آغاز ماموریت ماهواره شکارچی توفان در فضا

بررسی پدیده شگفت انگیز رعد و برق نیازمند مطالعه دقیق است و فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی فعالیت‌های خود را در این رابطه آغاز کرده‌اند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ با وجود آنکه فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی برروی سیاره آبی نیستند و گزندی از توفان و رعد و برق نمی بینند، اما برای آزمایش این پدیده طبیعی در خارج از اتمسفرکره زمین، به تازگی آزمایشی منحصربه فردی در ماژول آزمایشگاه کلمبوس اروپا انجام دادند.


رعد وبرق یکی از مهمترین پدیده های طبیعت است و می تواند سبب رعد وبرق گرفتگی، مرگ و میر انسان و حیوان ها، آسیب به تجهیزات و سیستم های الکترونیکی، آتش سوزی، نابودی درخت و گیاهان و مواردی از این دست شود؛ اکنون چندین قرن است که برروی این پدیده آزمایش های علمی صورت می گیرد اما هنوز دانش بشر درباره آن ناقص و ناکافی است.

دانشمندان مستقر درایستگاه فضایی بین المللی با تجهیزات خود قادربه مشاهده رعد و برق برروی زمین هستند و به دلیل اهمیت این پدیده به تازگی فضاپیمای شکارچی توفان آژانس فضایی اروپا (ESA's Space Storm Hunter) با استفاده از موشک دراگون اسپیس ایکس (SpaceX Dragon cargo ship) به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شده است که دارای دوربین های مادون قرمز و ماورای بنفش، فوتو مولتی پلیر، اشعه ایکس و گاماست.


کارشناسان اعتقاد دارند مشاهده رعد و برق درارتقاع بالا به آن ها اجازه تحقیق و بررسی بیشتر وبه دست آوردن اطلاعات جدید درباره این پدیده را می دهد.

محققان امیدوار هستند ارتفاع کم ایستگاه فضایی بین المللی از کره زمین و نیز چرخش مداوم آن به دور سیاره و عبور از مناطقه گرمسیری و نیمه گرمسیری که بروز رعد و برق در آنجا شایع تراست درکنار استفاده از ابزار های پیشرفته علمی بتواند دانسته های جدیدی درباره رعد وبرق، شناسایی و پیش بینی وضعیت آب وهوا دراختیار آن ها بگذارد.


اکنون، کاوشگر شکارچی توفان، تحت آزمایش و کالیبراسیون قرارداد تا بازدهی بخش های مختلف آن به حداکثر برسد. این واحد آزمایشگاهی با مراکز کنترل در نیومکزیکو، بروکسل و نیز مرکز کلمبوس در مونیخ درارتباط است.

منبع: newatlas

انتهای پیام/

شبیه سازی توفان های زمینی درآزمایشگاه ایستگاه فضایی بین المللی

افزودن نظر