گزارشی از یک رقابت نفسگیر

تهران– ایرنا– دهها جوان برنامه نویس امروز در قالب 25 تیم در یک محیط آرام در دانشگاه صنعتی شریف توانایی های شان را به چالش کشیده اند. این گزارشی است از حال و هوای افرادی که هر کدام با هدفی راهی اولین رویداد از مجموعه مسابقات چالش‌هایICT شده اند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، قبل از آغاز مراسم افتتاحیه، تمام تیم ها مشغول نام نویسی و پر کردن فرم های شان هستند. کمتر کسی در آن بین دیده می شود که مانند روزهای پر استرس امتحان، بخواهد دانسته هایش را برای آخرین بار دوره کند. اما این وضعیت فقط حدود یک ساعت قبل از شروع چالش جریان داشت.


در ساعت های اولیه که آرامش بین تیم های شرکت کننده برقرار است، سراغ تیم ها رفتم و با چند نفر از آن ها صحبت کردم.
سروش شمشادی و کیمیا عابدینی دو هم دانشگاهی 19 ساله هستند که در دانشگاه گیلان مهندسی کامپیوتر می خوانند و معمولا در قالب یک تیم در چالش های مختلف شرکت می کنند.
«من آخرین روز همراه با همکلاسی ام برای حضور در این چالش ثبت نام کردیم. اوایل امسال در ماراتن برنامه نویسی شرکت کردم و کمی با فضای کاری مجموعه برگزارکننده مسابقات چالش های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آشنا شدم. هدف ما از شرکت در این برنامه ها، این است که بتوانیم در کنار کسب تجربه، رزومه خوبی برای خود ایجاد کنیم. رزومه ای که در آینده به کارمان می آید و می تواند فرصت کار کردن برای ما ایجاد کند.»
او در خصوص نحوه آماده سازی تیم برای شرکت در این برنامه گفت: شیوه کار ما به این شکل نیست که چند روز وقت بگذاریم و فقط برای شرکت در یک رویداد پیش رو آماده شویم. ما مدت زیادی است که برای آماده سازی خودمان وقت گذاشته ایم و اگر چالش و مسابقه ای در حوزه تخصص مان وجود داشته باشد که منجر به شناخت بیشتر ما از برنامه نویسی شود حتما در آن شرکت خواهیم کرد. از نظر من برنامه نویسی در ایران به عنوان شغل خیلی شناخته شده نیست و مردم نمی دانند برنامه نویسی چیست. فکر می کنم برگزاری چنین رویدادهایی باعث می شود برنامه نویسی در جامعه نیز جا بیفتد.
**خانم ها جدی نمی گیرند
در تمام سالن و بین 80 نفری که برای شرکت در این چالش دور هم جمع شده اند، چهار شرکت کننده خانم وجود دارد. دو خواهر در یک تیم و دو هم تیمی. سراغ این دو خواهر رفتیم. آن ها در اغلب چالش هایی که با این سبک و سیاق برگزار می شوند، شرکت می کنند. خواهران «خوبی» ابتدا برای آغاز مصاحبه با یکدیگر تعارف می کنند و در نهایت زهرا خواهر بزرگ تر که در حال حاضر دانشجوی ارشد هوش مصنوعی در دانشگاه خواجه نصیر است، صحبت را آغاز می کند.
او درباره حضور کمرنگ زنان در چنین چالش هایی معتقد است: من فکر می کنم آقایان درس خواندن در این رشته را از خانم ها جدی تر می گیرند. آنها به دلیل این که عموما تامین کننده معاش خانواده هستند، اگر راهی دانشگاه شوند و چنین رشته ای را انتخاب کنند، برای موفقیت با جدیت بیشتری تلاش می کنند تا به سرعت وارد بازار کار شوند. در حالی که این میزان جدیت در خانم ها وجود ندارد. فکر می کنم این مسئله یکی از دلایل عدم حضور خانم ها در چنین چالش هایی باشد. البته در محیط های کاری نیز خانم های این رشته چندان حضور فعالی ندارند. جالب است بگویم در شرکتی که من در آن مشغول کار هستم، هیچ خانمی وجود ندارد که کنار من کار کند.
زهرا خوبی می گوید دلیل حضورشان در این مسابقات، پیدا کردن حفره های دانش شان است. هر بار که آن ها در حل کردن چالشی که پیش روی شان گذاشته می شود، احساس خلا می کنند، پر کردن این خلا به هدف بعدی شان تبدیل می شود.
این دو خواهر در چالش های دیگری هم شرکت کرده اند و هر دو گواهینامه جاوای پیشرفته جاواکاپ را دارند. حالا نوبت صحبت های خواهر کوچک تر است. او از بیکاری گله مند است و امیدوار است چالش های این چنینی بتوانند کمی برای این رشته بازار کار ایجاد کند: «به نظر من بهتر است که این کار دنباله دار باشد. زمانی که ما در چالشی شرکت می کنیم، توقع مان این است که اتفاق خوبی رخ دهد. جذب بازار کار شویم یا این که فرصت شغلی برای مان ایجاد شود. ما گاهی به واسطه همین چالش ها با شرکت ها لینک می شویم اما این ارتباط ادامه دار نیست. من امیدوارم که در آینده این ظرفیت نیز ایجاد شود.»
**دنبال هم تیمی
مریم میرزایی یکی دیگر از شرکت کنندگان در این چالش است که کمی خاص تر از بقیه است. او بدون داشتن تیم، به صورت انفرادی، بدون این که حتی رشته اش برنامه نویسی باشد، آمده تا در این چالش شرکت کند. این دختر 21ساله برای این که بتواند در آینده کاری اش موفق شود، از الان سعی می کند تا خود را به روز نگه دارد: «من دانشجوی سال آخر معماری هستم. قبل از حضور در این چالش، بیشتر در مسابقات مربوط به استارت آپ های تهران شناسی، تهران گردی و مشکلاتی که در بافت تهران وجود دارد شرکت می کردم. من آینده را این طور می بینم که همه چیز قرار است به فناوری اطلاعات وابسته شود . به همین دلیل تصمیم گرفتم در این حوزه وارد شوم. در حال حاضر بحث میان رشته ای داغ است و من می خواهم ارتباطی بین فناوری و معماری پیدا کنم و در آن حیطه قدم بردارم.»
مریم هیچ تیمی ندارد و تازه یک ساعت مانده به شروع چالش آمده تا با یک تیم همراه شود. البته در صورتی که او را قبول کنند: « من می توانم در حوزه گرافیک به تیم ها کمک کنم. الان هم می خواهم بروم به تمام تیم ها پیشنهاد همراهی بدهم و در کنار هر کدام که من را قبول کردند، کارم را شروع کنم.»
مریم در نهایت موفق شد خود را در یک تیم دو نفره حاضر در رقابت ها جای دهد. تیم ها همچنان شاد و خوشحال مشغول صحبت با هم هستند و در آن میان، مسئولان برگزاری چالش آن ها را به سمت سالن کنفرانس هدایت می کنند تا مدعوین با صحبت های خود به آن ها روحیه بدهند و مربیان در این فرصت آخرین توصیه ها را به آن ها ارائه دهند.
فضای سالن سرشار از انرژی و هیجان است. همه با دقت به صحبت ها گوش می دهند. محمدعلی روزی طلب دبیر اجرایی مسابقات به شرکت کنندگان گفت: ما سعی کردیم، چالش هایی را که برای شرکت های مختلف مطرح است دریافت کنیم و از برنامه نویس هایی که قرار است در این مسابقه شرکت کنند، بخواهیم برای آن ها راه حل ارائه دهند. با این کار چالش های مورد نظر شرکت های حوزه فناوری حل می شود. به همین واسطه افراد مستعد نیز شناسایی می شوند و این امکان وجود دارد بازار کار برای شان فراهم شود. باید بدانید نماینده شرکت های مختلف در جمع ما حضور دارند و قرار است سبک و سیاق کار شما را زیر نظر داشته باشند و شاید شرایط ورود به بازار کار را برای تان مهیا کنند.
او در ادامه گفت: هدف از برگزاری چنین چالش هایی، شناسایی افراد مستعد و البته فراهم کردن شرایط برای حضور آنها در بازار کار است. در رویداد برنامه نویسی موبایل که در تابستان برگزار کردیم، حدود 300 نفر شرکت کردند که تمام آنها وارد بازار کار شدند. برخی از این افراد به شکل مستقیم در شرکت های معتبر استخدام شدند و عده ای شانس پیدا کردن سرمایه گذار داشتند و اکنون مشغول به کار هستند.
او همچنین در خصوص داوری و کارشناسانی که در این برنامه حضور دارند، اظهار داشت: سعی کرده ایم از تمام کارشناس ها و داوران فعال این حوزه که در دانشگاه شریف و شرکت های مختلف فعالیت می کنند برای برگزاری این ماراتن دعوت به عمل بیاوریم. علاوه بر این یک تیم هسته ای مرکزی داریم که مسائل مربوط به رویداد را از نظر محتوایی و علمی رصد می کنند.
**استقبال از ایده ها
روزی طلب چندی پیش در گفتگو با ایرنا در خصوص شرکت هایی که قرار است چالش آنها در این رویداد حل شود، گفته بود: قبل از برگزاری این رویداد و هر رویداد دیگری که نیاز به حضور شرکت های مختلف دارد، برای شرکت هایی که می دانیم از این شکل ایده ها استقبال می کنند و نیاز به حل چالش دارند، دعوت نامه می فرستیم.
«بعد از صحبت های اولیه، فرآیند مذاکرات شروع می شود و اگر آنها تمایل داشته باشند می توانیم خدمات مان را به آنها ارائه بدهیم. در حال حاضر چون اولین مرتبه است که چنین چالشی برگزار می شود، شرکت ها احتیاط می کنند اما تا این لحظه توانسته ایم با 15شرکت فعال در حوزه ICT به توافق برسیم. فکر می کنم اگر همه چیز در این رویداد به خوبی پیش برود، در رویدادهای بعدی، تعداد شرکت ها قطعا افزایش پیدا خواهد کرد.»
شرکت کنندگان در این رویداد که حدود 10ساعت به طول می انجامد، جوایز نقدی دریافت می کنند و به گفته روزی طلب، برای نفر اول تا سوم، از سه میلیون تا یک میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده است. البته جایزه و تشویق اصلی زمانی اتفاق می افتد که این افراد بتوانند وارد بازار کار شوند و تمام هدف نیز همین است.
بعد از صحبت های محمدعلی روزی طلب، نوبت به مهندس احسان احسانی مقدم، دبیر علمی این رویداد رسید. او صحبت هایش را با لبخند و تشویق آغاز کرد و تیم های شرکت کننده نیز با او همراه شدند، اما زمانی که صحبت های فنی او به پایان رسید، دیگر کسی لبخندی بر لب نداشت و گویا تازه شرکت کننده ها متوجه شدند این چالش تا چه اندازه جدی است.
**معماری مهم است
«امروز قرار است برنامه جاوا بنویسید. ما به شما یک چالش می دهیم که تلفیقی از مسائل سخت و راحت است. ما یکسری معیارها مشخص کرده ایم که شما بر اساس آن امتیاز خواهید گرفت. حدس می زنم کار سختی پیش روی تان است چرا که برای حل کردن چالش هایی که طراحی کرده ایم تنها 10ساعت زمان دارید و باید طی زمان بندی مشخص آن را تحویل دهید.
ممکن است تیم هایی این پروژه را تمام نکنند، اما ترجیح ما این است که چالش ها حتما تا انتها حل و در نهایت آپلود شوند. معماری سیستم شما برای ما بسیار مهم است. برنامه نویس هایی که بتوانند سیستم شان را معماری کنند، برنامه نویس های قدرتمندی هستند و در آینده کاری شان مدیر پروژه های خوبی می شوند.»
توضیحات او، هیجان تیم های شرکت کننده را بیش از پیش بالا می برد و همهمه ها در سالن شروع می شود. ه در همان حال که احسانی مقدم توقعات تیم علمی این چالش را بیان می کند، خنده از روی لب ها محو می شود و پچ پچ ها کمی بالا می گیرد. بچه ها شروع می کنند به پرسیدن سوال از یکدیگر: « تیم های شرکت کننده باید کارشان را با یک فایل زیپ شروع کنند که حاوی یک میلیون فایل کوچک یک کیلوبایتی و صد هزار فولدر است. بعد از پشت سر گذاشتن چند مرحله دیگر، تیم های شرکت کننده به صورت مسئله ها می رسند و چالش رنگ جدی تری به خودش می گیرد.»
احسانی مقدم بعد از توضیحات و اعلام جزئیات، برای بچه ها آرزوی موفقیت کرد و آن ها بدون فوت وقت، پله های سالن را پایین آمدند تا زنگ آغاز اولین رویداد از مجموعه مسابقات «چالش‌های ICT» به صدا درآید.
تیم ها با قرار گرفتن سر میزهای خود که از قبل آن را انتخاب کرده اند، پاکت های مربوط به چالش را دریافت می کنند. مسابقه آن ها راس ساعت 10 صبح آغاز می شود و تا ده ساعت بعد ادامه پیدا خواهد کرد. این چالش به قدری جدی و تا حدودی سخت است که پنج تیم در ساعت های ابتدایی چالش از شرکت در آن انصراف دادند و فضای رقابت بین 20 تیم دیگر ادامه پیدا می کند.
گزارش از میترا شکری
علمی*م.ش* 2017

افزودن نظر