همکاری انویدیا و ARM برای بهینه‌سازی مصرف انرژی ابرکامپیوترها

همکاری انویدیا و ARM برای بهینه‌سازی مصرف انرژی ابرکامپیوترها
انویدیا برای بهینه سازی مصرف انرژی ابرکامپیوترها از پردازنده های ساخت ARM پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، انویدیا (Nvidia) در حال همکاری با ARM، شرکت انگلیسی توسعه دهنده ی معماری پردازنده های موبایل، برای ساخت ابرکامپیوترهایی با مصرف انرژی بهینه است. شرکت ARM تا سال ۲۰۲۰ به تمام نرم افزارهای پیشرفته و متمرکز بر فناوری هوش مصنوعی انویدیا دسترسی خواهد داشت. جنسن هوانگ (Jensen Huang)، مدیرعامل انویدیا اعتقاد دارد که این حرکت به انویدیا در دستیابی به سطح محاسباتی اگزا اسکیل (Exascale computing)، کمک خواهد کرد. این سطح محاسباتی معادل محاسبه ی یک میلیارد میلیارد (یک کوانتیلیون) عملیات ممیز شناور بر واحد ثانیه است. این امر به این مفهوم است که اکنون انویدیا از همه ی معماری های مهم CPU پشتیبانی می کند.

مقاله های مرتبط:

  • ARM در رویای سلطه بر بازار پردازنده های اینتل
  • انویدیا و سامسونگ در ورود به بازار تراشه های مبتنی بر ARM برای سرورها محتاط تر عمل می کنند

این اولین بار نیست که دو شرکت هم کاری می کنند. برای مثال تزاشه ی Tegra X1 انویدیا که در نینتندو سوییچ استفاده شده، دارای پردازنده ی ARM است؛ اما همکاری جدید این بار از نوع محصولات بازار مصرفی نیست و ARM را در بازار ابرکامپیوترها رقابتی تر می کند. کامپیوترهای با عملکرد بالا، به جز چند مورد استثنائی مانند ابرکامپیوتر آسترای (Astra) شرکت HPE، عمدتا مبتنی بر فناوری x86 هستند. اکنون سازندگان ابرکامپیوترها بدون نگرانی نسبت به پشتیبانی دستگاه های ARM از فناوری انویدیا، می توانند دست به انتخاب بزنند.

انویدیا آرم / nvidia arm

انویدیا ازآنجایی که تقاضا برای GPU به منظور استخراج ارزهای رمزنگاری شده کاهش یافته، شدیدا روی محاسبات سطح بالا برای برنامه هایی نظیر هوش مصنوعی تمرکز کرده است. از مزایای این همکاری برای انویدیا، دستیابی به چیپ های با مصرف انرژی بهینه ARM است که بیشتر در تولید دستگاه های موبایلی کاربرد دارند. مدیرعامل انویدیا می گوید که توان در آینده یک محدودیت خواهد بود و همکاری با ARM در غلبه بر این محدودیت، کمک خواهد کرد. معاون بخش تسریع محاسبات انویدیا نیز با تقدیر از آمادگی ARM، معماری باز این شرکت را ستوده و می گوید آرم یک معماری باز برای ابرمحاسبات فراهم کرده است .

این همکاری تازه ترین اقدام انویدیا برای ورود به بازار محاسبات سطح بالا محسوب می شود. این شرکت اخیرا نیز ۶/۹ میلیارد دلار برای خرید شرکت سازنده ی تراشه های مخصوص سرور ملانوکس (Mellanox)، پرداخته کرده است که بزرگ ترین خرید تاریخ انویدیا به شمار می رود.

افزودن نظر