توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1307767
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

کاهش انتشار کووید-۱۹ در کشور راه درازی در پیش دارد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بااشاره به آمارهای نرخ رشد روزانه شیوع کرونا در کشور گفت: برای کاهش انتشار این ویروس راه درازی در پیش داریم.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جعفر دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بر اساس آخرین گزارش تحلیلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سامانه نماگر کووید-۱۹ اظهار کرد: متوسط نرخ رشد روزانه شیوع بیماری در کشور در دهه اول اردیبهشت ۱/۳۲ درصد بود که در دهه دوم اردیبهشت به ۱/۴ افزایش و در دهه سوم اردیبهشت به ۱/۴۸ درصد افزایش و دهه اول خرداد ماه به ۱/۸ درصد افزایش یافته است.

او افزود: هر چند دلیل افزایش موارد گزارش شده کرونا در ایران افزایش انجام تست در افراد بدون علامت یا با علایم D خفیف اعلام شده ولی کاهش شاخص بهبودی( Recovery Index ) ( نسبت متوسط رشد روزانه بهبودی به متوسط رشد روزانه انتشار بیماری) در کشور از ۲/۱۲ در دهه اول اردیبهشت به ۰/۹۴ در دهه اول خرداد نشان دهنده این است که تا برطرف شدن بیماری کووید -۱۹ و یا حداقل کاهش انتشار آن در کشور راه درازی در پیش خواهد بود. قطعاً ادامه روند طی شده در یک ماه اخیر نگران کننده و لازم است تمهیداتی برای تغییر روند افزایشی رشد انتشار بیماری اتخاذ شود.

سرپرست ISC در ادامه گفت: همانطور که در جدول ۲ مشاهده می شود، نکته قابل توجه کاهش میزان متوسط رشد روزانه فوتی دنیا از ۳/۲۹ درصد در دهه اول اردیبهشت به ۱/۲۹ در دهه اول خرداد بوده که این میزان کاهش برای کشور نیز از ۱/۵۳ درصد به ۰/۸۴ درصد بوده است.


بیشتر بخوانید: مقابله با کرونا در شرکت های دانش بنیان پارک فناوری تربیت مدرس


دهقانی ادامه داد: نتایج و آمار در سامانه کووید -۱۹ به همراه تحلیل مربوط به ۱۸ کشور مطرح دنیا، متوسط نرخ رشد روزانه در بازه های زمانی مختلف، درصد بهبود یافته ها و نیز درصد فوت شده ها در جدول یک نشان داده شده است. اطلاعات مستخرج از سامانه کووید -۱۹ در جدول یک نشان می دهد که در طول ده روز اخیر از یک الی ۱۰ خرداد (۲۱ الی ۳۰ مه ۲۰۲۰) تعداد کل مبتلایان در دنیا از ۴۹۸۲۹۳۷ مورد به ۶۰۹۴۶۲۱ مورد افزایش یافته است.

او ادامه داد: بنابراین متوسط رشد روزانه بیماری در ۱۰ روز اخیر در دنیا برابر با ۲/۰۴ درصد است؛ جهت اطلاع، میزان رشد متوسط روزانه بیماری دنیا در دهه سوم اردیبهشت برابر با ۱/۷۸ درصد و در دهه دوم اردیبهشت ۲/۶۵ درصد بود. بنابراین در ۱۰ روز اخیر مجدداً شاهد افزایش نرخ رشد متوسط روزانه هستیم. بررسی ها نشان می دهد که در دهه اول خرداد متوسط جمعیت بهبود یافته در دنیا رو به افزایش و حدود ۴۴/۳۳ درصد و نیز میزان فوتی رو به کاهش و به ۶/۰۶ درصد رسیده است.

سرپرست ISC افزود: با این حال بیشترین درصد جمعیت بهبود یافته در میان ۱۸ کشور مطرح شده متعلق به چین با ۹۴/۳۵ درصد، آلمان با ۹۰ درصد، ایران با ۷۸/۴ درصد، ترکیه با ۷۷/۹ درصد، مکزیک و عربستان با ۷۰ درصد، اسپانیا ۶۹ درصد، ایتالیا با ۶۷ درصد، کانادا با ۵۳ درصد و سایر کشورها زیر ۵۰ درصد بوده و میزان متوسط بهبود یافته دنیا تا این زمان ۴۴ درصد است.

دهقانی گفت: بیشترین درصد فوتی نسبت به مبتلایان هر کشور در میان ۱۸ کشور مورد بررسی به ترتیب متعلق به کشورهای فرانسه با ۱۵/۳ درصد، ایتالیا و انگلیس با ۱۴ درصد، مکزیک با ۱۱/۶ درصد، اسپانیا با ۹/۵ درصد، کانادا با ۷/۸ درصد، برزیل با ۶ درصد، آمریکا با ۵/۸ درصد، چین با ۵/۶ درصد، ایران با ۵/۲ درصد، آلمان ۴/۷ درصد و سایر کشورها زیر ۳ درصد بوده؛ ضمناً میزان متوسط فوتی دنیا تاکنون ۶ درصد بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه افزود: جدول ۲ میزان نرخ متوسط رشد روزانه انتشار بیماری، بهبود یافتگان و نیز فوت یافتگان برخی کشورها را در یک ماه اخیر نشان می دهد. مقایسه شاخص های زیر با یکدیگر بیانگر روند انتشار بیماری و نیز کنترل و مقابله با بیماری می باشد.

دهقانی گفت: همان طور که از جدول زیر پیداست میزان متوسط رشد روزانه انتشار بیماری در دهه اول خرداد در دنیا برابر با ۲/۰۴ درصد و میزان متوسط رشد روزانه بهبود یافتگان برابر با ۳/۱۱ درصد و نیز میزان متوسط رشد روزانه فوتی برابر با ۱/۲۹ درصد است.

سرپرست ISC با بیان اینکه وجه مشترک آمار این جدول روند کاهشی میزان متوسط رشد روزانه بهبودی و فوتی در دنیا و همه کشورهاست، تاکید کرد: به طور خاص متوسط رشد روزانه بهبودی و فوتی دنیا در دهه اول اردیبهشت به ترتیب برابر با ۵/۰۶ درصد و ۳/۲۹ درصد بود که هر دو مورد به ترتیب به ۳/۱۱ درصد و ۱/۲۹ درصد در دهه اول خرداد کاهش یافته است. در ایران متوسط میزان رشد روزانه بهبودی و فوتی در دهه اول اردیبهشت به ترتیب برابر با ۲/۸ درصد و ۱/۵۳ درصد بود که به ترتیب به ۱/۶۹ درصد و نیز ۰/۸۴ درصد در دهه اول خرداد تقلیل یافته است.

او افزود: هرچه میزان متوسط رشد بهبودی بزرگتر و متوسط رشد روزانه انتشار بیماری کوچکتر باشد نشان دهنده این است که در برنامه مقابله و سرکوب انتشار بیماری بهتر و موفق تر عمل شده است؛ علاوه بر این اگر نسبت متوسط رشد روزانه بهبودی به متوسط رشد روزانه انتشار بیماری محاسبه شود یک عدد ثابت به نام شاخص بهبودی ( Recovery Index ) به دست می آید که می توان آن را به عنوان معیاری برای کنترل و جلوگیری از انتشار بیماری در نظر گرفت.

روند کاهشی شیوع بیماری از نیمه دوم اردیبهشت متوقف شده است

دهقانی اضافه کرد: در صورتی که شاخص بهبودی ( RI ) کمتر از واحد باشد یعنی میزان متوسط رشد بهبودی کمتر از متوسط رشد انتشار بیماری بوده و بدین ترتیب طول ماندگاری بیماری در آن کشور بیشتر خواهد بود. برعکس اگر شاخص بهبودی ( RI ) از واحد بزرگتر باشد می توان امیدوار بود که کنترل انتشار بیماری و برطرف شدن ماندگاری بیماری در کشور با سرعت زمانی بیشتری انجام خواهد گرفت. شاخص بهبودی ( RI ) در دنیا برای ۱۰ روز اخیر برابر با ۱/۵۲ است.

سرپرست ISC با اشاره به اینکه برای کشورهای ایتالیا این شاخص برابر ۷/۵۲، روسیه ۲/۸۹، آمریکا ۲/۶۲، فرانسه ۲/۳۷، آلمان ۱/۹۳، ترکیه ۱/۷۸، چین ۱ و ایران ۰/۹۴ است، تصریح کرد: همانطور که ملاحظه می شود در میان کشورهای مورد بررسی ایران با شاخص بهبودی ( RI ) ۰/۹۴ درصد دارای کمترین میزان نسبت در دهه اول خرداد بوده و اگر این روند ادامه یابد تا برطرف شدن بیماری کووید -۱۹ و جلوگیری از انتشار آن در کشور فاصله زیادی وجود خواهد داشت؛ جهت اطلاع، شاخص بهبودی ( RI ) در کشور در دهه اول اردیبهشت برابر با ۲.۱۲ بود که این میزان بهترین رکورد ثبت شده از ابتدای سال ۹۹ بوده است.

او بیان کرد: با اینحال علیرغم روند کاهشی میانگین رشد روزانه انتشار بیماری درکشور در فروردین ماه، این روند از نیمه دوم اردیبهشت متوقف و در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1307767{/gallery}

افزودن نظر