خانم‌ها بخوانند؛

ویتامین‌هایی حیاتی برای رشد مغز و استخوان جنین/ مادران این موادغذایی را در دوران بارداری فراموش نکنند

مادران باردار در دوران بارداری به برخی ویتامین‌ها نیاز دارند تا سلامت جنین و رشد آن کامل شود.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، "> حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ حوزه کلینیک در نظر دارد مهم ترین مسائل بهداشتی، درمانی و مهارت زندگی که خانم ها باید بدانند را در اختیار آنها قرار دهد.

در دوران بارداری مادران باردار و جنین نیاز به ویتامین هایی دارند تا سلامت هر 2 حفظ شود و جنین رشد خوب و مناسبی داشته باشد.

در اینجا به چند ویتامین مورد نیاز دوران بارداری اشاره می کنیم.

خانم ها بخوانند؛

این ویتامین حیاتی در ماه اول بارداری را فراموش نکنید

یکی از ویتامین های ضروری خانم ها در دوران بارداری فولیک اسید است، این ویتامین نقش مهمی در سلامت جنین دارد و کمبود آن منجر به زایمان زودرس، اختلال در تکامل لوله عصبی جنین و کم وزنی او می شود و متخصصان توصیه می کنند که خانم ها فولیک اسید را از یک تا سه ماه پیش از بارداری شروع کنند تا از نقص در جنین جلوگیری کند.

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که خانم های قرص فولیک اسید را در کنار رژیم غذایی این ویتامین از گروه B مصرف کنند، خانم های باردار برای تامین این ویتامین باید موادغذایی استفاده کنند که حاوی فولات ( شکل طبیعی فولیک اسید) است.

موادغذایی چون مانند سبزيجات برگ سبز تيره، کلم بروکلی، چغندر، حبوبات به ویژه نخود و عدس ، آب پرتقال ، جوانه گندم، سويا، بادام و بادام زميني حاوی فولات هستند.

Image result for ‫فولیک اسید‬‎

ویتامینی برای خلاصی از ویار بارداری

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری دچار تهوع و استفراغ می شوند و برخی متخصصان ویتامین B6 را برای کاهش تهوع به ویژه ویار صبحگاهی تجویز می کنند البته باید توجه داشت که مصرف مکمل ویتامین B6 باید با تجویز پزشک باشد زیرا مصرف بیش از اندازه آن خطر آسیب رسیدن به بافت های عصبی بدن و جنین در حال رشد را به همراه دارد.

سبزيجات تازه، گوشت و غلات سبوس دار منابع غنی ویتامین B6 هستند.

Image result for ‫ویتامین B6‬‎

ویتامینی که مغز و استخوان جنین را شکل می دهد

ويتامين D نیاز ضروری بدن ماردران بارداری برای جذب كلسيم محسوب می شود،اگر بدن با کمبود این ویتامین مواجه شوند، استخوان ها و دندان نوزاد خوب تشکیل نمی شوند.

زنان بارداری باید روزانه IU 200 ویتامین D مصرف کنند، این ویتامین در رشد مغز، دستگاه ایمنی و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک و ام اس در جنین و فشارخون بالا و مسمومیت بارداری در مادران باردار جلوگیری می کند.

ويتامين در D شيرغنی شده، ماهی تن، زرده تخم مرغ و روغن كبد ماهی، ماهی های چرب مانند ساردین و سالمون است، همچنین مادران باردار می توانند در معرض آفتاب قرار بگیرند تا این ویتامین در بدن آنها تشکیل شود.

Image result for VITAMIN D

کلسیم نیاز ضروری جنین برای رشد استخوان و دندان

مادران باردار باید روزانه 1200 میلی گرم كلسیم دریافت کنند، کمبود کلسیم از افزایش فشارخون و پوکی استخوان در مادران جلوگیری می کند، همچنین استخوان ها و دندان جنین با کلسیم بدن مادر تشکیل می شود، شير و لبنيات كم چرب، سبزيجات برگ سبز تيره ازجمله كلم پيچ، غذاهای دريايی، اسفناج، كرفس، جعفری، شلغم از منابع کلسیم در موادغذایی هستند.

Image result for ‫کلسیم‬‎

ویتامینی که از مسمومیت بارداری جلوگیری می کند

برای ويتامين C کافی است تا یک عدد میوه حاوی ویتامین C یا یک لیوان آب میوه مثل پرتقال را مصرف کنید تا نیاز روزانه شما به این ویتامین تامین شود.

بر اساس گفته های برخی محققان كمبود ويتامين C عامل مسمومیت بارداری است و این ویتامین را می توانید با مركبات، كيوی، فلفل دلمه ، فلفل شيرين، انبه و گوجه فرنگی تامین و سلامت خود و جنینتان را تضمین کنید.

Image result for ‫ويتامين C‬‎

انتهای پیام/

افزودن نظر