هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نمی‌شود/ ساماندهی ۹۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه پیام نور طی یک سال

هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نمی‌شود/ ساماندهی ۹۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه پیام نور طی یک سال
وزیر علوم گفت: سر و سامان دادن قریب به ۹۰۰ عضو هیئت علمی بلاتکلیف دانشگاه پیام نور در یک سال انجام شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ منصور غلامی، وزیر علوم در حاشیه مراسم اجلاس سراسری کارگروه های تخصصی برنامه ریزی و گسترش وزارت علوم که با حضور مسئولان حوزه آموزش عالی و معاونین وزیر علوم در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز در جامعه تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی زیاد شده و در بین این فارغ التحصیلان بعضی رشته ها هستند که بازار کمتری برای آن ها وجود دارد لذا ما برای پذیرش این دانشجویان در دوره های تحصیلی تجدیدنظر خواهیم کرد و از بعضی دانشگاه ها ممکن است حذف شود و به بعضی دانشگاه هایی که تقاضای دوره های جدید دارند نخواهیم داد. در واقع به این شکل که در دانشگاه های معدودی این رشته ها نگاه داشته خواهند شد که رشته تربیت نیرو در آن رشته خاص قطع نشود، اما تعداد پذیرش آن ها محدود خواهد بود.
وی ادامه داد: برخی از رشته ها نیاز به تحول دارند که در نشست امروز به این موضوع پرداختیم تا رشته هایی که نیاز به تغییر و تحول دارند کارآمدتر شوند.
غلامی در خصوص اختصاص سهمیه به دانشجویانی که در مناطق سیل زده قرار دارند گفت: با توجه به اینکه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز بیان کرد وزارت علوم برای اینکه آزمون در زمان خود برگزار شود سهمیه ای تعیین کرده بودیم که با تعویض زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد مسئله تخصیص سهمیه به این افراد منتفی است.
وی در خصوص تعویق زمان برگزاری آزمون گفت: این تعویق کار را برای سازمان سنجش سخت کرده، زیرا تعدادی از رشته های نیمه متمرکز را داریم که آزمون عملی و مصاحبه دارند و عموما بعد از اعلام نتایج حدود یک ماه زمان می برد تا آزمون ها انجام شده و نتیجه نهایی ابلاغ شود و هر سال سنجش شهریور ماه این نتایج را اعلام می کرد تا دانشگاه ها کار خود را شروع کنند، اما این اتفاق امسال رخ نخواهد داد و ممکن است سنجش به سختی بتواند تا اول مهر ماه قبولی های مقاطع ارشد را معرفی نماید و در واقع کار بسیار سختی انجام خواهد گرفت.
غلامی در خصوص علت عدم برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در روز گذشته نیز گفت: با توجه به اینکه من جزو برنامه ریزان برگزاری این جلسات نیستند از عدم تشکیل آن اطلاعی ندارم البته به این جلسه دعوت شده بودم، اما بعدا اطلاع داده شد که این جلسه کنسل شده است.
وزیر علوم در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری دانشجو مبنی بر اینکه آیا پس از ادغام واحد های دانشگاهی کوچک در دانشگاه های بزرگ تمهیداتی برای دانشجویان اندیشیده خواهد شد یا نه و یا اصلا امکان تعطیلی واحد دانشگاهی کوچک وجود دارد، گفت: در بحث ساماندهی برنامه ای برای تعطیلی هیچ مرکز آموزشی نداریم.
وی ادامه داد: در واقع ما هیچ برنامه ای برای ادغام فیزیکی هیچ دو مرکزی با یکدیگر را نداریم و برنامه ما این است که چند مرکز کوچک ذیل یک تابلو با عنوان یک دانشگاه و پردیس های متعدد و مدیریت واحد قرار دهیم که با هم، هم افزایی داشته باشند و موجب کیفی سازی بیشتر و افزایش توان تحقیقاتی و اثرگذاری بیشتر در حوزه علوم مختلف داشته باشند.
غلامی گفت: این ساماندهی کمک می کند تا شاخص های این واحد های جدید که از به هم پیوستن شبکه ای واحد های کوچک به وجود می آید بالا رفته و رتبه آن ها بین دانشگاه های کشور نیز ارتقا می یابد و بعضا می توانند در لیست دانشگاه های معتبر دنیا قرار گرفته و رتبه های خوبی کسب نمایند.
وی یادآور شد: بعضا در شهر های کوچک یا نهاد های دانشگاهی کوچکتر نگران هستند که این واحد ها تعطیل شوند، اما قطعا می گویم که برنامه فعلی ما هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نخواهد شد و هر واحدی در راستای ماموریت هایی که برای آن تعریف شده و یا طرح جدیدی که تعریف می شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
وی در همین خصوص افزود: این واحد های آموزشی که با یکدیگر ادغام می شوند احتمالا از نظر امکانات نیز تقویت خواهند شد البته این تقویت صرفا از نظر وسعت ساختمان و فضای فیزیکی نخواهد بود بلکه یک مرکز دقیق پیشرفته علمی در رشته تخصصی خود باشد.
وزیر علوم در پاسخ به این سوال که علت سوال روز گذشته نمایندگان مجلس از وزیر علوم چه بوده گفت: متاسفانه اطلاعات کافی به نمایندگان داده نشده بود در رابطه با بحث سوالی که مطرح شده و مطالبی که در آنجا اشاره شد قانع کننده بود و تلاشی طی یک سال گذشته در دانشگاه پیام نور انجام شده انصافا زحمت بسیار فراوانی بوده، زیرا سر و سامان دادن قریب به ۹۰۰ عضو هیئت علمی بلاتکلیف در یک سال انجام شد.
غلامی تصریح کرد: این اعضای هیئت علمی عموما حکم های خود را دریافت کرده اند و بیش از ۳۰۰ نفر از این افراد پرونده خود را تکمیل نموده و پس از تعیین تکلیف احکام شان را دریافت خواهند کرد. همچنین برخی ساختمان های نیمه کاره و تعطیل سازماندهی شدند و باید بگویم که در دانشگاه پیام نور اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس معتقدند که وزارت علوم نسبت به رشته های کاربردی خصوصا دانشگاه علمی کاربردی توجه ندارند و این حوزه مغفول مانده، گفت: روز گذشته این سوال نیز مطرح شد، اما باید بگویم که رشته های کاربردی اولا باید داوطلب داشته باشد با نگاهی به انتخاب رشته داوطلبان کنکور شاهد آن هستیم که معمولا مقطع کاردانی کمتر انتخاب می شود در واقع دانشجویان از بالاترین سطح انتخاب رشته می کنند. از طرف دیگر خروجی های آموزش و پرورش ما باید برای ورود به دوره های کاردانی تقویت شود خصوصا در مقاطع کاردانش و فنی حرفه ای که در آموزش و پرورش تحولاتی صورت گرفته مورد حمایت قرار گیرند.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه ای که از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم انتقال یافت طی یکی دو سال گذشته از نظر تجهیزات از نظر هیئت علمی مورد حمایت و بازبینی قرار گرفت و عمده مشکل ما در دانشگاه فنی و حرفه ای وجود اعضای هیئت علمی بود که حق التدریسی بودند، اما ما در وزارت علوم واژه ای به نام هیئت علمی حق التدریسی نداریم و این الگو از بدنه آموزش و پرورش گرفته شده بود.
وی ادامه داد: همچنین کارگاه های دانشگاه فنی و حرفه ای تجهیز شد و تعداد کدرشته های جدید نیز برای آن ها تعریف شد.
وی یادآور شد: دانشگاه جامع علمی کاربردی مجددا بازنگری شد و براساس مصوبات شورای عالی اداری کشور مراکز دانشگاهی جامع علمی کاربردی وابسته به دستگاه ها فعالیت شان متوقف شد و هدف اصلی این دانشگاه ها در واقع بردن آموزش در کنار بخش صنعت کارگاه ها و مراکز ارائه خدمات بود.
غلامی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه یک مرکزی در کنار یک ساختار اداری صرفا برای تحصیل کارمندان و گرفتن مدرک تحصیلی برای ارتقای شغلی در کارگزینی استفاده شود جلوی آن را گرفتیم و امیداریم این مجموعه هایی که ساماندهی شده اند اثرگذاری بیشتری از لحاظ آموزش فنی و حرفه ای و کاردانی خواهند داشت.

افزودن نظر