HarmonyOS معرفی شد؛ پلتفرم متن باز هواوی برای گوشی و ابزارهای خانه هوشمند

HarmonyOS معرفی شد؛ پلتفرم متن باز هواوی برای گوشی و ابزارهای خانه هوشمند
هواوی در جریان رویداد سالانه ی خود برای توسعه دهندگان، پلتفرم متن باز HarmonyOS را برای گوشی های هوشمند و ابزارهای مبتنی بر اینترنت اشیا معرفی کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، امروز رویداد سالانه ی هواوی برای توسعه دهندگان آغاز مدیرعامل گروه محصولات تجاری هواوی در جریان رویداد توسعه دهندگان از HarmonyOS به عنوان نخستین سیستم عامل توزیع شده ی مبتنی بر میکروکرنل برای تمامی سناریوها نام برد.

پلتفرم جدید هواوی از گوشی های هوشمند، اسپیکرهای هوشمند، کامپیوترها، ساعت های هوشمند، هدفون های بی سیم، خودروها و تبلت ها پشتیبانی می کند. در حقیقت ریچارد یو می گوید پلتفرم متن باز HarmonyOS با حافظه های رم چند کیلوبایتی تا چند گیگابایتی سازگاری دارد.


به گفته ی مدیرعامل هواوی، پلتفرم HarmonyOS در نهایت با مجموعه ای از اپلیکیشن های مبتنی بر HTML5، لینوکس و به ویژه اندروید سازگاری خواهد داشت. ریچارد یو می گوید: تمام آن ها [اپلیکیشن ها] در آینده روی سیستم عامل ما اجرا خواهند شد ، او در ادامه می افزاید که کامپایلر ARK به کاررفته در توسعه ی سیستم عامل هارمونی از کاتلین، جاوا، جاوا اسکریپت، C و ++C نیز پشتیبانی خواهد کرد.

براساس بیانیه ی مطبوعاتی هواوی درباره ی سیستم عامل هارمونی، نسخه ی اول آن (HarmonyOS 1.0) ابتدا در نمایشگرهای هوشمند هواوی به کار گرفته خواهد شد، این محصولات در سال جاری از راه خواهند رسید. طی سه سال آینده HarmonyOS بهینه خواهد شد و به تدریج در دستگاه های هوشمند بیشتری شامل پوشیدنی ها و سیستم سرگرمی خودروها به کار خواهد رفت. ظاهرا سیستم عامل جدید هواوی ابتدا تنها در بازار چین منتشر خواهد شد؛ اما پس از مدتی در سایر بازارها نیز در دسترس قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل هواوی ادعا می کند که HarmonyOS می تواند در هر زمانی جای اندروید را روی گوشی های هوشمند این شرکت را بگیرد؛ اما هواوی بار دیگر به تعهد به پلتفرم گوگل تأکید کرده است. ریچارد یو با اشاره به اینکه مهاجرت از اندروید به پلتفرم جدید چندان دشوار نیست ، خطاب به حاضران در رویداد توسعه دهندگان گفت:

اگر در آینده نتوانیم از اندروید استفاده کنیم، بلافاصله به HarmonyOS مهاجرت خواهیم کرد.

ریچارد یو باور دارد که سیستم عامل هارمونی، به دلیل قابلیت به کارگیری در انواع دستگاه ها کاملا با اندروید و iOS تفاوت دارد . او می گوید: پس از توسعه ی اپلیکیشن ها، می توان به راحتی آن ها را در مجموعه ای گسترده از دستگاه های مختلف به کار گرفت . نخستین دستگاه مبتنی بر سیستم عامل هارمونی، تلویزیون هوشمند Vision TV آنر خواهد بود که از فردا ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) در چین عرضه خواهد شد.

HarmonyOS

خبرهای مربوط به سیستم عامل جدید هواوی با اعلام ممنوعیت تجارت شرکت های آمریکایی با این شرکت در ماه مه، به گوش می رسید. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده از آن زمان اعلام کرده بود که بخشی از ممنوعیت متوقف خواهد شد؛ اما وزارت بازرگانی آمریکا کماکان ممنوعیت تجارت شرکت های آمریکایی با هواوی را ادامه می دهد.

ممنوعیت اِعمال شده از سوی آمریکا، استفاده ی هواوی از اندروید در گوشی های هوشمندش را دشوار می کند؛ بنابراین سیستم عامل هارمونی، راهکار چینی ها در صورت پایان یافتن پشتیبانی محصولات این شرکت از سوی گوگل در آینده خواهد بود. در حقیقت گمانه زنی ها از تلاش هواوی برای آماده سازی گوشی هوشمندی مبتنی بر HarmonyOS در سال جاری میلادی حکایت می کند.

افزودن نظر