کارگروه ویژه سایت دفع پسماندهای ویژه تهران در فشافویه تشکیل می شود

کارگروه ویژه سایت دفع پسماندهای ویژه تهران در فشافویه تشکیل می شود
دبیر کارگروه پسماند تهران با اشاره به انباشت بیشترین میزان پسماندهای ویژه در این استان گفت: کارگروه ویژه واگذاری اراضی برای احداث سایت دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان در فشافویه تشکیل می شود.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، کیومرث کلانتری در کارگروه مدیریت پسماند این استان، تعیین تکلیف احداث سایت دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان در اراضی هوشنگ آباد و عزیز آباد را در دستور کار این کارگروه عنوان کرد و افزود: یکی از معضلات اصلی در استان تهران در حوزه مدیریت پسماند، پسماندهای ویژه است که نیاز به یک مدیریت ویژه نیز دارد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: تهران به عنوان استانی که بیشترین میزان پسماند ویژه را به صورت انباشت و یا انتقال به استان های دیگر دارد باید محل و مکانیسم و شرایط دفع پسماندهای ویژه را بررسی می کرد.
کلانتری ادامه داد: در این جلسه مقرر شد اعضای کارگروه پسماند از سایت دفع پسماندهای ویژه اصفهان بازدید کرده و تا پایان فروردین ماه سال 97 دفتر فنی استانداری با تشکیل کارگروه ارزیابی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط روند واگذاری اراضی هوشنگ آباد- عزیزآباد برای احداث سایت دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان را انجام دهد.
وی اظهار کرد: موضوع اراضی شهرستان پیشوا به منظور احداث لندفیل (محل دفن) پسماندهای صنعتی و ویژه با اولویت پسماندهای چرمشهر در دستور کار دوم کارگروه مورد بررسی قرار گرفت.
کلانتری اضافه کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در حال حاضر موضوع احداث لندفیل پسماندهای صنعتی در اراضی موسوم به پیشوا واقع در حوزه استحفاظی ورامین در اولویت نبوده و برای موارد مرتبط و در صورت نیاز قابل بررسی خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص بررسی فناوری مورد استفاده برای احداث کارخانه کمپوست پسماند عادی ورامین که دستور کار سوم کارگروه بود نیز گفت: مقرر شد شهرداری ورامین مشخصات فنی و اسناد مرتبط با فناوری مورد استفاده برای احداث کارخانجات کمپوست را در جلسه آتی کارگروه مدیریت پسماند استان ارائه کند.
کلانتری تعیین تکلیف ساختار تشکیلات مدیریت پسماندهای عادی جنوب شرق استان را دستور کار آخر کارگروه عنوان کرد و افزود: در این نشست مقرر شد تا پایان فروردین ماه سال 97 شهرداری های شهرهای شهرستان های ورامین، قرچک، پیشوا، پاکدشت و جنوب شرق استان مکلف هستند اساسنامه و قدرالسهم پسماندهای تولیدی هر شهر را به تصویب شورای اسلامی خود رسانده و نتیجه را برای پیگیری های آتی به دفتر شهری و امور شهری و شوراهای استانداری ارائه کنند.
چهل و سومین نشست کارگروه مدیریت پسماند استان تهران پیش از ظهر امروز به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران، دبیری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور اعضا در محل استانداری تهران تشکیل شد.
پسماندهای ویژه، دسته ای از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی و کشاورزی هستند که به دلیل بالا بودن حداقل، یکی از خواص خطرناک در این پسماندها، از قبیل سمیت، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و عوامل مشابه، نیاز به مدیریت خاص دارند.
مدفن پسماندهای تهران در جنوب شهر کهریزک واقع شده است. روزانه حدود 59 هزار تن زباله عادی درتهران جمع آوری می شود که 9 هزار تن از آن زباله خانگی و 50 هزار تن نخاله ساختمانی است.
بر اساس گزارش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، در سال 95 متوسط روزانه پسماندهای بهداشتی درمانی جمع آوری شده 82 تن، متوسط روزانه پذیرش پسماند در واحدهای پردازش برای تولید کمپوست پنج هزار و 611 تن و متوسط روزانه پسماند تفکیک شده در مبدأ نیز یک هزار و 311 تن بوده است.
ارزیابی اثرات زیست محیطی محل جدید دفن زباله تهران در هوشنگ آباد – عزیز آباد در سال 1383 توسط دانشگاه تهران و دانشکده محیط زیست تهران انجام شده است. دراین گزارش با اشاره به اینکه تنها روش دفع زباله های تولید شده در تهران، دفن آنها در محل دفن کهریزک است، بر ضرورت احداث یک محل دفن جدید تاکید شده زیرا محل دفن زباله کهریزک در آن زمان تقریبا به ظرفیت کامل خود رسیده و زباله های ورودی بر روی بخش های پر شده قبلی تلنبار می شوند.
شهریور 1389 محمودی معاون وقت عمرانی استانداری تهران گفته بود که پس از اعلام موافقت تمام دستگاه های دولتی با مکان جدید جا نمایی شده برای مرکز زباله کهریزک، انتقال این مرکز به ناطق هوشنگ آباد و عزیز آباد از بخش فشافویه شهرستان ری با نظر دولت قطعی شده است.
تهرام/ 9754//1348

افزودن نظر