند. از میان مهم ترین آن ها می توان به اپلیکیشن های DJ همچون Rekordbox و Traktor اشاره کرد که امکان هماهنگی فایل های XML ایجادشده در آیتونز را به کاربر می داد. به هرحال اپل به کاربرانی که وابسته به آن کاربردها و اپلیکیشن هستند، پیشنهاد می کند که سیستم عامل خود را به روز نکنند.

با افزایش شمار کاربرانی که سیستم عامل مک خود را به روزرسانی می کنند، احتمالا چالش های بیشتری کشف خواهد شد. در حال حاضر اگر هر یک از وظایف روزمره و کارهای پردازشی شما مبتنی بر موارد بالا است، پیشنهاد می شود که از به روزرسانی به کاتالینا خودداری کنید.

آیا باید اکنون به روزرسانی کنیم؟

اگر اکنون تصمیم به به روزرسانی مک دارید، راه های متعددی برای فهمیدن خسارت احتمالی به تجربه ی کاربری وجود دارد. با استفاده از راهکارهای مذکور متوجه می شوید که عدم پشتیبانی از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی چه مقدار ضربه به فرایندهای پردازشی شما وارد می کند. اپل راهکاری را برای کاربران در نظر گرفت که در زمان انتخاب به روزرسانی، از نرم افزارهایی که پس از آن به صورت مناسب پشتیبانی نمی شوند، مطلع شود.

کاربری حرفه ای تولید محتوا در نسخه ی جدید با مشکل روبه رو می شود

به هرحال اگر کاربر بخواهد پیش از هر اقدام به روزرسانی، از چالش های احتمالی آتی مطمئن شود، ابزارهایی در داخل خود مک وجود دارند. با استفاده از جست وجوی Spotlight، ابزار System Information را باز کنید. از آنجا وارد بخش Software و سپس Legacy Software شوید. در بالای صفحه، تمامی نرم افزارهایی را مشاهده می کنید که در صورت نصب کاتالینا دیگر فعال نخواهند بود.

انجام یا عدم انجام به روزرسانی، وابستگی زیادی به تجربه ی کاربری شما دارد. اگر مشکلی با چالش های عدم پشتیبانی از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی و برخی اپلیکیشن های ۶۴ بیتی ندارید، به روزرسانی به کاتالینا احتمالا تجربه ی خوبی خواهد بود. اگر کاربری هستید که اپلکیشن های اختصاصی زیادی ندارد و عمر دستگاه مک شما هم کمتر از چهار یا پنج سال است، می توان به روزرسانی را به راحتی انجام داد. چنین کاربرانی عموما از کامپیوتر شخصی برای کارهای روزمره مانند مرور وب، وظایف کاربردی سبک مانند تقویم و یادداشت برداری و مدیریت فایل، تولید محتوای رسانه ای سبک، ویرایش و نوشتن استفاده می کنند. نصب کاتالینا برای آن ها چالش زیادی به همراه نخواهد داشت.

مک او اس کاتالینا

چرا صبر کنیم؟

دلایل متعددی برای عدم به روزرسانی به کاتالینا وجود دارند. اپل می گوید سیستم عامل جدید روی کامپیوترهای تولید سال ۲۰۱۲ به بعد نصب و اجرا می شود. وجود همین بازه ی زمانی بدین معنا است که شما احتمالا اپلیکیشن های ۳۲ بیتی متعددی دارید که ناخودآگاه در کارهای روزمره از آن ها استفاده می کنید. نصب کاتالینا به قیمت از دست دادن اپلیکیشن های ۳۲ بیتی خصوصا برای دستگاه های قدیمی آن چنان منطقی به نظر نمی رسد؛ چرا که بسیاری از قابلیت های سیستم عامل جدید هم متمرکز بر دستگاه های جدیدتر هستند. به عنوان مثال شما بدون داشتن کامپیوتر مک مبتنی بر پردازنده ی اسکای لیک و آیپد جدید، توانایی استفاده از قابلیت Sidecar را نخواهید داشت.

به روزرسانی به کاتالینا شاید عملکرد روزمره ی پردازشی شما را مختل کند

اگر شما کاربر حرفه ای تولید محتوا هستید، به روزرسانی به کاتالینا منطقی نیست. کاربر حرفه ای فتوشاپ یا هر یک از اپلیکیشن هایی که در بالا اشاره کردیم، با نسخه ی جدید چالش هایی را تجربه خواهد کرد و به نوعی توانایی استفاده ی کامل از سیستم خود را ندارد. استفاده از کامپیوتری که با وظایف و کاربردهای کنونی هماهنگ باشد، همیشه منطقی تر است؛ خصوصا اگر به روزرسانی منجر به ایجاد چالش هایی در روند کاری شود و حتی روند اجرای یک پروژه را متوقف کند.

طرفداران اپل در محصولات موبایلی یک رضایت نسبی از به روزرسانی سیستم عامل دارند. نسخه های جدید پایدار به نظر می رسند و با وجود باگ های گاه و بی گاه، کاربر می تواند از قابلیت های جدید و جذاب استفاده کند. به علاوه اپلیکیشن های متفرقه هم با سرعت مناسبی به روزرسانی شده و با نسخه ی جدید سیستم عامل هماهنگ می شوند.

macbook pro 13 inch 2019 / مک بوک پرو ۱۳ اینچی ۲۰۱۹

روند بالا برای مک صادق نیست. مک پلتفرم بازتری محسوب می شود و پیچیدگی های بیشتری دارد. در صورت وقوع باگ یا چالش های عدم هماهنگی در پلتفرم لپ تاپ اول، ریسک های عملکردی کاربران هم بیشتر خواهد بود. درواقع کاربران مک از دستگاه خود برای کاربردهای جدی تر استفاده می کنند و به روزرسانی شتاب زده شاید در عملکردهای اصلی کاری و شخصی آن ها خلل ایجاد کند. درنتیجه بهتر است کاربران این سیستم عامل زمان بیشتری را پیش از به روزرسانی صبر کنند. درواقع آن ها باید منتظر تجربه ی دیگر کاربران و گزارش مشکلات و راهکارها بمانند تا نسخه ی جدید به پایداری نسبی برسد.

اگر شما هم مانند بسیاری کاربران دیگر تصمیم به عدم به روزرسانی گرفتید، بهتر است قابلیت به روزرسانی خودکار را در مک غیرفعال کنید. با ورود به بخش Setting و سپس Software Update، جعبه ی Automatically Keep my Mac up to date را از حالت انتخاب خارج کنید. این اقدام باعث می شود تا مک بدون اجازه ی شما اقدام به به روزرسانی و نصب نسخه ی جدید نکند. اکثر کاربران، به روزرسانی خودکار را فعال نگه می دارند، درنتیجه باید برای جلوگیری از نصب کاتالینا، آن را به صورت دستی غیرفعال کنید.

افزودن نظر