رئیسی: برای ایجاد تحول به همفکری همه نخبگان نیازمندیم / دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد / موضوع بورسیه‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنیم

رئیسی: برای ایجاد تحول به همفکری همه نخبگان نیازمندیم / دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد / موضوع بورسیه‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنیم
رئیس قوه قضاییه درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه‌ها نیز اظهار کرد: مقام معظم رهبری چند بار در این خصوص تاکید کرده‌اند. پیگیری‌های لازم در این زمینه وجود داشته، اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ اولین دیدار تشکل های دانشجویی در محل قوه قضاییه با آیت الله رئیسی در حال برگزاری است. آیت الله رئیسی در ابتدای این دیدار با تبریک ماه مبارک رمضان اظهار کرد: لیالی پرفضیلی است؛ در این ضیافت الهی میزبان خداوند متعال است و مهمان همه بندگان هستند.

وی با بیان اینکه این سئوال مطرح است که خداوند متعال چگونه و با چه چیزی از بندگان خود پذیرایی می کند، گفت: ما خلائق هرگاه مهمان داشته باشیم تلاش می کنیم او را با تمام وجود گرامی داریم و حتی از دیگران قرض می کنیم تا این مهمان را گرامی بداریم؛ حال حضرت حق از بندگان خود با هرآنچه دارد پذیرایی می کند و همه عالم و هرچه در زمین و آسمان است متعلق به خداوند است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مقام ربانی حضرت حق بهترین چیزی است که با آن در ضیافت الهی از بندگان پذیرایی می شود، گفت: انسان در این ماه با قیام و صیام و گره گشایی از زندگی دیگران، می خواهد به مقام ربانی برسد؛ که این مقام ربانی به تعبیر امام صادق (ع) حقیقت بندگی است و انسان می تواند با همه آنچه خداوند در این ماه فراهم کرده، به مقام ربانی برسد.

آیت الله رئیسی بیان داشت: از خداوند متعال می خواهیم که برکاتش را بر نظام مقدس ما و امت اسلامی نازل کند؛ برای همه این زمینه فراهم است به ویژه کسانی که می توانند گره ای از کار بندگان بگشایند و باید توجه داشت که گره گشایی از کار بندگان در این ماه فضیلت بسیار بالایی دارد.

وی با اشاره به وصیت نامه امیرالمومنین علی (ع) که به مثابه درس زندگی برای بشریت است، گفت: در این وصیت نامه بر توجه به نماز و قرآن و جهاد و نیازمندان و ایتام سفارش شده است و این ویژگی تربیت دینی است یعنی دگرخواهی در پرتو خداخواهی.

رئیس قوه قضاییه افزود: خداوند به ما توفیق دهد که در این ماه هم بر معنویت خود بیفزاییم و هم برای قرب به حق، در امر رسیدگی به امور مردم به ویژه نیازمندان کوشا باشیم.

قرب به پروردگار برای خدمتگزاران مردم، مضاعف است

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قرب به پروردگار برای خدمتگزاران مردم، مضاعف است، گفت: یک وقت، نوع نیاز مردم، نیاز مادی است و در مقطعی دیگر نیاز به اجرای عدالت بیش از پیش مطرح است و یک وقت نیز نیاز به یک حکم الهی است.

وی در ادامه با طرح این سئوال که دانشجوی سیاسی و طلبه سیاسی به چه کسی اطلاق می شود، اظهار کرد: دانشجوی سیاسی صرفا به آن فردی که عضو یک حزب یا جریان سیاسی باشد اطلاق نمی شود، ما دانشجوی سیاسی را کسی می دانیم که جامعه را بشناسد و نیاز جامعه را درک کند و متناسب با نیاز های جامعه به ایفای نقش بپردازد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه شهدا و ایثارگران ما کسانی بودند که جامعه را شناختند و نیاز های آن را درک کردند و متناسب با آن نیاز ها به ایفای نقش پرداختند، گفت: روشنفکران حقیقی جامعه ما شهدا و ایثارگران هستند. زندگی این بزرگواران پیش روی ما است باید ببنیم که این شهدای عالیقدر چطور نیاز های جامعه را شناختند و بر مبنای آن ها به ایفای نقش پرداختند.

آیت الله رئیسی گفت: بر همین اساس هر یک از آحاد جامعه چنانچه نیاز های جامعه را درک کند و با توجه به جایگاهش به ایفای نقش بپردازد، در مسیر پیشتازی و بصیرت قرار گرفته است.

شنیدن نظرات و انتقادات دانشجویان و عموم مردم یک امر ضروری

وی با بیان اینکه ما در ابتدای مسئولیت خطیر دستگاه قضایی شنیدن نظرات و انتقادات مسئولان و قضات و حقوقدانان و صاحب نظران و دانشجویان و عموم مردم را یک امر ضروری می دانیم گفت: دانشجویان عزیز جامعه ما جزو نخبگان هستند و حفظ عدالت خواهی و حق خواهی و حس شکل دادن به یک جامعه با کمترین آسیب ها، در وجودشان موج می زند؛ لذا یکی از برنامه هایی که در ابتدای کار به نظر می رسید باید داشته باشیم برگزاری نشست صمیمانه با دانشجویانی با دیدگاه های سیاسی مختلف، اما وجه مشترکِ دغدغه مندی اصلاح امور است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: وجه مشترک همه ما این است که می خواهیم جامعه ای مبتنی بر ارزش های الهی داشته باشیم که در آن بسیاری از فساد ها و کجی ها نباشد.

آیت الله رئیسی گفت: برای نیل به این منظور علاوه بر مسئولیت های مسئولان در قوای مختلف، نقش آفرینی همه آحاد جامعه می تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه گام اول انقلاب با خون شهدا و مجاهدات ایثارگران و هدایت های امام و رهبری طی شده است، بیان داشت: گام دوم، گام آزمون و خطا نیست باید بر مبنای تجارب چهل سال گذشته یک حرکت تحولی صورت گیرد لذا ما هم در این دوره عنوان حرکت کاری خود در قوه قضاییه را به تعبیر مقام معظم رهبری و با پیشنهاد خودمان یک دوران تحولی نامیدیم که در آن تحول در همه عرصه ها ضروری است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: برای ایجاد این تحول به همفکری همه نخبگان و همه آحاد جامعه نیازمندیم و حتما نظرات دانشجویان گرامی در طی کردن این مسیر کمک خواهد کرد؛ نگاه ما نگاه امام محمدباقر( ع) است که می فرماید بهترین فرد را کسی می دانیم که کاستی ها را بنمایاند.

در این دیدار، نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز به مدت حدود 3 ساعت به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

رئیس قوه قضاییه با تشکر از دانشجویان برای بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود، به موضوع ورود سازمان بازرسی به پرونده های واگذاری شرکت ها پرداخت و تصریح کرد: ان شاءالله همه مردم در جریان برخورد قاطع دستگاه قضایی با فساد در خصوصی سازی قرار خواهند گرفت.

دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد

آیت الله رئیسی در خصوص برخورد با مفاسد نیز با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد، افزود: در این بخش نیز از ظرفیت ها و نظارت های مردمی استفاده خواهیم کرد زیرا معتقدیم هر جا مردم به میدان آمده اند، نتایج بهتری را شاهد بوده ایم.

رئیس قوه قضاییه در خصوص نظارت بر رفتار قضات نیز از تهیه دستورالعملی برای حفظ کرامت مراجعان به دستگاه قضایی، قضات و کارکنان خبر داد.

آیت الله رئیسی با اشاره به وظیفه قوه قضاییه در حوزه حقوق بشر نیز یادآور شد: امروز باید نسبت به افشای چهره هایی که در سطح جهان اقدام به تضییع گسترده حقوق بشر می کنند اقدام کنیم.

موضوع بورسیه ها را با جدیت پیگیری می کنیم

رئیس قوه قضاییه درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه ها نیز اظهار کرد: مقام معظم رهبری چند بار در این خصوص تاکید کرده اند. پیگیری های لازم در این زمینه وجود داشته اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.

آیت الله رئیسی در خصوص موضوع پیشگیری از جرم نیز تصریح کرد: تاکید ما این است که دستگاه های مختلف از تمام ظرفیت های خود برای پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنند. در این عرصه، دستگاه های اقتصادی و فرهنگی به عنوان مرزبانان اقتصاد و فرهنگ کشور نقش پررنگ تری دارند.

رئیس قوه قضاییه درباره پیشگیری از آسیب ها در فضای مجازی نیز گفت: در خصوص فضای مجازی اعتقاد ما بر این است که این فضا نباید جولانگاه افراد مستعد ارتکاب جرم یا سوء استفاده کنندگان شود. در این زمینه باید به صورت منطقی و قاطع عمل کنیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه خسارت ها در زمینه های مختلف گاهی بر اثر فعل و گاهی بر اثر ترک فعل پدید می آیند، به موضوع خسارت ها در سیلاب های اخیر اشاره کرد و گفت: اگر بسیاری از زیرساخت ها به شکل صحیحی ایجاد شده بود، بخش زیادی از خسارت ها به وجود نمی آید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره مندی دستگاه قضایی از نقش مردم و سازمان های مردم نهاد بویژه در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی تصریح کرد: هر چه نهادهای فرهنگی و رسانه ها فعال تر باشند، شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. باید از انگیزه ها و اندیشه های جرم جلوگیری کرد و سپس با تشدید نظارت ها کاری کرد که اساسا امکان و ساز و کار ارتکاب جرم وجود نداشته باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر رسیدگی سریع، خارج از نوبت و دقیق به پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی و امنیت اجتماعی، خاطرنشان کرد: مواردی که جنبه ملی می یابد یا به نحوی افکار و وجدان عمومی را درگیر می کند، قطعا با رعایت جوانب قانونی به صورت کامل به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

حضور زنان در بخش های مختلف دستگاه قضایی

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور زنان در بخش های مختلف دستگاه قضایی تا سطح دیوان عالی کشور، بر بهره مندی بیشتر از بانوان در سطوح گوناگون قوه قضاییه تأکید کرد. آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر لزوم تقنین هر چه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان، به نقش زنان در حوزه های تربیتی و پیشگیری از جرایم اشاره کرد.

رئیس قوه قضاییه در خصوص نقش نظارتی دستگاه قضایی نیز اظهار کرد: همه مدیران، وظیفه نظارتی بر عهده دارند و این از وظایف ذاتی مدیران است.

آیت الله رئیسی در خصوص حراست از جنگل ها و منابع طبیعی نیز خاطرنشان کرد: در این حوزه ان شاءالله شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی را که در دادگستری های سراسر کشور وجود دارد، فعال تر خواهیم کرد تا از دست اندازی به حقوق بیت المال جلوگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در خصوص مشکلات پدیدآمده در خصوص موسسات اعتباری نیز گفت: این مشکلات با نظارت و انجام وظایف قانونی امکان پیشگیری داشت و امیدواریم با تشدید نظارت ها از سوی دستگاه های مسئول دیگر شاهد این قبیل معضلات نباشیم.

آیت الله رئیسی در خصوص بررسی عملکرد دستگاه هایی که اقداماتشان موجب وارد آمدن خسارت به مردم می شود نیز اظهار کرد: در این عرصه معتقدیم هر مسئولی، فارغ از دوران مسئولیتش در هر زمان که ثابت شد اقدامش سبب ایراد خسارت به مردم شده است باید پاسخگو باشد و در این زمینه نباید صرفا محدود به دوران مسئولیت فرد باشیم.

رئیس قوه قضاییه در پایان، اطمینان داد که در حد ظرفیت های قانونی از جوانان کارآمد و متعهد در دستگاه قضایی استفاده خواهد کرد.

افزودن نظر