توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/969291
گزارش/

دانستنی‌های مهیج از زندگی فضانوردان؛ از جوشیدن مایعات بدن در ۱۰ ثانیه تا نابودی استخوان‌ها

دانستنی‌های مهیج از زندگی فضانوردان؛ از جوشیدن مایعات بدن در ۱۰ ثانیه تا نابودی استخوان‌ها
زندگی در فضا با وارد کردن سختی‌های بسیار به فضانوردان، اثراتی جبران‌ناپذیری برای آنان به همراه دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، فضانوردانی که به فضا می روند گاهی با مشکلاتی بسیار روبرو می شوند؛ مشکلاتی متعدد که با تاثیر مستقیم بر سلامت فضانوردان، در برخی موارد اثراتی غیرقابل بازگشت را برای آنها به دنبال خواهد داشت؛ این اثرات از مشکلات استخوانی گرفته تا از بین رفتن عصب های مغزی، اتفاقاتی هستند که در فضا گربان گیر آنها خواهد شد.

اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشته اند عنوان کرده اند که باید مدت زمانی زیاد بگذارد تا آنها به حالت اولیه خود بازگشته و بتوانند زندگی عادی را از سر بگیرند.

اولین فضاپیمایی که توانست فضانوردان را به فضا ببرد، اسپونینگ ۱ بود که در سال ۱۹۵۷ چند فضانورد را با خود به فضا برد و پس از بازگشت به زمین تحقیقاتی گسترده درباره اثرات جو منظومه شمسی و کره ماه روی بدن فضانوردان آغاز شد.

در اینجا به معرفی برخی از اثرات جبران ناپذیر و سختی که فضانوردان با آن مواجه می شوند می پردازیم.

ضعیف شدن استخوان ، نتیجه حضور در فضا

فضانوردانی که برای مسافرت به فضا آماده می شوند باید بدانند که در این سفر ممکن است استخوان های بدن خود را از دست بدهند؛ همه ما می دانیم که استخوان ها ستون ساختار بدن را حفظ می کنند و چه اهمیتی برای بدن دارند؛ اما باید بدانید که در فضا منبعی برای تشکیل استخوان و استحکام آن وجود ندارد و بر همین اساس با هر روز سکونت در فضا استخوان های بدن شروع به ضعیف شدن می کنند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته فضانوردانی که حدود ۱۸ هفته در فضا حضور داشته باشند بیش از سه درصد استخوان های بدن خود را از دست می دهند و این از دست رفتن استخوان بیشتر در ناحیه لگن و استخوان پا صورت خواهد گرفت.

دانستنی های مهیج از زندگی فضانوردان؛ از جوشیدن مایعات بدن در ۱۰ ثانیه تا نابودی استخوان ها

خداحافظی با ناخن های دست در فضا

ساختار طراحی لباس فضانوردان به گونه ای است که می تواند به طور مستقیم روی ناخن های دست اثر بگذارد؛ این ساختار سبب می شود ناخن های هر ۲ دست فضانوردان در فضا از بین برود اما با بازگشت فضانوردان به زمین ناخن های دست آنها کم کم شروع به رشد می کند.

ضعیف شدن قلب در سفر به فضا

فضانوردان با سفر به فضا قلب خود را ضعیف می کنند؛ در فضا ضربان قلب آهسته تر خواهد شد و پمپاژ خون تغییر می کند، در واقع عملکرد تمام مدت قلب در فضا همانند زمانی می شود که یک فرد در حالت استراحت قرار گرفته است.

سفر به فضا چشمانتان را ضعیف می کند

محیط فضا به گونه ای است که به طور مستقیم روی چشمان شما اثر می گذارد؛ یعنی در این سفر هریک از فضانوردان دچار ضعف بینایی می شوند و این موضوع سبب می شود عصب های مغزی متصل به چشم آسیبی جدی ببینند؛ به گفته اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشته اند بینایی آنها هیچ گاه مانند پیش از سفر نشد و همواره با مشکل دیدن مواجه هستند.

خوابی راحت با توقف خر و پف

اکثر افرادی که روی زمین خر و پف های شدید می کنند وقتی به فضا می روند دیگر هیچ صدایی از آنها هنگام خواب در نمی آید و خروپف آنها کاملا قطع می شود.

دانستنی های مهیج از زندگی فضانوردان؛ از جوشیدن مایعات بدن در ۱۰ ثانیه تا نابودی استخوان ها

کوتاه قد به فضا بروید و بلندتر بازگردید

ساختار محیط فضایی به گونه ای است که با سفر کردن به آن به طور حتم چند سانت قد بلندتر خواهید شد؛ فضانوردانی که به فضا رفته اند و پس از مدت چند ماه به زمین بازگشته اند حدود سه درصد افزایش قد پیدا می کنند، البته این موضوع به دلیل تغییر ساختار استخوان بدن است که با بازگشت به زمین این استخوان ها کوتاه تر می شوند و افراد به قد عادی خود باز می گردند.

ضعف ماهیچه ای در فضا رخ می دهد

همه ما می دانیم که در فضا جاذبه ای وجود ندارد و بر همین اساس فضانوردان در جو به صورت معلق قرار می گیرند که همین موضوع با تاثیر روی ماهیچه های آنها به ضعیف شدن آنها منجر خواهد شد؛ مردم عادی که روی زمین حرکت می کنند به دلیل آن که دائم راه می روند و می دوند ماهیچه هایشان قوی می شود و هیچ ضعفی در ناحیه دست، پا و یا کمر خود احساس نمی کنند، اما فضانوردان باید پس از بازگشت به زمین به طور حتم به باشگاه های ورزشی بروند و استخوا ن ها و ماهیچه های بدنشان را تقویت کنند.

دانستنی های مهیج از زندگی فضانوردان؛ از جوشیدن مایعات بدن در ۱۰ ثانیه تا نابودی استخوان ها

بوی نامطبوعی که در فضا پیچیده می شود

اکثر فضانوردانی که به زمین بازگشتند در پاسخ به این سوال که فضا چه بویی دارند، گفتند که بویی بد همانند آهن سوخته، اما به گفته فضانوردان که شاهدان عینی بودند در فضا بوی ذغال سنگ و آهن سوخته نیز وجود دارد.

نپوشیدن لباس فضانوردی چه تأثیری روی بدن می گذارد؟

مهمترین چیزی که هریک از فضانوردان باید آن را انجام دهند پوشیدن لباس مناسب فضانوردی است، زیرا اگر آنان لباس نپوشند در مدت ۱۰ ثانیه تمام مایعات بدنشان به جوش می آید و تنها ۱۵ ثانیه زمان احتیاج دارد تا پوست بدن آن ها هم سوخته و تبدیل به مومیایی شوند، لذا هر یکی از فضانوردان برای داشتن بدنی سالم و دور نگه داشتن خود از عوامل خطرناک باید حتما لباس فضانوردی خود را به تن کنند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}969291{/gallery}

افزودن نظر