روشهای تستی،دانش آموزان را از لذت درس ریاضی محروم کرد

روشهای تستی،دانش آموزان را از لذت درس ریاضی محروم کرد
اصفهان- یکی از پایه گذاران خانه ریاضیات و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: روش های غیر مفهومی و تِستی آموزش ریاضی در مدارس باعث شد تا دانش آموزان از لذت این درس، محروم بمانند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، علی رجالی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : در سال های اخیر، شاهد افت نسبی دانش ریاضی در میان دانش آموزان و کاهش تقاضا و رغبت آنها برای ورود به رشته های مرتبط با این درس در دانشگاه مواجه هستیم.


وی اظهارداشت: بطور یقین نباید از دانش آموزانی که ریاضی را بیشتر به صورت گزینه های تستی برای آزمون کنکور فرا می گیرند، انتظار داشت که این دانش را بصورت مفهومی و اصولی یاد گرفته باشد.
رجالی با تاکید بر این که این بی توجهی در آموزش ابتدایی دیده می شود، تصریح کرد: معلمان باید انگیزه، کیفیت و خلاقیت کافی برای آموزش ریاضی را داشته باشند زیرا افرادی می توانند دانش آموزان ریاضیدان پرورش دهند که خودشان خلاق باشند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: اگر در جذب معلمان به این مسائل توجه شود با مشکل افت ریاضی در بین دانش آموزان مواجه نمی شویم.
رجالی ادامه داد: از طرفی توانمندی های ریاضیدانان و دانش آموختگان رشته های دانشگاهی مرتبط با ریاضی در انجام کارهای مختلف برای مسوولان و کارآفرینان مشخص نیست و مغفول مانده است.
وی تاکید کرد: اگر توانمندی ریاضیدانان در عرصه های مختلف از برنامه ریزی گرفته تا امور صنعتی و بانکی، مشخص و به آن توجه شود، وضعیت دانش ریاضی در کشورمان بهبود می یابد.
عضو هیات موسس خانه ریاضیات اصفهان با اشاره به این که بدلیل شناخت ناکافی از توانمندی های ریاضیدانان، بازار کار مناسبی برای آنها در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: در دانشگاه فرهنگیان برنامه ریزی چندانی برای این موضوع وجود ندارد و از طرفی دانش آموختگان رشته های علوم پایه نمی توانند معلم شوند.
وی خواهان توجه جدی به آموزش مفهومی ریاضی بویژه در دوران ابتدایی شد و برگزاری آزمون های تستی و کنکوری را معضل جدی در این موضوع دانست.
رجالی یکی از اهداف خانه ریاضیات اصفهان را تغییر روش های تدریس ریاضی در مدارس عنوان و اضافه کرد: اما کنکور و مسائل وابسته به آن اجازه نمی دهد که این قبیل فعالیت ها در کشور، رونق بگیرد.
به گفته مسوولان وزارت آموزش و پرورش، تعداد دانش آموزانی که در رشته ریاضی تحصیل می کنند در سال های اخیر در مقایسه با تجربی، کاهش یافته است.
بر اساس آمارهای وزارت آموزش و پرورش، 18درصد دانش‌آموزان در رشته ریاضی، 35درصد دانش‌آموزان در رشته انسانی و 47 درصد دانش‌آموزان در رشته علوم تجربی تحصیل می‌ کنند.
تحقیقی که از سوی خانه ریاضیات اصفهان انجام شد نشان می دهد که نمره درس ریاضی در میان داوطلبان گروه ریاضی کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه ها از سال 80 تا 93 روند نزولی داشته است.
3011/6026/

افزودن نظر