توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/931032

چگونگی تشخیص فتق/ چند نوع درمان برای عارضه فتق وجود دارد؟

چگونگی تشخیص فتق/ چند نوع درمان برای عارضه فتق وجود دارد؟
یک متخصص داخلی گفت: فتق به صورت یک برآمدگی در کشاله ران و یا سایر نواحی شکم ظاهر می‌شود که دردناک است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، علی ارغوانی متخصص داخلی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره فتق اظهار کرد: فتق اینگوینال بیماری شایعی است که به ویژه در مردان رخ می دهد و عوارض خطرناکی مانند گیرافتادگی، انسداد روده، اختناق و حتی تهدید حیات را به دنبال دارد، بنابراین همه فتق ها باید مورد عمل جراحی قرار گیرند؛ برای ترمیم فتق ها ۲ شیوه جراحی هرنیوپلاستی به روش باز و هرنیوپلاستی لاپاراسکوپیک وجود دارد.

علائم فتق چیست؟

این متخصص داخلی بیان کرد: فتق به صورت یک برآمدگی در کشاله ران و یا سایر نواحی شکم ظاهر می شود؛ ممکن است بیمار در ناحیه فتق، به خصوص هنگام لمس شدن، درد داشته باشد، گاهی ایجاد درد قبل از تورم بروز می کند، اندازه برآمدگی ممکن است در حالت ایستادن و یا افزایش فشار داخل شکم مانند سرفه کردن، بزرگتر شود.

(خیر عید) چگونه فتق را تشخیص دهیم؟


بیشتر بخوانید: فتق ناف چیست؟/ تورم شکم نوزاد را جدی بگیرید


ارغوانی ادامه داد: هنگام ایجاد فتق احتمال بروز علایم انسداد روده مانند تهوع و استفراغ وجود دارد که این حالت بسیار خطرناک است و باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه شود؛ هیچ درمان طبی برای بیماری فتق وجود ندارد و این عارضه تنها با انجام جراحی قابل درمان است، در طی جراحی، قسمت هایی که برآمده است به جای خود برگردانده می شود و در صورت نیاز از مش های مصنوعی برای تقویت دیواره شکم استفاده می شود.

وی افزود: در صورت عدم جراحی، ممکن است روده به داخل برآمدگی فتق کشیده شود که این امر منجر به انسداد روده خواهد شد؛ در این شرایط، جراحی پیچیده تر است و عوارض بیشتری دارد؛ بیماری فتق به دلیل ضعف لایه های داخلی عضلات دیواره شکم بروز می کند که منجر به ایجاد برآمدگی بالون شکل و ورود روده کوچک و سایر اندام های داخل شکمی در این ناحیه می شود.

(خیر عید) چگونه فتق را تشخیص دهیم؟

فتق در مردان، شایع تر از زنان

این متخصص داخلی تشریح کرد: فتق ممکن است در مردان و زنان با هر سنی مشاهده شود، اما در مردان شیوع بیشتری دارد؛ عواملی مانند بلند کردن وزنه سنگین، افزایش وزن، سرفه مداوم و زور زدن هنگام اجابت مزاج می تواند احتمال بروز مجدد فتق در بیمارانی را که تحت جراحی فتق قرار گرفته اند را افزایش دهد.


بیشتر بخوانید: فتق کشاله ران (INGUINAL HERNIA) چيست؟


ارغوانی ادامه داد: حدود ۸۰ درصد از فتق ها، در کشاله ران ایجاد می شود که شامل ۲ نوع مستقیم و غیر مستقیم است؛ در فتق غیر مستقیم، در دوره جنینی جنس مذکر، مسیری برای جابجایی بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه وجود دارد که بطور طبیعی باید قبل از تولد بسته شود، در صورت باز ماندن این مسیر، احتمال ابتلا به فتق کشاله ران در سنین بالاتر افزایش پیدا می کند، این نوع فتق در هر سنی می تواند ایجاد شود.

وی یادآوری کرد: در نوع مستقیم، فتق به دلیل ضعیف شدن عضلات دیواره شکم به وجود می آید که در برخی موارد در مردان این عارضه تا کیسه بیضه نیز پیش می رود، بر خلاف نوع غیر مستقیم که در هر سنی رخ می دهد، فتق مستقیم بیشتر در سنین میانسالی و پیری بروز می کند، زیرا با افزایش سن، عضلات دیواره شکم ضعیف تر می شود.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}931032{/gallery}

افزودن نظر