توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/930814

بیماری‌های تشدید کننده التهاب مثانه/ سیستیت را چگونه تشخیص دهیم؟

بیماری‌های تشدید کننده التهاب مثانه/ سیستیت را چگونه تشخیص دهیم؟
یک متخصص اورولوژیست درباره علت ایجاد التهاب مثانه و راه‌های تشخیص بیماری توضیحاتی داد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، محمدرضا جعفری اورولوژیست در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: التهاب مثانه یک بیماری نسبتا شایع است؛ بیماری التهاب مثانه معمولا از طریق عفونت ادراری به وجود می آید، نشانه های معمول التهاب مثانه، درد همگام خروج ادرار، تکرر ادرار، درد در قسمت تحتانی شکم، خون در ادرار و تب بالا است، همچنین ممکن است در بیماری التهاب مثانه ادرار تیره و بودار شود.

التهاب مثانه چیست؟

این اورولوژیست بیان کرد: التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) می گویند، گرچه اغلب التهاب مثانه را معادل عفونت مثانه تلقی می کنند ولی این حالت شامل وضعیت تحریک شده غیرعفونی مثانه به وسیله مواد محرک خصوصاً در خانم ها می شود، بیماری التهاب مثانه شایع است و همه سنین را در برمی گیرد.

(خبر عید) التهاب مثانه یا سیستیت گریبان چه افرادی را می گیرد؟


بیشتر بخوانید: نگاهی به علائم عفونت کلیه و اصلی ترین عامل آن عفونت مثانه


علل بیماری التهاب مثانه چیست؟

جعفری ادامه داد: علت اصلی و شایع التهاب مثانه نوعی خاص از باکتری ها است، ولی علل غیرباکتریایی هم دارد که عبارتند از عفونت های غیرباکتریایی، قرار گرفتن در معرض اشعه X (رادیوتراپی ناحیه لگن) و روابط زناشویی بیش از حد است؛ سابقه حساسیت یا آلرژی به داروها، غذاها یا سایر مواد مانند تب یونجه یا آسم از عوامل تشدید کننده بیماری التهاب مثانه است.

وی ادامه داد: آرتریت روماتویید یک نوع شایع التهاب مفاصل است که باعث تشدید التهاب مثانه می شود؛ سابقه درآوردن رحم نیز بیماری التهاب مثانه را تشدید می کند؛ زنان ۸ برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری التهاب مثانه هستند، به این دلیل که مسیر پیشابراه در زنانی که مشکل عفونت مثانه دارند از طریق ادرار خارج می شود که کوتاهتر است و نزدیکتر به مقعد باز می شود.

این اورولوژیست تشریح کرد: ۱۵ درصد از زنان هر سال به بیماری التهاب مثانه مبتلا می شوند و تقریبا نیمی از آنان، حداقل تجربه یک بار ابتلا به سیستیت را در طول زندگیشان دارند؛ سایر فاکتور های خطر برای التهاب مثانه شامل داشتن دیابت، باردار بودن است.

علائم التهاب مثانه چیست؟

جعفری بیان کرد: در التهاب مثانه برخی از علائم مانند سردرد و درد های عضلانی، تکرر ادرار، تعجیل در ادرار کردن به محض احساس دفع، سوزش و درد حین ادرار کردن، ادرار بودار و خون در ادرار غیراختصاصی هستند؛ در التهاب مثانه بعضی از بیماران علائم غیراختصاصی دیگری مثل سردرد، درد های عضلانی اسکلتی و علائم گوارشی را نیز، از خود نشان می دهند.

(خبر عید) التهاب مثانه یا سیستیت گریبان چه افرادی را می گیرد؟

وی ادامه داد: برای درمان التهاب مثانه روش هایی وجود دارد که به کمک آن ها ممکن است بتوان علائم بیماری التهاب مثانه را کنترل کرد یا به حداقل رساند، اما این روش های درمانی بیماری سیستیت را معالجه نمی کنند؛ تحقیقات پزشکی در زمینه تعیین علت بیماری التهاب مثانه، درمان های سودمندتر و معالجه آن ادامه دارند.


بیشتر بخوانید: مقابله با عفونت ادراری بوسیله نسخه های گیاهی


این اورولوژیست تشریح کرد: خانم هایی که دچار التهاب مثانه هستند ممکن است شعله ور شدن و فروکش کردن های این بیماری را تجربه کنند؛ ممکن است در بیماران مبتلا به التهاب مثانه درمان های مختلف مؤثر واقع می شود، حتی در یک خانم هم، یک نوع درمان ممکن است اثر کند، ولی بعد تأثیر خود را از دست بدهد.

تشخیص بیماری التهاب مثانه

جعفری افزود: در التهاب مثانه بهترین وسیله برای تشخیص پزشک، شرح حال کامل بیمار است، ولی استفاده از آزمایش کامل ادرار هم در تشخیص بیماری التهاب مثانه کمک کننده است؛ در صورت آلودگی میکروبی، آزمایشات کشت ادرار و بررسی حساسیت آنتی بیوتیک لازم است، در صورتی که پزشک به مشکلات دیگر مشکوک باشد، بررسی های بیشتر تشخیصی انجام می شود که شامل عکس های رادیولوژی و یا بررسی های پیشرفته تر است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}930814{/gallery}

افزودن نظر