وظیفه سلامت بیش از ۵ میلیون نفر برعهده دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی است/ تکمیل پرونده‌های الکترونیک سلامت در سال ۹۸

وظیفه سلامت بیش از ۵ میلیون نفر برعهده دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی است/ تکمیل پرونده‌های الکترونیک سلامت در سال ۹۸
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه وظیفه سلامت بیش از ۵ میلیون نفر بر عهده آن‌هاست، گفت: تکمیل پرونده‌های الکترونیکی سلامت افراد تحت پوشش مهم‌ترین برنامه دانشگاه در سال ۹۸ است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درجلسه با روسا ومعاونان مراکز و شبکه های بهداشت دانشگاه که به منظوربررسی دستاورد ها و تبیین اهداف سال جدید برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه در کنار وظایف علمی و پژوهشی، وظیفه سلامت نزدیک به ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مسئولیت سلامت بیشترین تعداد جمعیت را در بین سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور بر عهده دارد، گفت: ارائه خدمات سلامت به این جمعیت به دلایل مختلف مشکلات خاص خود را دارد، اما با تلاش، جدیت و برنامه ریزی در حوزه بهداشت، دانشگاه خدمات مطلوبی را ارائه کرده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عمق بخشیدن به کیفیت خدمات، توسعه کمی و کیفی پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع را از مهم ترین ماموریت های حوزه بهداشت دانشگاه در سال آتی برشمرد و تاکید کرد: در حوزه اداری نیز روان سازی بروکراسی اداری در تمام حوزه ها از جمله بهداشت جاری خواهد شد.
آقاجانی با بیان اینکه دانشگاه در سال ۹۷ دستاورد ها و افتخارات زیادی داشته است، تاکید کرد: اطلاعات ثبت شده در سامانه سیب نشان دهنده آن است که در حوزه بهداشت دانشگاه نیز توسعه کمی قابل توجهی ایجاد شده است. در سال ۹۸ باید برای عمق بخشیدن و کیفی تر شدن خدمات در همه زمینه های بهداشتی تلاش کرد.
ضرورت کمی سازی کیفیت خدمات بهداشتی
وی با بیان اینکه دانشگاه برای ارتقای خدمات بهداشتی در سال ۹۸ برنامه هایی دارد، گفت: کیفیت نیز باید کمی سازی شود؛ زیرا هر پدیده ای در مدیریت تا قابل اندازه گیری نشود قابل مدیریت نیست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ضرورت شاخص و چهارچوب برای اندازه گیری کیفیت خدمات بهداشتی، یادآور شد: خدمات بهداشتی مهمترین بخش ارائه خدمات نظام سلامت است. اگر در حوزه بهداشت به اندازه لازم سرمایه گذاری صورت گیرد قطعا سلامت مردم به شکل چشمگیری ارتقا می یابد.
آقاجانی با بیان اینکه میزان پولی که در حوزه بهداشت سرمایه گذاری می شود، نسبت به سایر بخش ها اثر مضاعف دارد، یادآور شد: خدمات حوزه بهداشت در مقایسه با خدمات حوزه درمان و با توجه به میزان هزینه ای که در آن انجام می شود، مطلوب است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم توجه به مباحث پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیکی سلامت در سال ۹۸، گفت: البته تا کنون پرونده الکترونیک سلامت در سطح دو و سه تشکیل شده است و آماده ایم که آن را به سطح یک وصل کنیم.
وی با بیان اینکه از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه، پرونده الکترونیکی سلامت نزدیک به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر آماده شده است، افزود: تقریبا پرونده سلامت ۷۰ درصد از جمعیت تحت پوشش سلامت دانشگاه تهیه شده است، اما در سال ۹۸ باید عمق اطلاعات و تعداد این پرونده ها بیشتر شود.
پرونده الکترونیکی سلامت؛ راهی مناسب برای جلوگیری از دوباره کاری
وی با اشاره به اهمیت پرونده های الکترونیکی سلامت، تکمیل شدن این پرونده ها را راه حلی مناسب برای جلوگیری از دوباره کاری در روند درمان بیماران عنوان کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سیستم نوبت دهی آنلاین در ۱۹ بیمارستان دانشگاه به عنوان تجربه ای مطلوب، گفت: در گذشته چنین مرکزی در دانشگاه وجود نداشت، اما در حال حاضر همه با یک مدل استاندارد به هم وصل شده اند و ارتباط شبکه ها با این سیستم بسیار آسان تر است.
آقاجانی با تاکید بر اهمیت و نقش پر رنگ هوش مصنوعی در مدیریت گفت: تا زمانی که مدیریت بر پایه هوش مصنوعی صورت نگیرد، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به دستاورد های پژوهشی و آموزشی دانشگاه در سال ۹۷، اظهار کرد: تدوین نقشه جذب اعضای هیئت علمی، نقشه تمایز دانشگاه، نقشه توسعه رشته مقاطع، ارتقای ۴۰ رتبه ای در نظام رتبه بندی لایدن و عبور از مرز سه تولید علمی در ازای هر عضو هیئت علمی را از مهم ترین دستاورد های دانشگاه در سال ۹۷ عنوان کرد.
ضرورت ساده سازی و روان سازی بروکراسی اداری
آقاجانی با تاکید بر روان سازی و ساده سازی روند بروکراسی اداری در سال ۹۸، اظهار کرد: در حوزه بهداشت نیز در سال جدید فرایند های اداری باید بازنویسی شده و روند های اضافی از آن حذف شوند تا گامی در جهت افزایش رضایت مردم برداشته شود.
وی در ادامه با اشاره به فشار های اقتصادی ناشی از تحریم ها در سال آینده، ایجاد وحدت، صمیمیت و همچنین تلاش مضاعف و کاهش توقعات را لازمه عبور از این شرایط عنوان کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین ارتقای بهره وری را یکی دیگر از راهبر های مهم برای عبور از فشار های اقتصادی عنوان کرد و گفت: یکی از بزرگترین مشکلات نظام سلامت کمبود بهره وری است.
آقاجانی در ادامه راه اندازی سامانه هوشمند بهره وری را یکی از دستاورد های مهم دانشگاه عنوان کرد و گفت: استفاده از این سامانه به زعم وزیر بهداشت و بسیاری از مسئولان عرصه سلامت، راه نجات حوزه سلامت است.
وی با بیان اینکه با راه اندازی این سامانه بسیاری از ظرفیت های مغفول مانده در بیمارستان ها مانند تخت های خالی، داروها، تجهیزات و منابع انسانی قابل شناسایی شده اند، گفت: با توجه به تعداد بالای خدمات درمانی ارائه شده در بیمارستان ها، تعداد فراوان مراجعان و پرسنل بیمارستان ها، تنوع گسترده در اقلام دارویی و تجهیزات، مدیریت و بهره وری مطلوب در بیمارستان ها بدون استفاده از هوش مصنوعی امکان پذیر نیست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نظام ارتقای بهره وری یک رویکرد علمی برای استفاده بهینه از منابع است، وحدت و همدلی، کار مضاعف و نظام بهره وری را راهبرد های اساسی برای به حداقل رساندن آسیب های اقتصادی به دانشگاه و جامعه عنوان کرد.
وی ضمن تشکر و قدر دانی از زحمات تمام همکاران حوزه بهداشت در سال ۹۷، نزدیکتر و هماهنگتر شدن بیمارستان ها و شبکه های بهداشت را به یکدیگر ضروری عنوان کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با بین اینکه در ایام نوروز مسئولیت اصلی ارائه خدمات درمانی و بهداشتی برعهده بخش دولتی است، بر جدیت مراکز و شبکه های بهداشتی برای ارائه خدمات در این ایام تاکید کرد.

افزودن نظر