توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/930693
رئیس سازمان نظام پرستاری در گفتگوی عیدانه با باشگاه خبرنگاران جوان:

سلطه‌گری برخی رشته‌ها تنور کنکور را داغ نگه داشته است/ اصلاح قانون نظام پرستاری، مهمترین هدف ما در سال ۹۸ است

سلطه‌گری برخی رشته‌ها تنور کنکور را داغ نگه داشته است/ اصلاح قانون نظام پرستاری، مهمترین هدف ما در سال ۹۸ است

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

دالوندی گفت: اولین اقدام مهم ما اصلاح قانون نظام پرستاری است تا از یک نظام مشورتی به یک نظام اجرایی قوی تر برویم.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، پرستاران از زحمت کش ترین مشاغل در جهان محسوب می شوند و این افراد در خط مقدم مواجهه با بیماران، ارائه خدمات بهداشتی درمانی مطلوب به بیماران و مراجعه کنندگان بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند؛ پرستاران به دلیل کمبود شدید نیروی پرستاری مجبورند در شیفت های اضافی مراکز درمانی حضور داشته باشند، این افراد علی رغم اینکه مطالباتشان حدود ۱ سال به تاخیر افتاده است، با تلاشی جهادی مشغول به ارائه خدمات در حوزه سلامت هستند.
قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، اما بعد از گذشت حدود ۱۲ سال هنوز در کشور برای پرستاران اجرایی نشده است.
پرستاران در روز های عادی و ایام تعطیلات هیچوقت کار خود را رها نکرده اند و به صورت جهادی بهترین خدمات بهداشتی درمانی را به مراجعه کنندگان بیمارستان ها و مراکز درمانی ارائه می دهند؛ همچنین این افراد با وجود حقوق کم نسبت به سایر گروه های پزشکی بسیار مسئولیت پذیر هستند.
به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۹۸ با اصغر دالوندی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور رفتیم و گفت وگویی صمیمی و خودمانی با وی انجام دادیم.

رفع کمبود پرستاری و عادلانه شدن پرداخت ها اولین اقدام مهم سازمان پرستاری در سال جدید/ لزوم حذف کنکور و رفع سلطه گری برخی از رشته ها/ راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری با هدف تامین نیروی پرستار برای کشور های خارجی
باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دالوندی نظر و حس شما نسبت به عید نوروز و فرارسیدن بهار طبیعت چگونه است؟
دالوندی: در فرهنگ همه ادیان گردش ایام و تغییر فصل ها به عنوان یک عید در نظر گرفته می شود و در ایران نیز از قدیم با فرا رسیدن بهار طبیعت و هنگام شکوفه دادن درختان را جشن می گیرند و از دیرباز رسم و رسوم بسیار زیبایی برای این زمان وجود داشته است، عید نوروز نشان دهنده هنر و زیبا شناسی همچنین خلق و خوی خوب مردم ایران زمین است، در واقع فصل بهار که در حقیقت فصل زاده شدن دوباره طبیعت است را جشن می گیریم؛ در این ایام شادی و سرور به سراغ مردم می آید و ایرانیان به دید و بازدید و صله رحم با یکدیگر می پردازند، البته جدا از این ها با شروع عید نوروز افراد بازبینی در فکر و رفتار خود دارند و من معتقدم که آغاز بهار طبیعت ایام خوبی برای تجدید نظر در برنامه های تنظیم شده برای زندگی است و ایرانیان با فرا رسیدن عید نوروز می توانند یک بازنگری بر عملکرد سال گذشته و آینده نگری در برنامه های سال آینده انجام دهند.
باشگاه خبرنگاران جوان: آیا شما اهل عیدی دادن به اطرافیان خود هستید؟
دالوندی: بله من اهل عیدی دادن به اطرافیانم و کسانی که برای عید دیدنی به منزلم می آیند، هستند و این کار را با علاقه انجام می دهم، زیرا معتقدم که عیدی دادن برکت زندگی را زیاد می کند.
باشگاه خبرنگاران جوان: معمولا اولین عیدی را از چه کسی می گیرید؟
دالوندی: من همیشه اولین عید خود را از پدرم می گیرم و من معمولا هر جایی از ایران باشم در زمان شروع سال نو در خدمت پدرم هستم و اولین عیدی را از دست مبارک وی می گیرم.
باشگاه خبرنگاران جوان: اولین عیدی را پس از تحویل سال نو به چه کسی می دهید؟
دالوندی: من پس از تحویل سال نو اولین عیدی را به افرادی که سر سفره هفت سین نشسته اند، می دهم که ممکن است اما معمولا اولین عیدی را به همسرم، خواهرم و مادرم تقدیم می کنم.
باشگاه خبرنگاران جوان: شما کدام یک از سین های سفره هفت سین را دوست دارید؟
دالوندی: هر چیزی را که خداوند متعال آفریده باارزش و دوست داشتنی است و به همین دلیل من به صراحت نمی توانم بگویم از کدام سین بیشتر دوست دارم، اما اگر سمنو سر سفره هفت سین باشد به خصوص اگر تازه باشد خوشحال می شوم زیرا این ماده غذایی را دوست دارم، البته سنجد نیز مورد علاقه من است.
باشگاه خبرنگاران جوان: از خودتان بگویید و این که در چه رشته ای تحصیل کرده اید؟
دالوندی: من در سال ۵۶ و در سند ۱۶ سالگی دیپلم ریاضی گرفتم و سپس در سال ۵۷ و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دیپلم تجربی را اخذ کردم ؛ در سال ۶۱ با شروع جنگ یک دوره یک ساله بهیاری را گذرانده ام که این اتفاق باعث شد که در مقطع کاردانی رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوم و در مقطع کارشناسی نیز در رشته پرستاری تحصیل کنم، در مقطع کارشناسی ارشد در رشته پرستاری گرایش بهداشت جامعه در دانشگاه بهزیستی تحصیل کرده ام و فارغ التحصیل مقطع دکتری در گرایش سلامت سالمندی در یکی از دانشگاه های سوئد هستم.
باشگاه خبرنگاران جوان: مقیم کشور سوئد هستید؟
دالوندی: خیر، به دلیل اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی تهران بودم پس از پایان تحصیلاتم، به کشور بازگشتم، از سن پایین در خدمت انقلاب بودم و زودتر از دیگران بازنشسته شدم و در حال حاضر تجارب خود را در دانشکده پرستاری دانشگاه آزاد در اختیار دانشجویان می گذارم.
باشگاه خبرنگاران جوان: آیا در جنگ حضور داشتید؟
دالوندی: به طور مستقیم در جنگ حضور نداشتم، سال ۵۶ در دانشکده افسری فنون رزم را یاد گرفتم، آذر ۵۹ به سربازی رفتم، در مقطعی هم مسئول عقیدتی اسرای عراق بودم و در تخلیه اسرا از اندیمشک به تهران فعال بودم.
باشگاه خبرنگاران جوان: آیا شما در ایام تعطیلات عید نوروز به سفر می روید؟
دالوندی: والدینم ساکن بروجرد هستند که در ایام تعطیلات عید نوروز به این شهر می روم.
باشگاه خبرنگاران جوان: توصیه شما به دانشجویان رشته پرستای چیست؟
دالوندی: من به دانشجویان رشته پرستاری توصیه می کنم که نگران کم یا زیاد شدن ظرفیت رشته پرستاری نباشند، زیرا شغل پرستاری یک حرفه جهانی است و در حال حاضر کمبود ۷ هزار و ۲۰۰ هزار نیروی پرستار در دنیا داریم و ما می توانیم این مسئله را به عنوان یک موضوع استراتژیک در کشور مطرح کنیم؛ بر خلاف دانشجویان برخی از رشته ها که مطالبی را یاد گرفته اند و به مرور زمان آنها را فراموش می کنند، پرستاری یک رشته علمی، مهارتی و فنی است و در دنیا جا برای کار در این رشته بسیار زیاد است؛ کشور نیاز شدیدی به نیروی پرستاری دارد و به نظرم پرستاران توانایی ساماندهی نظام سلامت ایران را دارند و رسانه ها می توانند تصویر و مقام پرستاران را در ذهن مردم ارتقا بخشند، زیرا به دلیل شرایط کاری پرستاران در ایران باعث ایزوله شدن آنها در بیمارستان ها می شوند؛ مردم اطلاعی ندارند که پرستاران معلمان آموزشی و محققان خوبی هستند و نقش پررنگی در تغییر سبک زندگی مردم دارند؛ باید بگویم که تامین نیروی پرستاری باید در کشور انجام شود و حتی ما می توانیم دانشکده پرستاری بین المللی را در ایران راه اندازی کنیم و دانشجویان خارجی را برای آن سوی مرز ها تربیت کنیم.

رفع کمبود پرستاری و عادلانه شدن پرداخت ها اولین اقدام مهم سازمان پرستاری در سال جدید/ لزوم حذف کنکور و رفع سلطه گری برخی از رشته ها/ راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری با هدف تامین نیروی پرستار برای کشور های خارجی

ضرورت راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری در ایران

باشگاه خبرنگاران جوان: نظر شما در زمینه راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری چیست؟
دالوندی: در حدود ۸۰ درصد از دانشکده های پرستاری در آمریکا خصوصی است و ما می توانیم در کنار ۱۹۰ دانشکده پرستاری دانشگاه های خصوصی را راه اندازی کنیم تا این مراکز آموزشی پرستاران بین المللی را با هدف رفع نیاز دنیا به این حرفه تربیت کند و من معتقدم که دانشکده های خصوصی پرستاری می توانند نیرو های دیپلمه را جذب کنند و یک نیروی پرستار قوی را تحویل مردم جهان دهند.
باشگاه خبرنگاران جوان: به چه دلیل برخی از پرستاران برای کار به خارج از کشور مهاجرت می کنند؟
دالوندی: نیازی که دنیا به پرستاری دارد و تفاوت سیستم پرداخت حقوق خارج از کشور نسبت به ایران باعث مهاجرت پرستاران می شود.

رفع کمبود پرستاری و عادلانه شدن پرداخت ها اولین اقدام مهم سازمان پرستاری در سال جدید/ لزوم حذف کنکور و رفع سلطه گری برخی از رشته ها/ راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری با هدف تامین نیروی پرستار برای کشور های خارجی
باشگاه خبرنگاران جوان: توصیه شما به داوطلبان رشته تجربی چیست؟
دالوندی: به عنوان شخصی که سال ها به عنوان کارشناس آموزش مشغول به فعالیت هستم، معتقدم که کنکور باید از جامعه حذف شود و با توجه به اینکه کنکور در ۸۵ درصد از رشته ها حذف شده است، اما به دلیل سلطه گری برخی از رشته ها هنوز بحث کنکور داغ و مهم است؛ معتقدم نباید اختلافی بین فارغ التحصیلان ایجاد کنیم و به نظر من اگر کنکور را برداریم و درب دانشگاه ها را مثل کشور های خارجی باز کنیم این مسئله باعث می شود تا فضای دانشگاه محور بر جامعه حاکم شود و استرس داوطلبان و خانواده های آن ها کاهش یابد؛ با این شرایط داوطلبان سراغ رشته مورد علاقه خود می روند.

باشگاه خبرنگاران جوان: مشکلات پرستاران در سال ۹۷ چه بود؟
دالوندی: بزرگترین مشکل پرستاران بحث کمبود نیرو در مراکز درمانی و پرداخت نا عادلانه بود، البته امیدوار بودیم صلاحیت حرفه ای برای شغل پرستاری صادر شود تا هیچ فردی بدون داشتن شرایط لازم وارد شغل پرستاری نشود.
باشگاه خبرنگاران جوان: اهداف اولیه شما برای پرستاران در سال ۹۸ چیست؟
دالوندی: اولین اقدام مهم ما اصلاح قانون نظام پرستاری است تا از یک نظام مشورتی به یک نظام اجرایی قوی تر برویم و دومین کار ما اجباری شدن عضویت ها است، زیرا این کار تاثیر زیادی بر قدرت سازمانی ما دارد.
رفع کمبود پرستاری و عادلانه شدن پرداخت ها اولین اقدام مهم سازمان پرستاری در سال جدید/ لزوم حذف کنکور و رفع سلطه گری برخی از رشته ها/ راه اندازی دانشکده های خصوصی پرستاری با هدف تامین نیروی پرستار برای کشور های خارجی
باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دالوندی از این که در این مصاحبه صمیمانه شرکت کردید کمال تشکر و قدر دان دارم و در سال جدید آرزوی موفقیت شما و جامعه پرستاری را از خداوند متعال مسئلت دارم.
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}930693{/gallery}

افزودن نظر