توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/931169
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

توصیه‌های ایمنی با آغاز موج اول سفر‌های نوروزی/ نکات مهمی که قبل از سفر جاده‌ای باید بدانید

توصیه‌های ایمنی با آغاز موج اول سفر‌های نوروزی/ نکات مهمی که قبل از سفر جاده‌ای باید بدانید
عضو مرکز تحقیقات سوانح و مصدومیت‌ها علوم پزشکی ایران برای سفر ایمن و بی خطر به مسافران نورزوری توصیه‌هایی کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سال ۹۷ با همه تلخی ها و شیرینی هایش به پایان رسید و موج سفر های نوروزی با آغاز تعطیلات سال نو شروع شد، اما کابوس تلخی سال هاست که بر سفر های نوروزی و ایام خوش مردم ایران سایه افکنده و این کابوس شوم چیزی جز حوادث رانندگی نیست و گویی جزئی از تعیطلات آغاز سال شده است.
توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

هر سال ایام نوروز چند میلیون نفر عزم سفر می کنند و جاده هایی که مدت ها رنگ جم بالای مسافر را ندیده بودند و ماشین ها گذری از آن ها عبور می کردند در ایام نوروز گرفتار ترافیک سنگین و حجم زیادی از مسافر می شوند.

گاهی برخی جاده ها، چون جاده های شمالی کشور گرفتار ترافیک فوق سنگین می شود و حتی یک طرفه کردن جاده تاثیری ندارد و در این بین است ترافیک و شلوغی موجب خستگی و خواب آلودگی راننده می شود و اینجاست که خطر شادی خانواده و سلامت و جان آن ها را تهدید می کند.

توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

غلامرضا معصومی عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس و گروه سلامت در بلایا و فوریت ها و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو مرکز تحقیقات سوانح و مصدومیت ها در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آغاز سفر های نوروزی گفت: سفر به خصوص در نوروز با خانواده و دوستان بسیار مفرح و شیرین است و وقتی شیرین تر می شود که بدون هیچ گونه حادثه ای سفر تمام شود و هنگام سفر با خودروی شخصی، علاوه بر مطمئن شدن از ایمنی و سلامت همه اجزاء خودرو، به کار بستن قوانین راهنمایی و رانندگی از اصول اولیه سفری ایمن محسوب می شود.

آمار حوادث رانندگی در نوروز سال ٩٧

عضو مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به آمار حوادث رانندگی در نوروز سال ٩٧ اظهار کرد: بر اساس آمار پزشکی قانونی در نوروز سال ۱۳۹۷ به دنبال حوادث ترافیکی متاسفانه ۱۰۳۴ نفر بر اثر شدت جراحات فوت کرده اند که در مقایسه با سال گذشته ۲۴.۲ درصد رشد داشته است.

عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: همچنین بنا بر گفته اورژانس کشور، ماموریت های ترافیکی اورژانس در نوروز ۹۷ افزایش ۲۱ درصدی داشته است و طی ۴۴ هزار ماموریت ترافیکی ۳۸ هزار و ۴۲۶ مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده اند.

توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

قربانیان راه ها چه کسانی هستند؟

عضو مرکز تحقیقات سوانح و مصدومیت ها و مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به قربانیان سوانح رانندگی گفت: عابران پیاده، دوچرخه سواران، موتورسواران در مقایسه با رانندگان و سرنشینان اتومبیل ها و وسایل نقلیه دیگر، بیشتر در معرض خطر هستند و از آن ها به عنوان کاربران پرخطر راه ها یاد می شود.

عضو مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه رانندگان در این میان بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث ترافیکی دارند، بیان کرد: سوانح رانندگی و جاده ای قابل پیش بینی و پیشگیری هستند و یک راننده با رانندگی غیر ایمن نه تنها جان خود، بلکه جان دیگران را نیز را به خطر میندازد و به همین دلیل رانندگان در پیشگیری از سوانح تاثیر دارند.

توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

بایدها و نباید سفرهای نوروزی

معصومی با اشاره به مهم ترین عواملی که بر ایمنی سفر در جاده ها و کاهش آسیب ناشی از تصادفات مؤثر هستند، گفت: کنترل سرعت، کنترل خستگی، استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی، رعایت فاصله طولی با وسیله نقلیه جلویی، عدم تجاوز به چپ از خط میانی و تمرکز کافی و توجه به جلو در حین رانندگی از جمله مهم ترین عوامل بر ایمنی سفر در جاده ها و کاهش آسیب ناشی از تصادفات به شمار می روند.

عضو مرکز تحقیقات سوانح و مصدومیت ها دانشگاه علوم پزشکی ایران به اقدامات پیش از سفر نوروزی اشاره کرد و گفت: اگر قصد مسافرت دارید، مقدمات سفر را پیش از سفر آماده کنید و در صورتی که مبتلا به بیماری هستید با پزشک خود مشورت کنید و حتما پیش از سفر بازدید های فنی ساده ای که از خودرو به عمل بیاوردید و از آمادگی و ایمنی اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید با رعایت این نکات قطعا می توانید سفری توأم با امنیت و آرامش خاطر برای خود و خانواده به ارمغان بیاورید.

عضو مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: قبل از شروع سفر استراحت کاملی داشته باشید، در یک روز بیش از ۱۰ تا ۸ ساعت رانندگی نکنید، هنگام خستگی و احتیاج به خواب، در اولین نقطه مطمئن، توقف و بعد از استراحت و رفع خستگی، مجدداً به ادامه مسیر بپردازید و بهتر است برای هر دو ساعت رانندگی، یک ربع استراحت کنید.

توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

این کارها در حین رانندگی ممنوع+ روشی برای رفع خواب آلودگی

عضو مرکز تحقیقات سوانح و مصدومیت ها دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: مسافران در هوشیاری و رفع رخوت راننده مشارکت داشته باشند، از دارو های مسکن و خواب آور قبل از شروع یا حین سفر استفاده نکنید، از طول مسیر سفر به عنوان جزئی از سفر استفاده کنید و صرفاً مبدأ و مقصد را در نظر نگیرید و هنگام عصبانیت و تندخویی و مشاجره با دیگران، پشت فرمان خودرو قرار نگیرید.

عضو مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه خستگی و خواب آلودگی عامل بسیار مهمی در بروز حوادث رانندگی است، اظهار کرد: معمولاً در ابتدای سفر احساس خستگی نمی کنید، اما با گذشت زمان ممکن است در اثر خستگی و خواب آلودگی توجه و دقت شما کاهش یابد هرچند که بیدار باشید.

معصومی ادامه داد: در چنین مواقعی یک استراحت کوتاه و یا استراحت هر دو ساعت یکبار می تواند در کاهش خواب آلودگی و خستگی بسیار مؤثر باشد.

توصیه های ایمنی با موج اول سفر های نوروزی/ نکاتی مهم که قبل از سفر جاده ای باید بدانید

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}931169{/gallery}

افزودن نظر