وزارت علوم فرصت اشتغال را از اساتید جوان گرفت + سند

درحالیکه مسئولان بالارتبه کشور بر جوان‌گرایی و استفاده از افکار و ایده‌های نو تاکید می‌کنند، اما وزارت علوم فرصت اشتغال اساتید جوان را به حداقل رساند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیا معصومی- همین چند وقت پیش بود که نامه ای از علی آهون منش، رییس اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی به علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره ادامه پذیرش در رشته های یکبار پذیرش بدون جذب عضو هیئت علمی و با داشتن استادیار خبرساز شد و واکنش های زیادی را به همراه داشت.

واکنش های اعتراض آمیزی به ویژه از سوی اساتید حق التدریس که چرا باید دانشگاه ها برای جذب عضو هیئت علمی و مخصوصا حق التدریسی ها تعلل کنند و برای صرف هزینه های کمتر رشته های تحصیلی را بدون عضو هیئت علمی به راه بیندازند.
نامه ای که چهره دیگر وزارت علوم را نمایان کرد
هنوز این ماجرا به پایان نرسیده حال نامه محرمانه دیگری از علی آهون منش به دست خبرگزاری دانشجو رسیده است که این بار حکایت از داستانی دیگر دارد. در این نامه آنی آمده است: با کمال احترام و پیرو نامه مورخ و مذاکره تلفنی اینجانب با حضرتعالی درخصوص به کارگیری اعضای هیئت علمی بازنشسته برای زیرنظام غیرانتفاعی به استحضار می رساند: حضرتعالی فرمودید که این متقاضیان برای دریافت موافقت مرکز جذب، نیازی به عبور از کل سامانه فراخوان را ندارند و برای استعلام از واجا و ناجا نیازی به بررسی سوابق علمی و عمومی آنان وجود ندارد. حضرتعالی همچنین بزرگوارانه موافقت فرمودید هنگام بارگذاری اطلاعاتی که ضرورت آنچنانی ندارند (مثلا کارت پایان خدمت، معرفی ۵ نفر به عنوان معرف، معدل تمام سال های تحصیلی از دیپلم تا دکترا و...) این افراد می توانند با نهادن علامتی (مانند*) از بارگذاری اطلاعات مذبور معاف شوند. همچنین فرمودید که (در همان مذاکره) به کارشناس مربوطه برای اصلاحس امانه و پذیرش چنین تسهیلاتی دستورات لازم را صادر خواهید فرمود.

به استحضار می رساند این مهم هنور تحقق نیافته و اعضای هیئت علمی بازنشسته همچنان با محدودیت های فراوان دست به گریبان و قادر به عبور از سامانه نیستند؛ لذا یکبار دیگر از محضر گرامیتان درخواست می کنم برای برقراری این تسهیلات و اصلاح سامانه برای متقاضیان بازنشسته، دستور عاجلی امر به صدور بفرمایید.
وزارت علوم فرصت اشتغال را از اساتید جوان گرفت + سند
سنگ اندازی مسئولان برای اشتغال جوانان
هنگام رسیدگی به درخواست های متعدد اساتید حق التدریس طی یک پرونده ویژه دریافتیم که وزارت علوم با بی تدبیری فراخوان های جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را برگزار می کند و علیرغم آنکه برای جذب مجدد اساتید بازنشسته تسهیلاتی را در نظر گرفته است، اما به جوانان بها نمی دهد و حاضر به پذیرش ریسک بهره گیری از آنان نیست.

اساتید بازنشسته درواقع درصورت علاقمندی می توانند در فراخوان های جذب وزارت علوم شرکت کنند و درنهایت بدون طی کردن فرآیند های جذب، مجددا در دانشگاه ها مشغول به کار شوند، یعنی به چرخه جامعه دانشگاهی بپیوندند و حقوق و مزایای متناسب دریافت کنند.

این درحالی است که بسیاری از جوانان دانشگاهی و فارغ التحصیلان کشور جویای کار هستند و برای یک جذب ساده باید از هفت خوان رستم بگذرند یا حتی همین اساتید حق التدریسی که گاه چندین سال است در دانشگاه های کشور مشغول تدریس هستند، با حداقل دستمزد ممکن هیچ کجا به کارشان بها داده نمی شود، دانشگاه های زیرنظر وزارت علوم هم از آن ها با وعده و وعید کار می کشند و در فراخوان های جذب هیچ امتیاز و اولویتی ندارند.
وزارت علوم اعتقادی به جوان گرایی ندارد
نامه فعلی و موافقت های خارج از عرف محمدرضا رضوان طلب به عنوان یکی از مسئولان وزارت علوم به خوبی نشان می دهد که این وزارتخانه میلی به جوان گرایی ندارد و ظرفیت های استخدامی و بهره گیری از توانمندی اساتید جوان را اینگونه به باد می دهد البته که در توانمندی و ظرفیت اساتید بازنشسته شک و شبهه ای وجود ندارد، اما در کشوری که روز به روز بر بهره گیری از نیرو های جوان تاکید می شود چرا باید وزارتخانه ای خلاف آن رفتار کند.
وزارت علوم فرصت اشتغال را از اساتید جوان گرفت + سند
اینکه قوانین سخت و پیچیده ای در مقابل جوانان گذاشته شود و در مقابل بازنشستگان و افراد با تجربه به راحتی وارد میدان شوند، کشور و به ویژه دانشگاه های کشور را از ایده های نو و افکار مدرن روز دور نگه می دارد و دیگر راهی برای پیشرفت باقی نمی گذارد.
حرکت اشتباه مسئولان؛ اشتغال پدر به جای اشتغال فرزند
بار ها عنوان شده است که وزارت آموزش و پرورش و پس از آن وزارت علوم وظیفه تربیت نیرو های جوان کشور را بر عهده دارند تا این افراد در آینده بتوانند گره گشای مشکلات جامعه و کشورشان باشند، اما اگر قرار باشد وزارت علوم با این افکار کهنه و بی تدبیرانه پیش رود، جوانی در مملکت نمی ماند و دیگر خبری از استخدام نیرو های جوان نیست.

این موضوع درحالی است که چندی پیش منصور غلامی، بعنوان وزیر علوم در ارائه گزارش عملکرد خود به رییس جمهور خبر از تلاش برای مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان داد که با بررسی سوابق دست و پا شکسته این وزارت تنها در همین یکسال اخیر به راحتی می توان دریافت که این وزارتخانه برای پدران و پدربزرگ های دانشجویان اشتغالزایی کرده است و نه خود آنها.

البته شاید منظور وزیر علوم از این خبر همان سهمیه فرزندان هیئت علمی بوده است که به واسطه اشتغال پدر در حکم استادی فرزندی سهمیه و تسهیلات ورود به دانشگاه می گیرد و پس از آن در گوشه ای از شهر با مدرکش کار پیدا می کند.

افزودن نظر