توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/893561
والدین بخوانند؛

علت گریه کودکان در سنین مختلف/ بدرفتاری‌های غیرخطرناک فرزندتان را جدی نگیرید

علت گریه کودکان در سنین مختلف/ بدرفتاری‌های غیرخطرناک فرزندتان را جدی نگیرید
یک متخصص اطفال گفت: پس از «نه» گفتن به کودک از حرفتان کوتاه نیایید و از بدرفتاری‌های غیرخطرناک فرزندتان عصبانی و ناراحت نشوید. 

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، علی محتشمی متخصص اطفال در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در سنین مختلف گریه کودکان علت های متفاوتی دارد، معمولا گریه های نوزاد (زیر ۶ ماهگی)، علت های فیزیولوژیکی دارد مثل کولیک، ریفلاکس، گوش درد و غیره که با مصرف داروی مناسب گریه ها کاهش پیدا می کند، از ۶ ماهگی به بعد، گریه کودک ممکن است به دلیل دندان درآوردن باشد که با استفاده از ژل های مخصوص یا در موارد شدید، با مصرف مسکن از میزان آن کم می شود.

وی ادامه داد: علت دیگر گریه کودکان بین ۶ تا ۱۸ ماهه وابستگی به مادر و اضطراب جدایی است، کودک دائما دنبال مادر می گردد و اگر او را نبیند گریه می کند، این یک رفتار طبیعی است و با بزرگ تر شدن کودک برطرف می شود اما در مورد کودکان ۲ ساله، گریه روشی برای رسیدن به خواسته هاست، او یاد می گیرد که با گریه کردن، زمین زدن خودش و پرت کردن وسایل می تواند به چیزی که می خواهد برسد، حتی ممکن است بعضی از بچه ها سرشان را به زمین یا دیوار بکوبند.

علت گریه های مداوم کودک چیست؟


بیشتر بخوانید: دلیل گریه های پیاپی و بی پایان نوزاد چیست؟


قاطعیت و بی توجهی رمز کنترل رفتارهای نادرست کودک

این متخصص اطفال افزود: در این موارد تنها روش موثر، قاطعیت داشتن و بی توجهی به رفتار های کودک است؛ قاطعیت یعنی تا حد امکان از کلمه نه کم استفاده کنید، ولی وقتی هم که به بچه گفتید نه یا نمی شه دیگر از حرف خودتان کوتاه نیایید، او باید یاد بگیرد که نمی تواند با گریه و جیغ و بدرفتاری، کلمه نه مامان یا بابا را به باشه تبدیل کند.

محتشمی بیان کرد: اگر در شرایطی هستید که نمی توانید سر حرف خودتان بمانید اصلا به فرزندتان نه نگویید؛ ولی در سایر موارد به هیچ وجه از حرف خودتان کوتاه نیایید؛ بی توجهی یعنی اینکه در مقابل بدرفتاری های غیرخطرناک فرزندتان مثل گریه و جیغ و نق نق، عصبانی و ناراحت نشوید.

وی ادامه داد: سعی نکنید که فرزندتان را آرام کنید و خودتان را بی خیال نشان دهید و با آوردن یک وسیله جالب، روشن کردن تلویزیون، آوردن خوراکی و شوخی و خنده حواس او را از موضوعی که به خاطرش گریه می کند، پرت کنید؛ معمولا وقتی شما رفتارتان را بر اساس این روش تغییر می دهید، اوایل بدرفتاری کودک بدتر و شدیدتر می شود، ولی اگر شما بتوانید به روش خودتان ادامه بدهید در مدت یک هفته تغییر را در رفتار کودکتان می بینید و بعد از چهار هفته (در صورت تداوم روش) این مشکلات رفتاری تا حد بسیار زیادی کنترل می شود.

علت گریه های مداوم کودک چیست؟


بیشتر بخوانید: با این ترفندها سریعا گریه نوزاد را بند بیاورید+ تصاویر


این متخصص اطفال اظهار کرد: اگر به نظر می رسد فرزندتان آرامش ندارد توجه داشته باشید که آرامش کودک تا حد زیادی به میزان آرامش پدر و مادر و محیط خانه بستگی دارد، اگر فکر می کنید خودتان هم آرامش لازم را ندارید، حتما لازم است با یک مشاور یا روانشناس مشورت کنید تا روش های کسب آرامش را یاد بگیرید و آن را به فرزندتان هم انتقال دهید و یا با کمک یک مشاور خانواده، مشکلات بین خود و همسرتان را برطرف کنید.

وی یادآوری کرد: اگر شما و همسرتان هر دو آرام هستید و محیط خانه هم کاملا آرام است و تنش و ناراحتی زیادی وجود ندارد، حتما از نزدیک با یک مشاور کودک مشورت کنید تا علت عصبی بودن کودکتان را پیدا کنید.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}893561{/gallery}

افزودن نظر